Karinthy Frigyes négy nappal a halála előtt adott, soha meg nem jelent interjúja bukkant fel 86 év elteltével
A 22 éves, kezdő újságíró cikke az író halála miatt nem került nyomtatásba.
Amikor Gyurcsány Ferenc beszél, nincs bennem gyanakvás, hogy most ezt miért mondja. Míg másoknál gyakran keresek valami mögöttest, mert érzem, hogy bizonyos dolgok nem stimmelnek. Interjú.
„- A politika nagy része erre épül...
- Nem igaz. Amikor például Gyurcsány Ferenc beszél, nincs bennem gyanakvás, hogy most ezt miért mondja. Míg másoknál gyakran keresek valami mögöttest, mert érzem, hogy bizonyos dolgok nem stimmelnek. Amikor Gyurcsány miniszterelnök volt, és én előjöttem, mint gyurcsányista, akkor épp népszerűtlensége csúcsán volt. Sokat mulattam azon a vádon, hogy én haszonlesésből állok ki mellette. De gyurcsányistának lenni Magyarországon ma sem a karrierépítés leghatékonyabb eszköze...
- Többek szerint a Fidesz kétharmadát, »az elmúlt nyolcévezést« neki köszönhetjük.
- Nincs, amit jobban gyűlölök, mint amit most mond.
- Miért?
- Mert nem igaz. Nagyon sokszereplős játék volt az a nyolc év. Volt valóban Gyurcsány - igaz, nem nyolc, csak öt évig, de volt mögötte egy párt, egy frakció, voltak frakción és párton belüli küzdelmek. Volt egy koalíciós partner, amelynek egyébként én a híve voltam. És volt egy olyan ellenzék, amilyet még nem pipált a vén Európa.
- Ön gyurcsányista is volt, meg SZDSZ-es is?
- A kettő nincs egymással ellentmondásban. Az SZDSZ, mint liberális párt, olyan elveket vallott, amilyeneket az MSZP nem, Gyurcsány viszont sokkal gyakrabban igen.
- Állítólag ebből is származtak közte és a párt között a konfliktusok.
- Na látja.
- Hogyan jutott el a liberalizmus Magyarországon odáig, hogy nincs pártja, újságja?
- A liberalizmus az emberi szabadságjogokat, a kisközösségek értékeit preferálja, hirdeti. Úgy tűnik, hogy Kelet-Európának ezen a részén az emberek vagy nem tudnak mit kezdeni a szabadságukkal, vagy nem szeretik, ha a szomszédjuknak is van szabadsága. Mi, magyarok, mintha nem nagyon szeretnénk, hogy mások is szabadon gondolkodnak. Sokkal jobb, ha van valaki, aki megmondja az egész társadalomnak, merre kell menni. És aki közbeszól, és azt mondja, hogy ő nem ezt szeretné, azt nehezen tűrik.”