Református reform

2012. november 06. 11:43

Megbecsülhetetlen azoknak a konferenciáknak, gyűléseknek, presbiteri - és lelkipásztor találkozóknak a száma, amelyek egytől egyik a megújulásról szóltak.

2012. november 06. 11:43
Köntös László
Reposzt.hu

Hál’ Istennek, talán nem túlzok, a mi egyházunkban nagyon is sokan tisztában vannak az egyház teológiai mibenlétével, nagyon sokaknak igenis van koncepciója, sőt szerintem maga az egyházvezetés, akár kerületi, akár zsinati szinten, sem szenved koncepcióhiányban. Az egy mítosz, hogy azért nincs megújulás, mert nincs koncepció. (Ezt Harmathy András nem is mondja, ám egy széltében-hosszában elterjedt vélekedés, amellyel magam is sokszor szembesültem.)

Nem a koncepcióval van a probléma, hanem a megvalósíthatósággal. Nem az az igazi kérdés, hogy mit kellene tenni (már ha a folytonosan hangoztatott megújulási szándék a reformátusság társadalmi térvesztésére adandó válasz kíván lenni), hanem az, hogy amit tenni kellene, hogyan lehet megvalósítani. A konkrét megvalósíthatóságra vonatkozó konkrét »hogyan« kérdése a mi hangzatos megújulási törekvéseink során rendre elmarad. 

De ez nem véletlen. Ugyanis ebben az esetben a még »ártatlan« koncepció szintjéről »le kell ereszkednünk« az egyház társadalmi valóságába, ahol viszont már minden reformszándék kőkemény érdekeltségi rendszerekbe ütközik. Mert ne kerteljünk: az egyház mint társadalomszociológiai valóság, egy kiterjedt intézményi ellátórendszer is egyben, amelynek igenis nagyon is szilárd, történetileg fixálódott belső érdekeltségi rendszerei alakultak ki. Innen van az, hogy míg elvi szinten a református egyház reformációjával mindenki egyetért (Ecclesia semper reformari debet!), addig a megvalósíthatóság szintjén pontosan mindenki tudja, hogy a reform nem kevés érdeksérelemmel is járhat, s nincs az a belső egyházi végrehajtó hatalom, amely az óhatatlanul konfliktusokkal is járó reformfolyamatot keresztül tudná vinni. Nem is viszi, mert nem tudja.

 

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 10 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
kgyula
2012. december 03. 21:42
Elnézést, kérem a moderátorokat a "másolat" törlésére. Véletlen volt a kétszeres klikkelés.
Öreg
2012. november 13. 22:08
Elfogadom a tiszteletet, mert az is igaz, hogy a gyülekezetek között van ilyan is meg olyan is. Az én kritikám az lenne - saját egyházammal szemben- hogy az irányzatok között rendet kellene tenni. akik nem képesek elfogdni a többségi- a Kálvinista, az Institutióban is meghatározott- irányvonalat, nem kötelező tagnak lenni. Én elvárnám az egyháztól, hogy- nem a politika, hanem az értékek mentén- szóljón bele a társadalmi vitákba, hisz az egyházak /felekezetek/ a legnagyobb civil szervezetek, ráadásul az értékrendjük nem ma lett meghatározva: Ó-szövetség 2-5 ezer év, Uj-Szövetség 2000 év, Luther-Kálvin 500 év. Minden más szervezet értékrendje évente-tiz évente-30-évente változik. Ha ezt az egyházak határozottan és egyételmüen megtennék, önmegvalósító civil szervezetekre- nem a politikai szervezetekre gondolok, hanem pl az abortusz, az emberi jogok, a szoiciális segítő szervezetek, stb kérdésében nézetazonosság mentén létrejövő csoportok elvesztennék létjogosultságukat, mert a jogos érdekek képviselete megtörténne, ami nem össztársadalmi cél, az elmaradna.
Öreg
2012. november 11. 17:37
Sokat foglalkoznak az egyházi szervek- inkább egyes személyek- a megújulás igényével és közben a maximalizmusra való törekvéssel elriasztják az egyházhoz nem szorosan kapcsolódóú embereket attóla lehetőségtől, hogy egyre inkább a gyülekezethez tartozzanak. Magam is találkoztam olyan református gyülekezettel, amelyik jó úton haladt afelé, amiből- természetesen csak a gyülekezet néhány tagjából- szekta váljék. Vannak olyan-a Biblia Szövetséghez /lazán?/ kapcsolódó gyülekezetek, ahol a gyerekeknek megtiltoltták a versenyszerű sportolást, abba hagyatták a sokéves zene tanulást,egyház idegennek minősítették a népzenét és a néptáncot és nem tartották helyesnek a gyerekek olvasását. Ezek a jelenségek bizonyára ismertek a lelkészi testületek előtt is, még se történik semmi, pedig a hívőknek a világban is jelen kell lenni. Nem csak megújulási igény van , hanem alkalmazkodási kényszer is és nem szabad úgy tenni, mintha nem tudnánk róla.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!