„– Nem tart attól, hogy egy új hatalom a jövőben politikai okokból eltörli, megváltoztatja mindazt, amit a Fidesz-kormány most létrehozott?
– Egy nemzetben gondolkodni képes kormány és annak vezetője, az általa meghozott lépéseket nem a mindenkori jelenhez méri, mint az az egyszerű pártpolitikus, akit csak a gyors választói reakciók mozgatnak, csak a mindenkori népszerűsége érdekli. Természetesen a jelenlegi kormány is örül a pozitív visszajelzéseknek, de annak esetleges hiánya nem befolyásolja, befolyásolhatja a hosszú távú nemzetstratégiai elképzeléseit. Persze mindjárt hozzáteszem, hogy messze nem itt tartunk, gondoljon csak az idei három, több százezer főt mozgósítani képes kormányt támogató békemenetre, vagy a kedvező közvélemény-kutatási adatokra. A történelmen végigtekintve, minden komoly, államot átszervező, hosszú távon egyértelműen kedvező következményekkel járó döntést a kortárs társadalom komoly vitákkal fogadott. A döntések meghozatalának szükségességét és érvényességét mindig csak az utókor tudta megfelelő tárgyilagossággal értékelni. Minden bizonnyal így lesz ez most is, sőt, meg vagyok győződve arról, hogy ennek a társadalmi felismerésnek a kontúrjai már most is nagy vonalakban felfedezhetők, s ahogyan közelítünk a választásokhoz, egyre markánsabban fog kirajzolódni.
– Az ellenzék és sajtója azt is számon kéri a kormányon, hogy a külföldi szövetségeseinkkel is összevesztünk.
– Nem vesztünk össze senkivel, csak a jelenlegi magyar kormány nem szervilis. Lehet, hogy a Gyurcsány- és Bajnai-kormány nagyon EU-konformnak számított, de mindössze azért, mert nemzeti érdekérvényesítés helyett – amelyet egyébként minden uniós állam folytat – semmiben nem konfrontálódott Brüsszellel. Teszem hozzá: meg is fizettük ennek az árát. A mostani kormányzat – minden igaztalan állítás ellenére – nem abban különbözik a korábbi szocialista kormányoktól, hogy jogállami alapállása más lenne, mint elődjeinek, hanem abban, hogy meg volt benne az akarat, hogy az érdekérvényesítésben felmérje a határait, és a maximumot hozza ki a különféle megállapodásokból az ország számára. A sikerünket jelzi, hogy az Európai Bizottság legutóbbi jelentése szerint a magyar gazdaság és költségvetés közép- és hosszú távon is stabil. Ilyen minősítést az elmúlt tíz évben nem kapott Magyarország az Európai Unió »kormányától«.”