A kormány több okból is kényszerpályán mozog a diákmozgalom miatt. Talán legérzékenyebb pontja, hogy ma egyszerűen nem engedheti meg magának, hogy szétverjen egy populáris és nyilvánvalóan nem szélsőséges tömegmozgalmat, miután saját népképviseleti legitimitását meghatározó módon az előző kormány rendőrterrorjára építette. A békés demonstrációkat szétverő rendszert évek óta fő ellenségként azonosította, így nem járhat el ugyanúgy! Nem utolsó sorban ezért nem alkalmaztak (és nem alkalmazhattak!) erőszakot még egy bejelentés nélküli tömegtüntetéssel szemben sem, sőt: még a hídfoglalás miatt sem. Az államhatalom társadalmi ellenállással szembeni legközönségesebb eszköze így gyakorlatilag nem áll rendelkezésükre: az erőszakszervek bevetése. Rendkívül hatékony fegyver ez most a diákmozgalom kezében, amíg el tudnak kerülni mindenfajta erőszakot vagy provokációt a demonstrációkon, ami bármilyen címen jogosnak mutathatná a rohamrendőrök bevetését a közrend fenntartására hivatkozva.
A másik, szintén fatális kommunikációs csapda, hogy közeleg a karácsony és egy olyan kormány, mely kommunikációjában a keresztényi értékeket kiemelten fontosnak mutatja, aligha engedheti meg magának, hogy látványos társadalmi békétlenség legyen éppen karácsonykor, vagy akár az újév is ilyen közhangulatban kezdődjön. Emiatt lépéskényszerben vannak, ha politikai kommunikációjukban a 10%-os energiaár-„ajándékot” szánják karácsony fő üzenetének és nem akarják, hogy ezt simán felülírja a diákmozgalom tiltakozása, ahogyan most történik. Idejük tehát nagyon rövid, szűk egy hét, és ezt a diákmozgalom most szintén kihasználhatja.
A populista demagógia kísértése nagy, hogy úgy állítsák be a diákok tiltakozását, mintha csupán elkényeztetett suhancok hőzöngése lenne, akiknek semmi se jó, semmi sem elég, pedig mennyi közpénzt fordítanak így is rájuk, pedig milyen nagy részük el se végzi az egyetemet, vagy utána külföldre megy „elárulva az országot”, mely önnön vérével táplálta-taníttatta, stb. Ez a populista demagógia ugyan tombol a sajtó egy részében, fröcsög a bayerzsoltok tollából, éppúgy mint a cinikusabb globalista ballib bértopikolók részéről, de a kormány aligha engedheti meg magának, hogy a középosztály maradék reménységét képező diákságot egy mozdulattal odavesse az ő társadalmi helyzetüket irigylő csőcselék elé médiapréda gyanánt. Ezzel a kormány végképp a szélsőséges, fasizálódó politikát választaná, a demokratikus látszat maradékát is felszámolná, amit -az ellenzék minden ez irányú kritikája ellenére- ilyen egyértelműséggel sosem tett meg össztársadalmi léptékben.
Mindezek alapján a diákmozgalom még a politikai kommunikáció törvényszerűségei alapján is sikerre van ítélve, a kormány pedig mindenképp meghátrálásra kényszerül, ha a diákmozgalom nem követ el hibákat és nem gyengül az általa elindított társadalmi szolidaritási folyamat, illetve nem tudja kisajátítani a pártpolitika. Bár a közbeszédet és a pártpolitika által kisajátított politizálást mindmáig a multik marketingjére épülő politikai kommunikáció uralja, ugyanakkor van egy ennél mélyebb, tartalmi oka is annak, hogy a diákmozgalom győzelemre van ítélve és a kormányok hosszabb távon is csak engedni tudnak egy ilyen össztársadalmi mozgalomnak, ez pedig a mozgalom bázisdemokratikus természetéből adódik.
Konkrét példát adnak most a diákok erre, mikor nem veszik be a kormányfő PR-válaszát, és kreatív videoüzenetben is határozottan tiltakoznak az ellen, hogy megoldás lenne az, ha statisztaként odarendelt diákokkal valami kocsmabeszélgetést levideózva a diákok megértését kommunikálni igyekvő kormányfő egyszerre médiaszenzációként bejelenti: meghallgatta a diákok követeléseit és minden rendben lesz! (Konkrét intézkedések híján, kábé ez a hétvégi bejelentés lényege.) Amilyen szép példáját adja ennek határozott elutasításával a diákmozgalom a demokratikus elkötelezettségnek, olyan kevéssé demokratikus a kormányfő facebook-akciója és bejelentése. (Ugye figyelünk közben: globálhatalmak elleni szabadságharc a facebookon!)