Jön a harmadik ipari forradalom?

2012. november 07. 16:55

Mára egy új forradalom technológiai feltételei is beértek: az internet és a megújuló energiák.

2012. november 07. 16:55
Petőcz György
tagokvagyunk

„Az ipari forradalmak feltétele mindig az új kommunikációs lehetőségek és új energiaforrások együttes jelentkezése volt. A 19. században ilyen volt a gőzenergia, a vasút, az oktatás és nyomtatás együttese; a 20. század elején pedig az olaj, a motorizáció, a telefon, és a rádió. Mára egy új forradalom technológiai feltételei is beértek: az internet és a megújuló energiák. Elméletileg minden adott ahhoz, hogy az emberek, a családok, a munkahelyek, a közösségek önellátók legyenek, és energiafölöslegeiket az intelligens hálózatokon keresztül megoszthassák egymással. A vízió gyönyörű: tiszta energia, a szükségletekhez igazodó termelés, sok-sok új munkahely és a központi rendszerektől megszabadító, decentralizált hálózati szerveződés, vagyis az agresszív nemzetállamok és nemzetközi monopóliumok alkonya.

Az ipari forradalmak kezdeti lökést, a nemzetállamok részéről tudatos aktivitást feltételeztek. A soron következő ipari forradalom feltételeit is egy időben és összehangoltan kell megteremteni, az épületek új energiára való átállításától a megújuló energia technológiáinak elterjesztésén és az intelligens hálózatok kiépítésén át a járműpark teljes átalakításáig. Ehhez szabályozók, ösztönzők, pénzügyi megoldások szükségesek. Rifkin, ez az eltévedt amerikai az Európai Unióban bízik, ahol a kellően széles gazdasági tér (belső piac), a központ tudatossága és az együttes cselekvés lehetősége is együtt vannak. Sőt, már programok is készültek (pl. Road Map for Moving to a Competitive Low Carbon Economy in 2050). »A kérdés ezen a ponton az, hogy az új vízió és a sok munkával kidolgozott szakértői munkaanyagok hogyan tudják megnyerni az európai polgárok és a nemzetközi befektetői közösség fantáziáját.«”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 99 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
istimester
2012. november 08. 00:52
A berendezések már most hatalmas fejlődésen mentek keresztül, de a tömegesedéssel csak nőtt az energiafogyasztás. Talán azért foglalkozunk állandóan a villamosenergiával, mert az összes "zseniális zöld találmány", mint a fotovoltaikus elemek felhasználása vagy a szél- és vizenergia mind-mind a villamosenergiatermelést próbálja megrefolmálni. Az egyetlen kivétel a geotermikus energia, de oda a szivattyúk működéséhez ismét csak villamosenergiára van szükség :) :)
ulisszesz
2012. november 07. 23:48
Hulye!
tarackos
2012. november 07. 21:38
Hát nemtom mennyiben okozna forradalmat ha a kanócból nem zöld helyett zöld energia folyna. Sztem úgy semmiben...
nisz
2012. november 07. 19:43
"Elméletileg minden adott ahhoz, hogy az emberek, a családok, a munkahelyek, a közösségek önellátók legyenek, és energiafölöslegeiket az intelligens hálózatokon keresztül megoszthassák egymással." Igen, elméletileg létezhetne minden szempontból önellátó család. Gyakorlatilag viszont fizetésünk egyre nagyobb hányada megy el a vízre és az energiára (áram plusz fűtés). Nekem sajnos az a gyanúm, hogy még sokáig fog így menni az emberek kifosztása, hiába fejlődik öles lépésekkel a technika.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!