Tandíj Mikulásra

2012. december 09. 11:57

Milyen magyar akadémikusok lesznek így? Hát futballakadémikusok.

2012. december 09. 11:57
Mátyás Győző
168 Óra

Mert hogy afelé a modell felé vesszük az irányt, hogy közpénzből futballakadémiát támogatunk és stadiont építünk, míg a felsőoktatást »önfinanszírozóvá« tesszük, értsd eszement mértékű tandíjat vezetünk be. (Érdekes szócikkek a Fidesz-szótárból: nem-megszorításként aposztrofált megszorítás, az adórendszer átalakítása fedőnevű adóemelés, vagy a képzési hozzájárulás nevű tandíj.)

Nem én vagyok az első persze, aki párhuzamot von a két terület között, de hát végül is arról az alapelvről beszélünk itt, hogy egy kormány milyen prioritásokat lát fontosnak érvényesíteni a közpénzek újraelosztása esetében. Oly sokat elárul egy ország vezetésének stratégiai elképzeléseiről, de erkölcsi értékrendjéről is az, hogy milliárdokat öl a futballba, amely szféra a világon mindenhol üzleti alapon működik, és pénzt von ki a felsőoktatásból, amelyre áldoznak azok az országok, amelyek komolyan veszik a »tudásalapú társadalom« jelszavát.

Én személy szerint támogatnék egy nagyon átgondolt, az ésszerű tandíj ─ vállalható hitel pillérein nyugvó reformot, de ez a mostani intézkedés, minden, csak nem átgondolt, nem ésszerű, és nem is reform. Hanem valami irracionális pénzelvonás, amelyik újratermeli a társadalmi egyenlőtlenségeket, igazságtalanságot; és fiatalok tízezreit fosztja meg a továbbtanulás lehetőségétől.

Volt politikus, egy bizonyos Orbán nevű, aki 2008 körül látszólag tudta ezt, legalábbis erről tanúskodtak a személyes példa említése okán oly szívbe markolóra hangolt mondatai.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 48 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
bigyomail
2012. december 10. 09:16
Nem a tandíjjal van a gond. Ugyan úgy, ahogy nem is az egykulcsos adóval. Mindkettő jó. A gond két dologgal van. Az egyik, ezek bevezetése és a környezet, ahol be lett vezetve. Egy egykulcsos adó, vagy egy tandíj, csak akkor működik, ha az adórendszer és az oktatási modell ehhez illeszkedik. Mivel ezek jobboldali lépések, ehhez jobboldali gazdaságpolitika kellene, ami viszont nincs. Önmagában a tandíj rossz. Az csak akkor működik, ha az egyetemek nagy része nem állami, hanem magán, vagy alapítványi kézben van. Mindez egy olyan gazdaságban, ahol az újraelosztás mértéke alacsony, 10-20% környéki, hiszen ez biztosítja azt, hogy legyen az embereknek pénze. A bevezetése sem megy egyik napról a másikra, hiszen ehhez fel kell állnia egy működő ösztöndíj-rendszernek is. Olyn cégek, alapítványok által adott ösztöndíjakkal, amik segítik az értelmes, ámde pénztelen embereket a tanulásban. A másik probléma már társadalompolitikai. A tandíjat az a Fidesz vezette be, aki a tandíj ellen kampányolt anno és akinek támogatói nemzetrontásnak és nemzet elleni cselekedetnek állították be a tandíjat, miközben ma ugyan ezek az emberek - tisztelet a nagyon kevés kivételnek - elfogadják a tandíj gondolatát, mert kedvenc vezérük vezette be. Itt olyan erkölcsi és elvi hiányossága mutatkozik meg a magyar választópolgároknak ami már egy másik történet és sokkal messzebbre vezet.
kozmaedithe
2012. december 10. 08:16
Ki hisz a dajkamesékben???? Orbánnak azt sem lehet elhinni, amit kérdez. Olyan sikeresen lejáratja az országot, hogy példátlan. Baltás gyilkos kiadása, jobboldali JOBBIK istápolása, folyamatos hazudozás, kétkulacsosság, 19. helyből 18. helyen levő Matolcsi, és a sokeszű Kövér, akinek a meghivását is visszamondják. Bár Orbán sem jár már messze attól, hogy nem állnak lassan szóba vele sehol.
naftalinernő
2012. december 09. 19:59
Kíváncsi lennék, hogy a tisztelt baloldali politikuskák és megmondóemberkék kinek a pénzén tanultak Moszkvában és más helyeken, amikor lehetett. A választ mindenki tudja. Ja, hogy azóta változott a világ, és akik akkor a nagyszerű cocialista rendszer haszonélvezői voltak, most hirtelen rájöttek, hogy kapitalizmus van. Nocsak, nocsak, a Kádár-rendszer hiénáiból lettek a legnagyobb demokraták és kapitalisták... Egyébként szerintem sokan nem felejtjük el a Naaaaagy Demokrata 2006-os nyilatkozatát: "Nem lesz vizitdíj, nem lesz tandíj! Aljas rágalom, vonja vissza! Becsületes ember nem akar hazugsággal választást nyerni." Igen, az nem volt szégyen, hogy Gyurcsány mit ígért, és annak az ellenkezőjét cselekedte, de az szégyen, hogy Orbán mit csinál. Nem kettős mérce ez?
korona
2012. december 09. 16:04
Hja, kérem, a cigány sem muzsikál ingyen... Volt a jóléti állam. Most következik a rosszléti állam. Ahol bezony, mindenért fizetni kell. Egy Luxemburg talán megengedheti magának a teljes ingyenes oktatást, de mi? Na meg még ezidáig Kuvait - ha jól tudom (míg ott is ki nem tör a forradalom). Amikor a kommunisták 1945-ben átvették a Horthy-rezsimet, azonnal 4/5-del csökkentették a pedagógusok fizetését, meg minden más fizetéseket is, és azóta nem tudjuk európai színtre hozni a havi béreket egyetlen területen se, ahol dolgozni kell, ahol meg nem kell, csak spekulálni, zavarosban halászni, azok lettek a felső tízezer. Ők mindig közel voltak a húsosfazékhoz. 1990-ben is. Most is.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!