„hvg.hu: Pénteken délután hallgatói szerződéseket fognak égetni a diákok Budapesten. Ha a kormány a keretszámok esetében ilyen rugalmas volt, más kérdésekben is így viselkedik majd? (Az interjú a csütörtöki miniszteri bejelentés előtt készült. Balog Zoltán december 20-án azt közölte, a ponthatárokat még nem határozzák meg, illetve 16 olyan szak lesz, ahol az állam mégsem finanszírozza a képzést - a szerk.)
G-Sz. A.: Az teljesen legitim cél minden kormány részéről, hogy ha közpénzen kitaníttat valakit, akkor az illető idehaza helyezkedjen el. Ez európai szintű probléma, de Magyarországot különösen súlyosan érinti, gondoljon csak a lassan egy évtizede tartó orvos-kivándorlásra. Franciaországban éppen azon gondolkoznak, hogy a felsőoktatásban végzetteket hogyan kössék az országhoz. A németeknél már régóta irányított rendszer van, amelynek révén a diplomaszerzést követően meghatározott ideig arra kötelezik a fiatalokat, hogy odahaza dolgozzanak. A román orvostársadalom is éppen a napokban jelezte az Európai Uniónak, hogy az elcsábított friss diplomások miatt uniós források bevonást tartaná igazságosnak. Szlovákiában, Lengyelországban is napirenden van a hallgatói szerződések ügye, Svédországban is vissza kell fizetni a pénzt, ha külföldre megy valaki. Ebben nagyon határozott a kormány.
hvg.hu: Nem tervezik felsőoktatási konzultáció elindítását? Ez is van olyan horderejű kérdés, mint az eddigi nemzeti konzultációk témái.
G-Sz. A.: Ebben a kérdésben a vélt vagy valós félreértések, félelmek tisztázása a legfontosabb. A kormány világossá akarja tenni, hogy az egyetemek autonómiájának megtartása mellett szeretné rendbe tenni a gazdálkodásukat, és a minőségi felsőoktatás irányába elmozdítani az egész rendszert. Ennek tisztázása elsődleges kormányzati cél.
hvg.hu: De miért két hónappal a jelentkezési lapok leadása előtt kell ezt az egészet lezavarni? Miért nem előzte meg egy széles körű egyeztetés?
G-Sz. A.: Másfél éve folyik az az egyeztetés, amely a felsőoktatás átalakítását célozza.”