„Helyre kell állítani a munka becsületét, és meg kell szervezni a közfoglalkoztatást – Orbán Viktor ezt mondta a tavaly júniusi kötcsei találkozón önnek címezve. Sikerült?
A Belügyminisztérium anélkül, hogy külön tisztviselőket vett volna fel a feladatra, már kétszáztízezernél is több embert foglalkoztat ebben a rendszerben. A rendőrség tábornoki karából és a fegyveres testületek más vezetőiből felállítottunk egy húszfős csoportot, az dolgozta ki a közfoglalkoztatás stratégiáját. Ideiglenesen átirányítottak e csoport alá ezerötszáz főt a munkaügyi központoktól, és bevontuk a helyi önkormányzatokat. Így állt fel az a gárda, amely képes megszervezni ennek a rengeteg embernek a foglalkoztatását. Ez a kétszáztízezer ember nem egy-két órás ruhaszellőztetésen vesz részt, hanem hat-nyolc órás komoly munkát végez.
Valóban komolyat? Azzal vádolják önöket, hogy a legtöbb embernek csak árokkapirgálás jut.
Értelmes feladatot kerestünk a jelentkezőknek. Állami és mintaprogramokat hajtanak végre, például a belvízelvezetők és az öntözőcsatornák megtisztításával, erdőtakarítással. Oktatást is szerveztünk, és megtanítottuk a jelentkezőket a mezőgazdasági munkákra. Energianövény-ültetvényeket is telepítettek, így lett értelme a tavaly indított »aprítékkazán« programunknak. Ezzel az önkormányzatok sok importenergiát és pénzt takarítottak meg. (...)
Még a télen döntöttek a rendőrség alapos átszervezéséről, és júniusban hozzá is láttak ehhez. Közben a legkényesebb pozíciókban ülő vezetőket korrupciógyanú miatt le kellett a tartóztatniuk. Egyes hírek szerint már két éve is pontosan ismerték a rendőrség maffiakapcsolatait, miért nem csaptak le hamarabb? Talán éppen a fejcseréket kellett megindokolni?
Aki két éve tudta, hogy mi folyik ott, sajnos nem mondta el nekünk. De válasszuk külön az átszervezést és az említett bűnügyeket! Az átalakítást már az első napokban elkezdtük. Az első lépés az információgyűjtés volt, majd elemeztük a helyzetet, és néhány héten belül megtöbbszöröztük az utcán szolgáló erőket. Ezután kezdeményeztük a jogszabályok megváltoztatását. Ma már rögtön a bíróság elé kerülhetnek a tolvajok, így háromszor is meggondolják, hogy megkárosítsák-e a kistermelőket, kereskedőket. Felmértük a létszámviszonyok területi egyenlőtlenségét is, és kiderült, hogy óriási különbségek vannak.
Ezek nagyon fontos dolgok az ország közbiztonsága szempontjából, de azért egy-két információ eljut a sajtóhoz, így hozzánk is. Így például az a hízelgőbb forgatókönyv, hogy önök ismerték a maffia rendőrségi kapcsolatait, csak hagytak időt maguknak a teljes hálózat kifigyelésére és feltérképezésére.
Hangsúlyozom, hogy a rendőrség szervezeti átalakítása és a korrupt rendőrök ügye között nincs összefüggés.”