Orbán és a populizmus

2012. augusztus 13. 11:11

Ha Orbán Viktor kormányfőként valóban Magyarország nemzeti érdekeit kívánja szolgálni, akkor fel kell adnia a populizmust.

2012. augusztus 13. 11:11
Kovács László
Népszava

Hazánkban bizonyára sokaknak tetszik, amikor a miniszterelnök azzal érvel, hogy senki sem szólhat bele a dolgainkba. Ilyenkor figyelmen kívül hagyja azt, hogy a hazánk fejlődését elősegítő, mással nem pótolható előnyökkel járó uniós tagság természetesen kötelezettségekkel is jár. A gyakran hallható »adják ide a pénzt, ami jár nekünk és azután hagyjanak minket békén« elképzelés megvalósíthatatlan. A közös célok és szabályok ráadásul egybeesnek Magyarország tényleges nemzeti érdekeivel, az állampolgárok döntő többségének a javát szolgálják. Az persze kétségtelen, hogy akadályát képezik Orbán Viktor és köre egyeduralmi törekvései érvényesülésének, mert védik a demokráciát, a jogállamiságot, a sajtószabadságot. Akadályozzák azt is, hogy a magyar gazdaságpolitika a lakosság legjobban élő 10-15 százalékát tegye még vagyonosabbá, a 85-90 százalék nehezebben élő rovására.

Kétségkívül tetszetős és nem is alaptalan az az érv, hogy a válság miatt megnövekedett terhek elviselésében részt kell vegyenek a Magyarországon tevékenykedő nagy nemzetközi cégek is. Ám, ha a különadók önkényesen megszabott mértéke veszteségessé teszi például a bankokat, akkor minimálisra szűkül a hitelnyújtás, ennek következtében leállnak a beruházások, növekedés helyett csökken a gazdaság teljesítménye és nem új munkahelyek jönnek létre, hanem a jelenlegiek egy része is megszűnik. Ezért félrevezető, igazi populista állítás az, hogy az Európai Unió a bankokat, míg a magyar kormány a munkahelyeket védi. Ha Orbán Viktor kormányfőként valóban Magyarország nemzeti érdekeit kívánja szolgálni, akkor fel kell adnia a populizmust. Vétkes felelőtlenség kihasználnia a történelmi okokkal összefüggő, de a mai viszonyok között az országot tévútra vezető nézeteket, érzelmeket. Feladata ezek cáfolatára, visszaszorítására kell törekednie. Ráadásul a populizmus szükségképpen együtt jár a káros hatású kettős beszéddel. Az uniós értékrenddel és szabályokkal történő szembefordulás, a hazai használatra szánt harcias kijelentések, az uniós intézmények és politikusok sértegetése ugyanis hiteltelenítik Orbán Viktor és kormánya békülékenynek szánt brüsszeli megnyilatkozásait, megegyezési szándékát.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 63 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
puszika
2012. augusztus 13. 16:48
Kovács Úr? 28 rövid sorban háromszor említi Orbán Viktor nevét,egyszer miniszterelnökként.A fóbia/az MSZP-ben is/széditö sebességel növekszik!!
kjkj945
2012. augusztus 13. 16:38
Unkovács unpopulizmusa.
gvarga10
2012. augusztus 13. 16:32
Mene tekel ufarszin.Oly könnyűnek,hogy elfúj Szűcs Erika egyetlen szusszanása két pogácsa között.
velemeny2010
2012. augusztus 13. 16:29
Nem Lacikám, ez az Európaji Júnió sajnos mára oda fajult, hogy a nemzetközi nagytőkét meg a magatokfajta sumákolást, a balliberlis oldal szánalmas vergődését szolgálja, holott jó dolog is lehetne ez az uniósdi, ha valóban komolyan vennék... Ponta miatt nem aggódsz butyibubus???
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!