Építkezés válságban

2012. augusztus 18. 10:08

A demokrácia lényegének tartom, hogy ennyi aggály születik, és ezeket meg is tudjuk vitatni. Interjú.

2012. augusztus 18. 10:08
Navracsics Tibor
Navracsics Tibor
MNO

„Amíg Londonban a páston, a medencében vagy az atlétikai pályán zajlottak a küzdelmek, addig itthon egészen más típusú meccs bontakozott ki az ombudsman és a kormány között. Szabó Máté legutóbb az egyházügyi törvény egyes rendelkezései miatt fordult az Alkotmánybírósághoz, de korábban a jogbiztonság és a kiszámíthatóság hiányát rótta fel több jelentős törvény kapcsán is. Ezt a jogalkotás kudarcának tartja?

A demokrácia lényegének tartom, hogy ennyi aggály születik, és ezeket meg is tudjuk vitatni. Ugyanakkor fontosnak tartom leszögezni, hogy a velencei bizottság alaposan megvizsgálta az egyházügyi törvényt, és azt mondta, hogy Európa egyik legszínvonalasabb egyházügyi szabályozása született meg. Szabó Máté a parlament elismerésre vonatkozó szerepvállalását kifogásolja, ami a jogalkotó tudatos és jól átgondolt döntése volt. Az ombudsman beadványa ezért szerintem nemcsak egy technikai problémára utal, hanem egy koncepcionális kérdésre, amit az Alkotmánybíróság el fog majd dönteni.

Ön szerint Szabó Máté aktivitása a »fékek és ellensúlyok« részeként vagy – ahogy korábban a miniszterelnök fogalmazott – egyfajta »ellenforradalmi tevékenységként« értelmezhetõ?

Nincs a világon az a pénz, amiért vitába bonyolódnék a miniszterelnök úrral. Komolyra fordítva, úgy gondolom, hogy Szabó Máté érvelése elsősorban politikai jellegű, koncepcionális megközelítés, de természetesen lehet a beadványának egy másik olvasata is.

Sólyom László korábbi köztársasági elnök az ombudsmannál is keményebb kritikát fogalmazott meg, amikor arról beszélt, hogy a politikai és gazdasági hatalom bebetonozásán és központosításán túl legfeljebb pillanatnyi, taktikai célok ismerhetők fel az elmúlt két év kormányzati munkájában. Mi a véleménye erről a kormány egyik irányítójaként?

Rendkívül becsülöm Sólyom Lászlót, aki tanárom volt, és akit a magyar közélet egyik legtiszteletreméltóbb szereplőjének tartok. Szempontrendszere – teljesen legitim módon – az 1989–90-es átmeneti, és azt követő közjogi berendezkedésen és kultúrán alapul. Az ő kritikája a most zajló átalakulási folyamat közben nagyjából olyan, mint amikor egy felújításra szoruló épületnél a bontási és kezdetleges építési szakaszok után valaki azt mondja, hogy »ez rondább, mint amilyen korábban volt«. Igen, lehet, hogy jelenlegi állapotában nem olyan szép, de látni kell, hogy az alaptörvény és a kiépülő intézményrendszer egy új politikai és intézményi kultúrát eredményez. A központosítás önmagában nem lehet sem vád, sem dicséret. A centralizáció vagy a decentralizáció egy kormányzástechnikai eszköz. Ha arról van szó, hogy viszonylag rövid időn belül nagy léptékű változásokat kell végrehajtani – márpedig 2010 tavaszán Sólyom Lászlónak sem lehettek ezzel kapcsolatban kétségei –, akkor a központosítás tűnik hatékonyabb megoldásnak. Ugyanakkor ez nem zárja ki egy későbbi decentralizáció lehetőségét.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 48 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Stigma
2012. augusztus 19. 10:48
"A demokrácia lényegének tartom, hogy ennyi aggály születik, és ezeket meg is tudjuk vitatni." Hogy ennyi aggály születik, annak lényege az, hogy a fidesz elkhúrta... amit ráadásul érdemben megvitatni se hagynak...
duzur
2012. augusztus 19. 10:43
Megkérdezték egy rádió-interjúban Navracsicsot, hogy miért nincs annyi nemzetközi visszhangja a kommunizmus tetteseinek üldözése mint a náci bünösök esetében. És ezt Navracsics is furcsálta. Pedig ennek logikus okai vannak: Míg Németország megtette amit a nyertes oldal elvárt töle a 2.vh után és megkövette az áldozatokat, a SZU és utódállama Oroszország nem ismeri el a büneit. És ezeket senki nem is kéri számon rajta, pedig a hidegháborút látványosan elvesztették. Ugyanakkor kétségtelen, hogy egy gyorsan gazdagodó és sikeres Németországnak könnyebb volt mea culpázni mint egy ezer sebböl vérzö Oroszországnak melyet csak az olaj-gáz kincse ment meg a fulladástól... Vagyis mindaddig amig senki nem meri szembesíteni az orosz tetteseket a szovjet diktatúra büneivel, semmi nemzetközi nyomás nem lesz rajtuk. Hol az aki a KGB-s Putyint felszólítja erre. Pláne miközben a kommunista Kinába is mindenki belebújik... Jól látni, hogy igazi felelösségrevonás csak ott történik meg ahol komoly nemzetközi vád fogalmazódik meg mint ahogy ezt a Jugoszláv-háborúk bünöseinél láttuk. Vagyis nincs mit csodálkozni a kettös mércén.
én vagyok a.
2012. augusztus 18. 20:50
"Nincs a világon az a pénz, amiért vitába bonyolódnék a miniszterelnök úrral. " Hát akkor minek is van? Seggnyalóval eggyel több! Hm!
Ouroboros
2012. augusztus 18. 20:45
Te hazug, senkiházi giliszta.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!