Gordon flash

2012. október 19. 09:04

A jelenlegi baloldali-liberális politikai erők és más Orbán-ellenes intellektuális csoportok nézetei és elképzelései oly mértékben ütköznek egymással, amit szinte lehetetlen áthidalni.

2012. október 19. 09:04
Rajcsányi Gellért
Magyar Narancs

„A politika természetéből adódóan nem meglepő, hogy politikusi érdekütközések, személyes ellenszenvek és féltékenységek szabdalják fel a letisztulás előtt álló ellenzéki palettát. Az viszont látható, hogy ezek az ellenérdekek csak erősödnek, és nem feloldódnak, ahogy a választásokig hátralévő idő csökkenésével emelkedik a helyezkedés tétje.

De nem csak érdekütközésekről beszélhetünk: a jelenlegi baloldali-liberális politikai erők és más Orbán-ellenes intellektuális csoportok nézetei és elképzelései oly mértékben ütköznek egymással, amit szinte lehetetlen áthidalni. Soroljuk csak a szereplőket! Radikális baloldali, esetleg újbaloldali nézeteket valló, elvhű fiatal aktivisták és mozgalmárok. Magukat tökösnek mutató szakszervezetiek. Minden hájjal megkent, a régi jó hálózatok romjain kapirgáló szocik. Kiégett liberális értelmiségiek. Harcosan környezetvédő ökopolitikusok. Nyugdíjasok és elszegényedő rétegek félelmeire építő balos populisták. Az új gazdasági mechanizmus óta befolyásos vagy rendszerváltás utáni, újgenerációs technokraták. Orbán-fób hazai neokonok. És persze a háttér: az aktuális kormány által érdekeikben sértett gazdasági szereplők, nagyvállalatok, multik, pénzügyi körök. A természetszerűleg létező hazai jobboldallal szemben kritikus nemzetközi politikai, intellektuális kapcsolati hálók. A külpolitikai vonatkozásokról még nem is beszéltünk: mit gondolnak például a szomszédságpolitikáról, az IMF-ről, az EU-ról, Európa kihívásairól, az európai integráció mélyítéséről, az unió létező demokratikus deficitjéről a baloldali bázisdemokraták és a technokraták?

Mi az, amiben mindezek egyet tudnának érteni – mielőtt egyáltalán arról beszélnénk, képesek lennének-e mindezen érdekek politikai erői a közös kormányzásra? Egy darab közös nevezőt biztos lehet találni: Orbán Viktor leváltásának vágyát – de mire elég ez a választásokig és utána?

Mindehhez kapcsolódik a baloldal hosszan elhúzódó, a szocializmus és kommunizmus kísérlete utáni világméretű ideológiai válsága, amin – bármekkora esélyt is nyújtott a 2008 óta tartó gazdasági világválság – sem Nyugaton, sem Keleten nem tudott túllépni. Lehet persze még találni újabb balos elméleteket a világ magyarázatára, csak hát ez egyre inkább egy értelmiségi szubkultúra játszóterén okoz izgalmakat. A politikailag passzívvá kondicionált tömegek eléréséért, megszólításáért, meggyőzéséért többévnyi közös munkán alapuló és hatalmas költségekkel járó összehangolt politizálásra, tematizálásra és kommunikációra van szükség egy igencsak jó helyzetben lévő ellenféllel szemben. Húszévnyi küzdelmes építkezés után a jobboldalnak ez összejött 2010-re. A baloldali-liberális ellenzék jelen állapotában viszont nagyon messze van ezektől a feltételektől.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 205 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
soelmo
2012. október 19. 19:03
Úgy látom, szemlézhet bárkit a mandiner, szólhat bármiről a cikk, itt mindenki fújja maga hülyeségét... hajrá okos-emebrek! Előre a meleg sz@rig, aztán fokozni az iramot!
elfelejtette
2012. október 19. 16:27
Ugyan mitol lenne egyseges a baloldal? A baloldal atalakulason megy at, egy generaciovaltason. Ennek termeszete, hogy eltart egy ideig, nem eleg egy fel valasztasi ciklus az ujjaszervezodeshez. Majd 2018-ban lesz eselyuk, addig nem sok. Komoly ideologiai toresvonal van a kulonfele szervezodesek kozt, de egy biztos: egyelore az MSZP kore szervezodnek, vagy kimaradnak az esetleges balodali kormanybol, mas lehetoseguk nagyon nincs. Marpedig az MSZP bukni fog, es akkor rantja magavl a csatlosokat is.
belga
2012. október 19. 14:54
Ez csak a felszin és tartalmilag csak a közszereplőkre igaz (no meg a vakhitű elkötelezettekre). Nekem mindenoldali barátom van, és nagyon jól el tudunk beszélgetni, (akár vitatkozni) nem csak a mindennapi élet dolgairól, hanem a mi lenne a teendő gazdaságban-társadalomban kérdésben is. Amiben különbség van, az pusztán az, hogy van aki Orbánt utálja jobban, van aki Gyurcsányt (ez így túlzás, de mondjuk ami személy szerint ehhez a két emberhez köthető). Szóval a fene nagy ellentét mesterségesen fenntartott, akár a közszereplők erkölcsi-szakmai hozzáértés béli hiányosságai okán, akár azért, mert a népet mindig egyszerűbb hergelni, mint okosítani. Jó lenne ezen elgondolkodnia a magyar embereknek, elsősorban az értelmiségnek, főleg a vélemány formálóknak. Hogy Bajnai mire képes azt nem tudom, de hogy jó lenne valaki -akármelyik oldalról- aki elég tehetséges ahhoz, hogy ne csak beszéljen az árkok betemetéséről, hanem tegyen is róla. Egész egyszerűen ez a közös érdekünk. Az a kisebbség, aki imád hőbörögni, keményen odaszólni egész biztos elhalkulna. Sajnos mára már szinte divat lett a hozzászólásokban is a mondj oda a másiknak minél durvábbat, hogy fájjon neki. Aztán amikor hasonló stílusban visszaszól aki az aktuális gyomrost kapta, akkor jön az aha, mennyire gyűlölködnek duma. Na, nekem ez az, ami nagyon nem hiáynzik, és amit károsnak tartok.
szkeptikus
2012. október 19. 14:27
"Húszévnyi küzdelmes építkezés után a jobboldalnak ez összejött 2010-re. A baloldali-liberális ellenzék jelen állapotában viszont nagyon messze van ezektől a feltételektől.” Azzal egyetértek, hogy az ellenzék messze van ezektől a feltételektől. De a jobboldal nem elsősorban a "húszévi küzdelmes építkezés" miatt nyert, hanem, mert elemi erejű volt a Gyurcsányt leváltó hangulat. Most van egy Orbánt leváltó hangulat - még sok jobboldali értékrendű is csalódott (én sem "ilyen lovat" akartam), de szerintem Orbánt csak a Fidesz válthatná le - de nem fogja.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!