Fejlődni, de meddig?

2012. augusztus 28. 16:40

Ha egy ország napjainkban csak 1-2 százalékos gazdasági növekedést mutat, azt lényegében stagnálásként értékelik, és minden irányból elégedetlenkedve sürgetik a növekedés felgyorsítását.

2012. augusztus 28. 16:40
Bogár László
Bogár László
Magyar Hírlap

Az a tény, hogy a Föld véges ökológiai rendszerében a végtelen növekedés eleve képtelenség, már többé-kevésbé elterjedőben van, noha a következtetések levonása terén láthatólag semmi sem történik. Lássuk először a növekedés jövőbe, majd a múltba vetítésének képtelenségeit. Ha egy ország napjainkban csak 1-2 százalékos gazdasági növekedést mutat, azt lényegében stagnálásként értékelik, és minden irányból elégedetlenkedve sürgetik a növekedés felgyorsítását. Nos, mivel az emberiség a jövőjét nyilván sok ezer vagy tízezer évben méri, lássuk, mi történik akkor, ha csak ezzel a tűrhetetlenül »alacsony« növekedési ütemmel kellene számolnunk. Az igaz, hogy egyszázalékos éves növekedési ütem mellett egy évszázad alatt a világ gazdasági teljesítménye mindössze a 2,7-szeresére nőne, ami kétségtelenül elég szerénynek látszik. Hasonlóan szerény lenne ugyanez kétszáz év alatt, amikor mindössze 7,3-szoros a növekedés. Ám ötszáz év alatti teljes növekedés már 143-szoros, az ezer év alatti pedig huszonegyezerszeres. Vagyis a világ mai nyolcezer dolláros, egy főre eső jövedelme ötszáz év alatt több mint egymillió dollárra, ezer év alatt pedig 168 millió dollárra nőne!

