„A szélsőjobboldali uszítást átvette a jobboldali magyar kormány, a nyilas értelmezést fogadva el. Orbán Viktor is megszólalt az ügyben a parlamentben, és felszólalása nem a józanságot segítette, hanem az uszítást erősítette. Budapest visszavonta Kertész Ákos díszpolgári címét, a »kereszténydemokrata« kormány olyan törvény meghozatalára készült, amely lehetővé tenné Kertész Ákos Kossuth-díjának visszavonását. A szélsőjobboldali uszítás hatására Kertész Ákost számos fizikai támadás és atrocitás érte. Nem érezte magát biztonságban Magyarországon, ezért 79 éves korában szégyenszemre el kellett menekülnie hazájából, és Kanadában kért menekültstátuszt.
Akarva-akaratlan Kertész Ákos sorsa így összefonódott az Amerikai Népszavával. Vitatott levele az Amerikai Népszaváért való aggódás miatt született. Mi hálásak voltunk Kertész Ákos szolidaritásáért, irodalmi levelét pedig a kor egyik legjobb és legmélyebb elemzésének tartjuk, annak minden szavával – a félremagyarázható, de valódi jelentésében igaz »genetikusan alattvaló« kitétellel együtt – a mai napig is egyetértünk. Magyarország szégyenének, az antiszemtizmus, a fasizmus és nácizmus erősödésének tartjuk, hogy Kertész Ákosnak idős korában el kell hagynia szeretett hazáját, és gyökerek nélkül idegen földön kell új életet kezdenie. Ez az Orbán-rendszer és a kor hű tükre.
Az Amerikai Népszava szerkesztősége és olvasói nevében Kertész Ákosnak jó egészséget, hosszú életet, alkotó energiákat, és egy szabad világban félelemtől és nyilas uszítástól mentes boldog életet kívánunk. Megdöbbentőnek tartjuk, hogy egy Kossuth-díjas magyar írónak egyetlen félremagyarázott szava miatt 80. születésnapján a legtöbb jó, amit kívánhatunk, hogy kapjon menekültstátuszt egy szabad országban, ahol az emberi jogokat és az emberi méltóságot tiszteletben tartják, és nem a II. világháborút kiváltó szörnyűséges náci eszméket élesztik újjá, és nem e szellemiség árnyékában élnek.”