Sokba kerül faragatlannak lenni

2012. augusztus 07. 11:02

Az eurózóna valamilyen formában túl fogja élni, de az nem biztos, hogy Görögország még sokáig a tagja lesz. Interjú.

2012. augusztus 07. 11:02

Kiknek a személyes egóját sértettük a leginkább, amit jobb lett volna, ha nem teszünk?

Az IMF-et például negyedszerre várjuk nagy szeretettel. Nem mondom, hogy szeretni kell őket, de azért elhangzott pár olyan mondat, amit az ember csak nagyon ellenséges hangulatban mond. Az EU különböző intézményeinek vagy kormányainak a vezetői sem gondolhatnak ránk túl nagy örömmel. És ezeken az embereken keresztül sok másik alkot véleményt. Normálisan kommunikálni, udvariasnak, ne adj isten kedvesnek lenni, az semmibe nem kerül. Faragatlannak és neveletlennek lenni, ráadásul nem felmérni, hogy mi a reálpolitikai helyzet, az nagyon sokba kerül. (...)

IMF nélküli gazdaságpolitikai korrekcióra lát képességet és szándékot?


Nem látok irányváltási szándékot, de például történhetnek személycserék a kormányban, ami megnyithatná az utat. Amit látok, hogy az elmúlt két évben körvonalazódott egy gazdaságpolitikai keret. Ebből nem nagyon lépünk ki, ha nincs valamilyen gazdasági kényszer. Az IMF és az EU kikényszerítheti a nem túl kemény korrekciós lépések egy nem kritikus tömegét, de elvileg nem kellene kizárni azt, hogy IMF nélkül is tudunk korrigálni. Nem törvényszerű, hogy ez csak kényszer hatására menjen

És mi történik, ha a végén nem lesz IMF-megállapodás?


Tündérországban folytatódik a hihetetlen gazdasági csoda. A valóságban azonban az, hogy ha a piacról sem tudjuk finanszírozni magunkat, fizetésképtelenek leszünk. (...)

Akkor ne nevezzük válságnak. De tíz évnyi kínlódást egyáltalán túlélhet az EU és az euró?


Az eurózóna valamilyen formában túl fogja élni, de az nem biztos, hogy Görögország még sokáig a tagja lesz. Náluk elképzelhető, hogy jön a drachma. Az átmenet a görög társadalomnak szörnyű lesz, de nem biztos, hogy a gyors kataklizma rosszabb, mint a nagyon hosszúra nyúló szenvedés. Ha a spanyol-olasz helyzet megoldódik, már senkit nem fog érdekelni Görögország. Ott privát pénz már alig van. Már nincs előny abból, hogy Görögországot életben tartják.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 21 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
drkovax
2012. augusztus 07. 14:19
Jaksity egy dolognak az árát nem kalkulálja be, a (bizonyítottan sikertelen) IMF-modell alkalmazásának költségeit. Persze az is igaz, hogy az se mindegy, ki fizeti a költségeket. Az IMF-modellnek ő és megbízói nyertesi lennének, ennek meg kevésbé ...
füst
2012. augusztus 07. 12:10
Jaksitynak sok mindenben igaza van. Tényleg. Csak a lényegben nincs. Nincs ugyanis konszenzusos és európai értelemben vett "szakértők" hallelujájától visszhangos tuti megoldás. Csak kisérletezés lehet, mert nincs kitaposott út. Hogy mennyire nics, azt pontosan mutatja a kánon szerint válságkezelt 5 eu-s ország, akik már segélyen lógnak (felkészül Szlovénia). Ha pedig új utak vannak, akkor életszerűtlen elvárni a hibamentességet. Pont azoktól, akik legalább rájöttek, hogy valami újat kell, mert a régi (sajnos) már nem működik a világban.
bolá
2012. augusztus 07. 11:31
Már vártam, mikor jelenik meg itt. Végigolvastam. Semmi más, mint a szokásos neoliberális klisék pufogtatása a globális imperialista finánctőke egy helyi komprádor kollaboránsától.
Cassi
2012. augusztus 07. 11:25
"ők jelenleg NEM lépnek ki az EU-ból nem adják le az eurot sem" Azt nem ők döntik el, egyszerűen kirakhatják őket. "és köszönik tök jól élnek" Gyorsan zuhan az életszínvonal és még csak ezután jön a java. "igaz őket kommunisták vezetik" Hiába írod le még százszor, ez akkor is baromság.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!