Riadót fújtak Brüsszelben: rádöbbentek, hogy nagy a baj, és a magyar ötletbe kezdtek el kapaszkodni
Ráébredtek arra, hogy Európa nehezen tart lépést az Egyesült Államokkal és Kínával.
Amíg Ljubljana és Budapest nem tér át olyan modellek alkalmazására, amelyek már beváltak, csak kártyavárak építésére futja.
„Mind Magyarország, mind pedig Szlovénia esetében óriási probléma az elavult gazdaságszerkezet. Bár hazánk gazdasága első pillantásra fejlettnek tűnhet, hiszen a feldolgozóipari kivitel pörgeti a motort jobb időkben, addig pont ez a legnagyobb gond is. Tudniillik a kis- és közepes vállalkozások zöme nem képes exportra termelni, és csak keveseknek adatik meg, hogy az itteni multinacionális cégek beszállítói legyenek. A belső piac évek óta padlón, ráadásul folyamatosan szűkül is, a fizetésképtelenség a vállalkozások körében pedig rekordokat dönt. Költségvetési forrás gyakorlatilag nincs a beruházások serkentésére, ha ugyanis lazul a büdzsé, akkor újabb adókat kell kivetni. Hatalmas tehertételként nehezedik még Magyarországra az állam, illetőleg a háztartások és a cégek adóssága is. (...)
Úgy tűnik, a szlovén és a magyar szerkezeti válság gyökerei hasonlók. A szlovénok javára írom a »gazdagságot«, ők legalább tudják, hogy mi a nyugati jólét, és a kilencvenszázalékos fejlettségről még van hová zuhanni, a miénkre pedig – fura mód – a költségvetési helyzet javulását, a forint stabilizálódását, és az esetleges EU–IMF-hitelt. De ez csak átmeneti.
Mindaddig, amíg Ljubljana és Budapest nem tér át olyan modellek alkalmazására, amelyek már beváltak – osztrák, észak-olasz és dél-német –, csak kártyavárak építésére futja, és a reálgazdasági képlet továbbra is az lesz, hogy a hatékony termelőszektorok a külföldi cégek leányai lesznek, míg a belső piacra termelő ágazatok az elmaradottabb szektorhoz tartoznak majd.”