Pislogni sem volt ideje a leköszönő amerikai vezetésnek: Szijjártó mindenki eszén túljárt
A magyar külügyminiszter ráadásul még mindig nem fedte fel teljesen a lapjait.
Az E.ON egy vállalat, amely ha el akar adni valamit, akkor tárgyal róla, és ha jó ajánlatot kap, akkor megteszi. Interjú.
„– Berlini tárgyalásain szóba került az E.ON gázüzletágának megvásárlása? Hogyan vélekednek egyáltalán a németek a magyar gazdaságpolitikáról?
– Az E.ON egy vállalat, amely ha el akar adni valamit, akkor tárgyal róla, és ha jó ajánlatot kap, akkor megteszi. A magyar kormány szándéka helyes, hiszen a mostani helyzetben rendkívül felértékelődött az energiaellátás biztonságának kérdése. A kritikai hangvétel egyébként elsősorban a sajtót jellemezte, a német kormánnyal kifejezetten konstruktív, szövetségesi a viszonyunk. Megbecsüli, hogy hazánk a saját erejéből állt talpra. Ott is tisztában vannak ugyanis azzal, hogy 2010-ben rosszabb helyzetben voltunk, mint Görögország. Elismerik azokat az erőfeszítéseket, amelyeket az államadósság csökkentéséért és a költségvetési hiány három százalék alá szorításáért tettünk. Eközben azt is látják, hogy meghatározó német nagyvállalatok sorra bővítik magyarországi beruházásaikat, vagyis hogy elégedettek az itteni üzleti környezettel.
– Úgy látszik, hogy az Orbán-kormánynak beletört a bicskája az amerikai kapcsolatokba. Milyen a viszonyunk Washingtonnal?
– Nagy amerikai vállalatok – Delphi, GE, Oracle, Citigroup – arról számoltak be, hogy elégedettek a magyarországi befektetéseikkel, és annyit mondhatok, hogy már az ősz folyamán egy vagy két pozitív bejelentés várható ezekkel a cégekkel kapcsolatban. Ez is bizonyíték, ha bővítésről vagy tevékenységek kihelyezéséről van szó, akkor Magyarország ott van a lista elején.”