Az állam beavatkozásával minden korrupttá válik

2012. augusztus 11. 13:34

Amikor a kommunisták elmentek, az emberek egy kicsit enyhébben etatista rendszert szavaztak meg.

2012. augusztus 11. 13:34
Tibor Machan
Kapitalizmus.hu

„A világ ezen a részén úgy szocializálódnak az emberek, hogy az erő politikáját fogadják el. Amikor a kommunisták elmentek, az emberek egy kicsit enyhébben etatista rendszert szavaztak meg. Fogalmuk sem volt arról, mi az a szabad társadalom, hogyan privatizálják az életüket. Ahhoz voltak szokva, hogy mások irányítják az életüket. És egyszer csak meg kellett oldani bizonyos dolgokat. Előfordulhattak egészségügyi, mérnöki, tudományos problémák, s eltelt egy kis idő, mire rájöttek az emberek, hogy maguknak kell megoldaniuk a problémákat. De a kormányzat azt mondta, mindezt rögtön meg kell csinálni, s nem lehet várni. Mint egy türelmetlen szülő, aki irányítani akarja a gyerekét, s parancsolgat.

Benne van az emberekben, hogy valaki más irányítja az életüket. A kommunizmus csak a legújabb formája az ilyenfajta társadalomnak. Csak az elmúlt 300 évben ismerhettünk meg alternatívákat. Adam Smith és a klasszikus liberálisok voltak azok, akiknek az eszméi alternatívákat mutattak a parancsokra épülő rendszerekkel szemben. Magam is egyetértek azzal, hogy hagyjuk az embereket, hadd menjenek a saját útjukon, s akkor – szeretem ezt a kifejezést – úgyis »kigondolnak« valamit.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 131 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Cassi
2012. augusztus 11. 22:30
Amikor ilyen libertáriánus szerző írása kerül elém, mindig az első dolgom utánanézni az életrajzának. Az övé itt van: http://en.wikipedia.org/wiki/Tibor_R._Machan Általában ugyanis az életrajzból a hirdetett tanok ellenkezője derül ki némi figyelmes olvasás után. Kb. 1956-ban érkezett menekültként az USA-ba, a 60-as években filozófia PhD-sként tanult, 1970-ben, alig 30 évesen *megvett* egy folyóiratot, azután főleg publikált. Hát ez nagyon érdekes! A legtöbb országban, nemcsak nálunk, egy filozófia szakos akárki örül, ha zsömlét és ásványvizet tud venni, nemhogy folyóiratot. Ki volt az apja, mit dolgozott, mekkora vagyonnal lépett le Magyarországról? Hogy létezhet, hogy valaki 4 év munka után megteheti, hogy filozófia szakra írassa be a gyermekét, kinek a pénzéből történt mindez? Az is érdekelne, hogy a kedves szerzőt hogy vették fel az egyetemre 4 évvel a kiérkezés után, mikor tanult meg például angolul? Milyen állami és egyéb ösztöndíjakat kapott, ha szabad kérdeznem? Tudom, nácik vagyunk, de meg kell kérdeznem: zsidó származású-e Ön? Ha igen, mennyiben segítette ez a karrierjét? Csak őszintén.
Bisque Béla
2012. augusztus 11. 17:01
IIIIIIIIIIIgen....Persze.........korrupt lesz, ha a zsidajok nem tudnak mindent lenyúlni az utolsó csavarig! És gondolom bele is nyomorodnak. Néhány ilyen mélynyomorban élő ország, ahol az állam nem félt belenyúlni a rablóprivatizáció burjánzásába. Venezuela Szingapúr Malajzia Tajvan Dél-Korea Japán Új Zéland Kuvait UAE Szaud Arábia Norvégia Litvánia Kazahsztán Szegények teljesen oda vannak, hogy nincsenek kifosztva.........meg vissza is vannak és még egyszer oda.
Parasztvakítás
2012. augusztus 11. 16:43
És egyszer csak meg kellett oldani bizonyos dolgokat. Meg is oldanánk,ha nem lenne minden túl szabályozva, meg nem lenne szuper bürokratizmus!! Olyan nincs hogy az állam csak azokat a dolgokat dobja le magáról ami veszteséges,kényelmetlen a számára,viszont a kényelmeseket,és a nyereséget hozókat meg megtartja állami monopóliumba!!
duzur
2012. augusztus 11. 16:39
Már bebizonyosodott, hogy nem azon múlik egy cég jó vagy rossz müködése, hogy privát vagy állami kézben van. Más kritériumok határozzák ezt meg.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!