Hatalmi válasz

2012. november 02. 15:49

A kormánypártok stratégáinak az új választási rendszer kitalálásakor is tudniuk kellett, hogy lépésük ellenlépésekhez vezethet.

2012. november 02. 15:49
Török Gábor
Heti Válasz

A politika persze nem egyszereplős játék: a kormánypártok stratégáinak az új választási rendszer kitalálásakor is tudniuk kellett, hogy lépésük ellenlépésekhez vezethet. A politikai intézmények mindig kikényszerítik az alkalmazkodást: a kérdés csak az időpont (milyen hamar?) és a tartalom (mennyire adekvát a válasz?).  Nekem úgy tűnik, hogy Bajnai Gordon bejelentése egy nagyon nehéz helyzetben az elképzelhető reakciók közül kifejezetten a jobbak közé tartozik. A forgatókönyv – papíron – elég egyszerű: a megszülető új formáció előbb egyesíti a Fidesztől balra álló civil világot, közben olyan szavazókat is megszólítva, akik – bár a kormányban csalódtak – eddig nem tudtak maguknak új pártot találni, majd végül – határozottan nem elsietve - maga mögé állítja a baloldali ellenzék pártjait is. Így jöhet létre 2014-re egy olyan ellenzéki formáció, amely már eséllyel veheti fel a versenyt a Fidesz-KDNP-vel, sőt, ha képes arra, hogy relatív többséget szerezzen, a kormánypártra szabott választási rendszer előnyei már őt erősíthetik: azaz akár arra sem esélytelen, hogy kétharmados többséget szerezzen, és felülírja a mostani alkotmányos-intézményi változásokat.

A papír mindent elbír a tervezéskor, a megvalósítás azonban biztosan nem lesz egyszerű. Az út buktatókkal terhelt: kérdéses, hogy 1. Bajnai Gordon személye alkalmas lehet-e egyrészt új szavazók megnyerésére, másrészt az ellenzéki pártok egyesítésére, 2. az MSZP és az LMP vezetői az egyéni céljaikat háttérbe szorítják-e a közös siker érdekében, 3. sikerül-e megtalálniuk azt az együttműködési formát, amely egyesíti az erőket, de nem teszi lehetetlenné, hogy az új parlamentben külön frakcióban folytassák a munkájukat az egyes politikai erők. S akkor még nem beszéltünk az esetleges választási győzelem utáni együtt kormányzás problémáiról – bár azt hiszem, hogy erről egy darabig érdemben nem is fogunk. A következő hónapok – minden programokra, közpolitikai elképzelésekre és egyebekre vonatkozó kijelentés ellenére – valójában egyetlen témáról szólnak majd: a politikai hatalom megtartásáról vagy megszerzéséről. Az Együtt 2014 is erre, a hatalmi kérdésre válaszol, ezért is nevezhető hatalmi válasznak.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 55 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
négyzetgyök
2012. november 02. 21:26
orbánbarom
Ló Szerafin
2012. november 02. 18:54
Még most se mondta meef senki, hogy ha a Lúdmilla valamilyen csoda folytán nyerne, mit csinálna ez a koalíció. Az egyetlen közös bennük, hogy "Orbán takarodj" Aztán? Ha elment, mi lesz? Van egyáltalán két olyan szereplője ennek a formációnak, amelyik hasonlóan képzeli el a jövőt?
Ászok
2012. november 02. 17:50
Márpedig választani kell. Mert újabb négy évünk ebben a formációban már nem lesz. Uraim csőd lesz a vége ha nem választunk más vezetést. Milyen igaza volt valakinek aki azt mondotta volt, hogy "rosszabb mint négy éve" Van aki nem így gondolja?
balint60
2012. november 02. 17:10
Az első Orbán-kormány gazdasági sikeressége ellenére is belebukott féktelen arroganciájába és csökött akarnokságába. A második csak fokozta az arroganciát és cinizmussal bővítette akarnokságát. Ráadásul gazdaságilag totális kudarcot vallott; bukása elkerülhetetlen. A kérdés ma már csupán az, hogy OV bukása magával rántja-e a jobboldalt is.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!