Következmény vagyok

2012. október 29. 17:35

Nálunk kormányváltásonként a sajtó fele mindig csődbe megy!

2012. október 29. 17:35
Ceglédi Zoltán
Republikon

„Az Egyesült Államokban a televíziós viták sokkal egyértelműbbek: tudott és vállalt dolog republikánus, illetve demokrata szemszögből elemezni egy-egy politikai szituációt. Ezek a szereplők nem címet, egyetemi státuszt, publikációs jegyzéket tolnak maguk előtt, azt állítva, hogy mindezek nevében fogalmazzák meg a véleményüket, hogy ők a katedra »szinkronhangjai« lennének. Nem, ők maguk a szereplők, és a vállalt meggyőződésükhöz nem használnak ilyen mankókat. Persze, az USA minden szempontból akkora piac, hogy például az aktuálisan ellenzéki »érzelmű« tévécsatornák is lehetnek nyereségesek, ellenzéki punditok is bírhatnak biztos egzisztenciával - de a Politico meg a Washington Post meg például azzal a luxussal küldheti be embereit a tévébe, hogy nem fog aztán egy vörösre üvöltött arcú politikus-samesz a főnöke nevében fenyegetőzni a mobiljukon. Nálunk meg kormányváltásonként a sajtó fele mindig csődbe megy!

Aki meg nem, az próbál megfelelni a nézői elvárásoknak. Ez a dolga - az viszont már a politológus-társadalom felelőssége, hogy meddig megy el ebben az utcában. Addig már mindenképpen eljutottak - önkritikus leszek: lefelé -, ahol én vagyok. Nem a színvonalban, de szakmaiságban, »politológusságban« van ez lejjebb annál, mint az egyetemi sztenderdek. És nem a vitapartnerek személye a döntő: lehet holnaptól minimum PhD-fokozatú politológusok eszmecseréjévé változtatni ezeket a műsorokat, lehet a bejáratnál belépőként méteres publikációs jegyzéket kérni, érdemi változás ettől nem lesz. Hiszen ekkor is díszhelyen fog ülni köztük az a politológus, aki Orbán Viktor mereven ágaskodó, kitörni készülő Férfiasságáról (így, nagy F-fel) értekezett rajongva. Tudomány, ühüm.

Az én helyem a politológusok vitájában egy következmény. Annak a következménye, amikor a szakmai reputációra igényt tartó politológust a műsorvezető javította ki a töredékszavazatok ügyében, vagy mikor a másik meg kormánypárti tüntetést, Békemenetet szervezett, majd elemzőt játszva nyilatkozott annak »sikeréről«. Ilyen kanyarok után a tudományos élet szenvtelen, fehér köpenyét már senki nem kapja vissza a ruhatárból.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 14 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Antigoné
2012. október 30. 15:15
Reszpekt az őszinteségért, ez valóban hiányzik. Elismerésre méltó, hogy nem akar tudományos tollakal ékeskedni,amit a politológusokról ír, az is nagyrészt igaz. Ettől függetlenül nem bírom a stílusát, a gúnyos megjegyzéseit, nem tehetek róla.
kisalex
2012. október 30. 15:13
de nem prosperál az sem, amelyik nem megy csődbe. a magyar sajtó egy részét sikerült úgy beállítani, hogy teljesen mindegy neki az olvasottság, nézettség. a fő hirdető majd fenntartja valahogy. az a hirdető, akinek éppen teljesen mindegy, mennyit költ, mert nem üzleti alapon él, létezik. aztán nézünk, hogy nem megy úgy itt az üzlet, mint mondjuk a finneknél, dánoknál, kanadaiaknál, stb....
nemormester
2012. október 30. 15:13
Tudatlan, ámde öntudatos. Nem liberális véletlenül ez a Zoli?
Fakutya tizedes
2012. október 30. 09:45
A lukas koton következménye.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!