Hasonlóan elgondolkodtató, hogy ha napjainkban az energiahordozók és nyersanyagok tízmilliárd tonnáit alakítja át az ember minden évben, akkor vajon létezhet-e egyáltalán olyan anyagfajta, amelyből játszi könnyedséggel használhatjuk fel a mai mennyiségek több tízezerszeresét? Pedig mindez még csupán a stagnálással azonos évi egyszázalékos növekedés esetén kialakuló helyzet lenne. Ha ugyanis évi kétszázalékos növekedéssel számolunk, akkor az ezeréves összes növekedés 374 milliószoros lesz, háromszázalékos éves növekedést feltételezve pedig közel hétmilliárdszoros! Vagyis ha közben nem nőne a Föld népessége, akkor az egy főre jutó jövedelem annyi lenne, amennyit ma az egész világ fogyaszt évente. Évi ötszázalékosnál nagyobb növekedést már nem is érdemes elképzelni, mert ott az ezeréves összes növekedés eredménye a mai érték ezertrilliószorosa lenne. Ha arányosan ennyivel több anyagot mozgatnánk meg egyetlen év alatt, akkor a Naprendszer összes anyaga sem volna már elég ehhez. Azt talán már említeni sem kell, hogy ha évi tízszázalékos átlagnövekedést tételezünk fel ezer éven át, akkor az ezredik évben már nagyjából a ma ismert világegyetem teljes tömege sem lenne elég a földi emberek eltartásához. Talán ez is elegendő annak belátásához, hogy az előttünk álló évszázadok során az emberiségnek minden eddiginél nagyobb szellemi és szemléletbeli változáson kell átmennie, ellenkező esetben ugyanis semmi esélye a fennmaradásra.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 25 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
négyzetgyök
2012. augusztus 28. 22:22
Bogár bácsi! Találkozunk 500 év múlva.
blablabla
2012. augusztus 28. 22:19
==Azok a kultúrák akkor buktak el, mikor fejlődés képtelenné váltak.== Kedves fel-lebarátom! Hát épp erről beszélünk, te ostoba fajankó! Hogy mennyi szörnyeteggé vált teremtménye van Istennek. Nem szégyelled magad, te buta, szaros kölyök... ... vagy vén marha?
Akitlosz
2012. augusztus 28. 19:31
A növekedés eröltetése pedig a XX. században kitalált pénzügyi világrend eredménye. A mai pénzügyi vilgárend ugyanis fenntarthatatlan, a működéséhez szükséges a gazdasági növekedés, és a pénzrontás is, valamint az adósságok folyamatos növelése. Ezek összefüggenek. A pénz döntő többségében semmiből teremtett hitelek formájában kerül forgalomba. De kamatozik is a hitel, tehát többet kell visszafizetni. De a kamatorka senki sem hoz forgalomba új pénzt. Tehát a régebbi hiteleket csak még több új hitel kihelyezésével lehet visszafizetni. Egyre több és több új hitelt pedig csak akkor lehet kihelyezni, ha közben gazdasági növekedés is van. A folyamatos pénzrontás pedig extra vagyondézsma funkciója mellett az állam számára még azért is kellemes, mert a régen még jobb pénzben felvett belső hiteleket már csupán vacakabb pénzzel fizeti csak vissza évek múlva. Ha a gazdasági növekedés tartósabban leáll, akkor a hitelezés is elkezd akadozni, a korábbi hitelek visszafizethetetlenné válnak, a pénzügyi rendszer összeomlik. Ezt persze tudták előre ennek a pénzügyi világrendnek a kitalálói is, egy Keynes nevű közgazdasági terrorista, de azt gondolták, hogy kellően sokáig kitart, és nem jelentkeznek ennyire hamar a problémák. A jelszavuk a hússzú távon úgyis minden halottak leszünk volt. Sokkal jobb lenne visszatérni a korábban évezredekig bevált érték alapú pénzrendszerre a mostani luftballon fújás helyett. Az teljesen egyértelmű, hogy ez a mostani pénzügyi világrend összeomlandik, csak az a kérdés, hogy mikor, milyen következményekkel és hogy mi lesz utána. Ez a mesterséges növekedés erőltetés már csak azért sem szimpatikus, mert lehet hogy van még hely még egymilliárd embernek ezen a bolygón, de még ezer tigrisnek már nincsen. Magyarország már nem alkalmas élettér egyetlen medvének sem. Szóval csupán termőföldekból, metropoliszokból és ezeket összekötű úthálózatból áll majd az egész bolygó, a többi lakó néhány túlélő díszpintye pedig élhet állatkertekben az emberek kegyelemkenyerén, akikből már ma is annyi van, hogy az hangyából sem kevés. Az amúgy várható, hogy az emberiség nem fog megülni ezen a bolygón. A GDP növelés a Naprendszer kolonizálásával fog folytatódni. Lesz aszteroida bányászat, földszerű élet a Marson, űrturizmus meg minden. Esetleg úgy is lehetne még növelni a GDP-t, ha törvényt hoznának az egyszerre levágható haj maximális hosszáról. Mondjuk kettő centi, és akkor fellendülne a fodrászok GDP növelő forgalma.
Akitlosz
2012. augusztus 28. 19:12
"vajon létezhet-e egyáltalán olyan anyagfajta, amelyből játszi könnyedséggel használhatjuk fel a mai mennyiségek több tízezerszeresét?" Igen. A fémek. A vas, a réz, az aluminium, az arany és a többi. Ezek nem vezsnek el, és korlátlan alkalommal újrahasznosíthatóak, csak energia kérdése. Akár naponta többször is lehetne új terméket előállítani és eladni ugyanabból a fémdarabból. Szóval lehet növeli a gazdasági növekedést, csak naponta háromszor kell új autót venni. :-) Értelme nem sok van, de már ma is az a lényeg, hogy cserélje le az ember a régi cuccot, - autót, tévét, mobiltelefont, számítógépet stb.-t, bár semmi baja sincsen. Vagy lehetne havonta karácsony. Szóval van azért van még sok kiaknázatlan tartalék a GDP növelésre.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!