A rendszer marad?

2012. július 26. 10:13

Orbán kabinetje eddig semmi mást nem tett ugyanis, mint erőnek erejével felülírta a diákok döntését, merőben piac- vagyis szabadságellenes eszközökkel igyekezett átrendezni a felsőoktatást.

2012. július 26. 10:13
N. Kósa Judit
Népszabadság

Van abban valami szíven ütő, hogy Orbán Viktor miniszterelnök konzultációs ámokfutásának keddi stációján, a párt ifjúsági szervezete, a Fidelitas lelkesen bólogató tagjai előtt szinte szöveghíven felmondta ugyanezt a leckét. »Mi nem abban vagyunk érdekeltek, hogy bizonyos intézmények működjenek, hanem abban, hogy a diákoknak befolyásuk legyen (...) arra, melyik főiskola, egyetem jó és melyik nem, melyik maradjon talpon, és melyik nem« – mondta meggyőző hangsúlyozással, majd összefoglalta: amelyik főiskolára nem megy elég diák, az meg fog szűnni. Igaza van, úgy legyen. A kérdés már csak az: mégis, hogy fér ez össze mindazzal, amit a kormány eddig csinált?

Orbán kabinetje eddig semmi mást nem tett ugyanis, mint erőnek erejével felülírta a diákok döntését, merőben piac- vagyis szabadságellenes eszközökkel igyekezett átrendezni a felsőoktatást. Már kínos is leírni, annyiszor megtettük, de hát muszáj: hogy a kormányfőnek ne kelljen nyíltan visszavonnia most is hangoztatott jelmondatát, miszerint ő »a tandíj ellensége«, úgy vezették ezt be, hogy akinek fizetnie kell, annak aránytalanul sokat kelljen, de aki ingyen tanul, azt kötöttségek béklyózzák. Ráadásul az arra érdemeseknek nyújtandó kompenzációról sincs szó, a maximális kedvezmény a sok évtizedes terhet jelentő hitel. És ami legalább ilyen fontos: nem a piac, azaz a jövendő munkavállalók és munkaadók igénye és ésszerű döntései határozzák meg, melyik intézmény virágozzék és melyik szak tűnjön el a süllyesztőben, hanem a kormány béljóslási kísérletei, valamint – a kivételezett helyzetű közszolgálati egyetem létrehozásakor – a szégyentelen klientúraépítés.

A felsőoktatási keretszámok diktátummal való brutális átrendezéséről a ponthatárok kihirdetésének reggelén jelentette ki Szabó Máté ombudsman, hogy alkotmánysértő. »A rendszer marad« – gondolhatta erre Orbán Viktor, mintha csak az Alkotmánybíróság próbált volna belebeszélni a dolgába. Aztán elment a Fidelitashoz, hogy leellenforradalmikísérletezze a tiltakozást, és könnyű kézzel fölvázoljon egy újabb jövőképet. S mivel tudjuk, hogy nem arra kell figyelni, amit mond, hanem arra, amit csinál, most már tényleg fogalmunk sincs, mi lesz.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 48 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Papuska
2012. július 26. 23:01
Éppen ideje volt valamit tenni az ellen, hogy a fiatalság egy közepes tanulmányi eredmény és közepes intellektus birtokában, ahelyett, hogy valami hasznosat tett volna, felvételizett valamelyik színvonalában középiskolának sem megfelelő oktatási intézménybe, egy megfoghatatlan és céltalan szakra, és ott néha közel egy évtizedet eltöltve, drogozva és az alkohol kómájában henteregve, eltöltsön életéből egy időszakot, majd, mikor már nem lóghat tovább itt, jajgatva tiltakozzon, hogy nincs munkahelye, munkája, de igazából dolgozni sem tud. Sajnos egy politikai időszak a felsőoktatásba menekítette, a gazdaság pangása miatt munkanélkülivé váló réteget, ezzel elérve, hogy a munkaképes lakosság fele, majd negyede se dolgozzon. Próbálták lemásolni egyes elrothadt nyugati társadalmak hasonló módszerét, ahol a bevándorlók teremtik meg a nemzeti jövedelem jelentős részét. Csak, hogy ez nálunk nem működik. Itt van még nemzeti öntudat, ráadásul nem igazán jön ide senki termelni. Azt is Nekünk kell, és ezt észre kell venni! Nálunk vannak még emberek, akik a holnapra, sőt a holnaputánra is gondolnak. Náluk lassan a bevándorlók lesznek otthon. Mi ezt nem akartuk, akarjuk, ezért nem lehetünk még rövid időre sem tespedő honi polgárok. Aki tehetséges, csak az tanuljon, aki másban tehetséges, az legyen jó szakember, vállalkozó, szolgáltató, a selejt, a gyenge képességű meg tanuljon meg napi 12 órát robot dolgozva fennmaradni. Potyásoknak nincs hely! Ez Magyarország!
silvester
2012. július 26. 18:37
Kósáné-Kovács-Magda,lehet itt valami kötődés?DE attól még,ha volna is,az Igazság Ideát Van.
silvester
2012. július 26. 18:33
Én is tanulni szerettem volna annak idején,diplomát szerettem volna a tudásom árán.Az 15oo jelentkezőből/ 1960-ban történt/ 70 diákot vettek fel.Akkoron még egy fekete táblára fehér krétával felirva tudatták,hogy kik nyertek felvételt.Jó apám,aki egyszerű gyári munkás ember volt,minden áldott napon megnézte,hogy rajta vagyok-e azon a névsoron.Örömmel jött haza,közölve a jó hírt,felvettek.Majd az iskolakezdés előtt 1-2 héttel szomoruan jött haza és közölte a hirt,a nevem a felsorolásból hiányzik,magyarul valaki kiturt,megfúrt.A terveim ködbe vesztek,majd egy általam akkor nem ismert szakmát megjelölve és azt elsajátitva épitő tagja lehettem az Országnak.Soha nem volt párttagként a magam erejéből lettem vezető ,ellenőriztem és segitettem mások munkáját.A Jó Elvtársaknak soha nem fogom elfelejteni Gonosz Cselekedetüket.Na a tisztelt cikkirónak csak ennyit.Szerintem a génjeiben kódolva az emlitett Gonoszság ,de csak hodozza tovább ez a Némber.
gvarga10
2012. július 26. 17:29
Nonszensz.Hány éves koráig akar tanulni egy gyerek?Ezt próbál,azt próbál,nem megy. A harcos "zöm"re jellemző:Nagy pofa,szerény képesség.Ide nekem az oroszlánt is! Ki a büdös franc hallott olyat a hallgatók valamely tantárgyat azért töröltetnek,mert nehéz! Szavazati és vétójoggal élnek-mondjuk ki zsarolási pozicióban vannak.Ezen a hangszeren aztán az az oktató remekül tud játszani aki nem szorgalommal és emberséggl akar tovább jutni,hanem intrikával és "olcsójánoskodással" Tisztelet a kivételnek. Nem az egyetemi autonómiát bántom én,a Szerző is tudja,vagy hallott róla,hogy az "átkosban" a pártszervezet vezetője döntött ilyen kérdé-sekben. De az sem etikus,hogy az olyan hallgatók alá adnak lovat,akinek csak a szájuk nagyobb az egójuknál.Képességeik ezzel forditott arányban vannak. A család meg nyögje a költségeket,mert a gyermek mindent csinál,csak nem teljesit!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!