Szükség van-e IMF megállapodásra?

2012. július 19. 16:15

Magyarország 2008 után 2012-ben másodszor szorul a Nemzetközi Valutaalap (IMF) hitelére.

2012. július 19. 16:15
Pogátsa Zoltán
Pogátsa Zoltán
Pogi

„A fiskális-monetáris összefüggésrendszer alaptétele, hogy rossz fiskális politika mellett nincs jó monetáris politika. Márpedig a magyar fiskális politika sok évtizede tartósan rossz pályán halad egyrészt annak  belső fenntarthatatlansága okán (szűk adóbázis, rossz bevételi szerkezet, szakpolitikailag áttekinthetetlen és megreformálatlan kiadási oldal, magas kamatkiadások), másrészt pedig az arra rakódó »fiskális alkoholizmus« (jórészt választási populizmus, klientúra építés, korrupció és szakpolitikai gyengeség) miatt.

A  fenntarthatatlan költségvetési politika miatt ismét kritikusan magas szintre, a GDP 80%-a fölé emelkedett az államadósság szintje. Habár általános szabály nincs a kritikusan magas adósságállomány szintjére, egyes országok (Japán, USA, Belgium, UK, stb.) a magyarnál sokkalta magasabb adósságállományt is nagyobb nehézségek nélkül tudna huzamosabb időtávon át újrafinanszírozni. Ám a rosszul kormányzott, kis gazdaságok esetében a magyarhoz hasonló szint már kritikusnak bizonyul, főképpen a szuverén adósságválságok (Görögország, Spanyolország, Írország, Olaszország, Ciprus) időszakában. A magas adósságszint és a tartósan rossz kormányzás eredményeképpen a magyar országkockázati felár tartósan megnőtt, a lejáró adósságállomány piaci újrafinanszírozási hozamszintje túlságosan magas szinten stabilizálódik. Magyarország 2008 után 2012-ben másodszor szorul a Nemzetközi Valutaalap (IMF) hitelére. Habár az IMF az elmúlt évtizedekben saját publikáció tanulsága szerint is sok korábbi hibáját belátta, ám ez hitelnyújtási gyakorlatán nem látszik. Az elmúlt évek magyar, román, litván vagy görög segítségnyújtásai ugyanazokra a megszorítás jellegű elemekre (tizenharmadik havi bérek eltörlése, köztisztviselői bérek befagyasztása, közalkalmazottak elbocsátása, nyugdíjak csökkentése, stb.) épültek, mint a korábbiak.  Az IMF megállapodást megváltásként üdvözölni tehát tévedés, annak gazdaságpolitikai kényszerzubbony jellege nehezen tagadható tény. Sajnálatos módon az IMF-kormány egyeztetések olyannyira nem nyilvános és átlátható folyamatot jelentenek, hogy a magyar esetben még azok megkezdésének időpontja és feltételei is vontatott saga-ként jelentek meg a hazai sajtóban, melyben mindkét fél álláspontja ellentmondásos, változó és átláthatatlan volt. Szükség van tehát az IMF segítségnyújtás demokratikus átláthatóságának radikális növelésére.

Mindezek ellenére az IMF megállapodásra Magyarországnak szüksége van.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 37 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Ouroboros
2013. július 30. 07:34
Azt nem tudom, hogy szükségünk van-e IMF-megállapodásra, de az bizonyos, hogy az IMF-megállapodásnak szüksége van egy kötőjelre a közepében.
tarackos
2012. július 19. 21:11
"Mindezek ellenére az IMF megállapodásra Magyarországnak szüksége van." Ártani biztos nem ártana ha végre rákerülne a zubbony a csuti ámokfutóra...
kjkj945
2012. július 19. 18:32
http://www.google.hu/publicdata/explore?ds=ds22a34krhq5p_&met_y=gd_pc_gdp&idim=country:hu&dl=hu&hl=hu&q=%C3%A1llamad%C3%B3ss%C3%A1g
tunde04
2012. július 19. 17:04
"Magyarország 2008 után 2012-ben másodszor szorul a Nemzetközi Valutaalap (IMF) hitelére. " ki ez a hülye, aki még azzal sincs tisztában, h nem másodszor fogunk imf pénzt felvenni? hát a pufajkás gyusziék kitől vettek fel kölcsönt amit a fidesz-kormány fizetett vissza 2001-ben? és most éppen nem szorulunk rá a szivaros bankárok pénzére, csak az a buzi liberális piac, a pénztőkésekkel karöltve rákényszerít minket. a hitelminősítők, az imf, maga az eu, karöltve addig baszogatta a forintot, amíg azt mondta a kormány, h eddig és ne tovább, nem lehet ekkora ellenszélben előrehaladni.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!