Bródy János keményen megkapta a magáét, dőltek a tabuk a Kontextusban
A költő és irodalomtörténész szerint a magyarság léte most is a kultúrán múlik.
Nem az a feladat, hogy 2010-ig menjünk vissza, hanem hogy 2014-től egy új korszakot nyissunk, ami az előző időket meghaladja. Interjú.
„Ha holnaptól ön irányíthatná az országot miniszterelnökként, milyen azonnali intézkedéseket hozna?
Erre úgy tudok válaszolni, hogy szerintem mit kellene máshogy csinálni - bárki is irányítaná holnaptól az országot. A legfontosabb feladat az országban a bizalom helyreállítása. Nem csak a külső bizalomra gondolok, ennél sokkal kártékonyabb a belső bizalmatlanság. Az, hogy magyart a magyar ellen fordítottak, hogy kiszámíthatatlan, napról napra változó a gazdaság- és társadalompolitika. Hogy se a vállalkozó, se a rokkantnyugdíjas, se a munkanélküli, se a tanár, se a bíró, se a rendőr, se az egyetemista nem tudja, hogy mi fog vele holnap történni. Hogy az, amit gondol, hogy mit fog fél év múlva tenni, azt megteheti-e vagy a magyar kormány keresztülhúzza a számítását újabb és újabb, 180 fokos, kiszámíthatatlan fordulattal, kapkodással és kontársággal. Ezért a bizalmat kell helyreállítani. Szükség van változtatásokra, de ennek kiszámíthatónak, logikusnak, a józanészen alapulónak kell lennie. Mert ma egyetlen magyarázata van a változásnak, a hatalom megszerzése, és a hatalomban lévő kör gyarapodása, ez a két dolog, ami ma legtöbb változás mögé bármilyen logikát állít.
De konkrétan mi lenne m a legfontosabb feladat?
A bizalom visszaszerzése előtti feladat a jogállamiság helyreállítása. Egy alkotmányos jogállamra, és egy ehhez illeszkedő választójogra van szükség. Fordulatot kell elérni a gazdaságban, azokat a zsugorító tényezőket, amelyek növelik a munkanélküliséget és csökkentik a beruházásokat, azokat meg kell fordítani. Rövidtávon tehát vissza kell tenni növekedési pályára a gazdaságot. Hosszútávon viszont csak akkor tudjuk ezt fenntartani, ha az oktatást is rendbe rakjuk, az ott okozott károk helyett egy olyan változás kell, ami nem csak az elmúlt két év súlyos rombolását, hanem a megelőző tíz év hibáit is helyrehozzák. Nem az a feladat, hogy 2010-ig menjünk vissza, hanem hogy 2014-től egy új korszakot nyissunk, ami az előző időket meghaladja.”