A demokrácia minősége

2012. augusztus 25. 11:15

S éppen itt a lényeg: a feliratkozás egy pozitív mozzanat, amely arra ösztökéli az állampolgárt, hogy ha már feliratkozott, annak értelme is legyen, s ettől kezdve nagyobb figyelmet szenteljen a választásoknak.

2012. augusztus 25. 11:15
Fricz Tamás
Fricz Tamás
Magyar Hírlap

Nem érv a regisztráció bevezetése ellen, hogy bár sok helyen alkalmazzák a világban, mégsem olyan formában, mint Magyarországon tervezik, tehát akkor minek. Minden országnak más problémái vannak, s erre más megoldásokat talál. Nyilvánvaló, hogy olyan, politikai kultúra tekintetében is fejlett országokban, mint mondjuk Svédország, Dánia vagy Németország, nem létszükséglet a regisztráció bevezetése. De Magyarország még nem tart itt: a mi tapasztalatunk az, hogy vannak pártok, amelyek az eddigi választások némelyikén nemtelen módon próbálták az embereket a szavazófülkékhez csalogatni vagy éppenséggel kényszeríteni, miként ez 2002-ben is történt. Elég csak a »köteles beszéddel« való riogatásra, a láncszavazásokra, körtelefonokra, a választók szervezett szállítására, utaztatására gondolni. Illetve megpróbálták megfosztani őket a szükséges információktól, miként ez 2006-ban történt.

Nekünk ez a politikai kulturális állapotunk, nekünk ezt kell orvosolnunk. Hiba akár a bal-, akár a jobboldalon, ha valaki csak az elvont jogi viszonylatokat látja, a demokrácia gyakorlati problémái felett viszont könnyedén elsiklik. Noha éppen a gyakorlati problémák rontják súlyosan a magyar demokrácia minőségét és ez által az emberi-állampolgári alapjogok tartalmát.

 

Többen – köztük Nehéz-Posony István – azzal érveltek velem szemben, hogy a tudatos szavazó is változtathatja a véleményét az utolsó pillanatban, miért kell akkor a regisztráció. Igen, előfordulhat olyan eset, amikor egy felkészült szavazó egy nappal a választások előtt fordít a véleményén. (Hangsúlyozom: nem a bizonytalanok kiszűrése a regisztráció lényege, ugyanis a bizonytalanság és a manipulálhatóság, felkészületlenség nem ugyanaz!) Csakhogy ez nem mond ellent annak az elvárásnak, hogy regisztrálja önmagát a választásokra! Azzal ugyanis, hogy feliratkozik, mintegy bekapcsolja magát a választási kampány folyamatába, s innentől teljes tudatossággal figyelheti – hiszen  »érdekeltté« vált – a jelöltek, pártok kampányát, a politikai események alakulását, amelyek az utolsó pillanatig hatással lehetnek a döntésére.

 

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 141 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
koronaszepe
2012. augusztus 26. 11:50
Azonnal számoljon el " civil " Fritz Tamás az " elkutatott " 44 millióval . Ha ez megvolt, akkor a demokráciaromboló " civil " közéleti tevékenységével. Legvégül pedig a civil lelkiismeretével. A többi néma csend ...
Himalája
2012. augusztus 26. 11:35
A regisztrácíó nem más, mint a szabadság szabályozása a hatalom által. Mivel e szabályozás semmiféle mások jogait, melyek e szabályozás nélkül sérülnének nem véd, az emberek szabadságát korlátozza és növeli az állam hatalmát az emberek fölött. Ez a regisztráció lényege.
yetee
2012. augusztus 26. 10:00
A regisztráció a kubatov-lista frissitésére szolgál,semmi másra!
rocsa1971
2012. augusztus 26. 02:40
KOMOLYAN HA EZ AZ EMBER NORMÁLIS,AKKOR MIND JOBB OLDALRÓL MIND BALOLDALRÓL VESSETEK A ROBOGÓ MOKUSOK ELÉ.EZ ABÁCSI MIÉRT NEM MONDJA KI,HOGY Ő CSAK AKKOR HISZ A DEMOKRÁCIÁBAN HA A FIDESZ GYŐZ.EZ LEGALÁBB TISZTA BESZÉD LENNE S EZZEL MÁR VITÁZNI IS LEHETNE ,DE EZ ÍGY ANNYIRA MEGALÁZÓ MINDEN GONDOLKODÓ EMBERNEK LEGYEN AZ BÁRMILYEN ELKÖZTELEZETTSÉGÜ
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!