Semlegesség és világnézet

2013. február 25. 10:52

Természetesen mindenkinek jogában és szabadságában áll világnézeti meggyőződését szabadon megválasztani. Az ügyből azért lett mégis üzenettel bíró hír, mert itt az iskola fenntartója úgy tűnik fel, mint amelyik ezt a szabadságot gátolja.

2013. február 25. 10:52
Köntös László
Reposzt.hu

Természetesen mindenkinek jogában és szabadságában áll világnézeti meggyőződését szabadon megválasztani. Az ügyből azért lett mégis üzenettel bíró hír, mert itt az iskola fenntartója úgy tűnik fel, mint amelyik ezt a szabadságot gátolja. Miközben senki fel nem teszi azt a kérdést, hogy egy egyházi iskolának van-e szabadsága és joga ahhoz, hogy munkatársai megválasztásában éljen világnézeti elkötelezettségének jogával és szabadságával? Az egyénnek joga és szabadsága van, az egyházi intézménynek nincs? Holott a hatályos egyházi törvény kimondja: »Az egyházi intézmény világnézeti szempontból elkötelezett, így a felvételnél és a foglalkoztatásra irányuló jogviszony létesítésénél, fenntartásánál és megszüntetésénél a sajátos identitás megőrzéséhez szükséges feltételek határozhatók meg.« Ezt egyébként az iskola átvételekor a volt fenntartó és az új fenntartó képviselője, valamint a munkavállaló pedagógus – mint akaratukkal egyezőt – aláírták!

Nyilvánvalóan nem kötelező ma egy egyházi intézményben dolgozni. Felteszem, a két tanítónő is szembesült a dilemmával, amikor az iskola önkormányzatiból egyházivá lett. Mégis vállalták, vélhetően munkahelyüket féltve. Nem vagyok álszent: ez érthető a mai munkahely-ínséges világban. Számtalan ilyen esetről tudunk, s amennyire én tudom, az egyházi vezetés soha nem követelte meg, hogy a rendszerváltás után megszaporodott egyházi iskolák alkalmazottai egyből a keresztyén hit bajnokai legyenek. Nem is követelhette, hiszen a hit tényleg a személyiség belső ügye, senkinek a hitét, gondolkodását, meggyőződését nem lehet erőszakosan kicserélni. Ezt a dilemmát a balatonfüredi iskolafenntartó is megértette: nem akarta az utcára tenni a tanítónőket, cserét ajánlott. De azt igen.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 6 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
FOB
2013. február 26. 00:22
Nem az arányokkal van gondom elsősorban, hanem a módszerekkel.
Öreg
2013. február 25. 22:36
Fracia országban- ugye nem túl egyházi állam- az iskolák 30 % egyházi iskola, Skandináviában még több, nálunk 10 % sincs egyházi kézben. Ez csak a kommunista idők miatt alakult igy. Az én unokáim oda jártak, a gyerekeim nem, mert akkor még nem lehetett. Az unokák viselkedését tekintve szerencsések vagyunk! Miért?
FOB
2013. február 25. 22:33
Aki akarja, írassa ilyen iskolába agyerekét, de ha egy felekezet csak úgy leszakít egy ilyen intézményt, és még a cechet sem neki kell állnia, akkor viselkedhetne szerényebben is. (A Tízparancsolatot meg hagyjuk, mert azt a magát kereszténynek mondó felnőttek 99%-a sem ismeri. Ismer belőle kb 6-ot, azt sem pontosan.)
Öreg
2013. február 25. 20:11
A reakciókból bizonyítást nyer az elmult évtizedek sárdobálása. Az egyhházi iskolában ugyanaz a tananyag, mint az állammi iskolában , de nagyobb sulyt kap a nevelés. /Ha úgy tetszik, a gyerekek a tizparancsolat betartására lesznek bíztatva. Egyébként pedig nincs világnézetileg "semleges" iskola. A korábbi évek liberális szemlélete sem volt semleges és a tanárok világnézeti identitása meghatározza, hogy mit hogyan tanít! Egyébként én megértem: a háború után senki nem kérdezte megg a szülőket- legfeljebb az ÁVH- hogy akarnak-é állami iskolát az egyházi helyett!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!