Az amerikai külpolitika törekvése az agresszorok elrettentése

2012. június 18. 11:43

Az atomfegyverek is erre szolgálnak.

2012. június 18. 11:43
Walter Pincus
KatPolBlog

„[KatPol]: Népszerű vélekedés manapság, hogy az Egyesült Államok katonai vezetése figyelmen kívül hagyta a vietnami háború tanulságait, ehelyett a későbbiekben csak olyan konfliktusokat volt hajlandó felvállalni, melyekben a győzelmet és a vereséget egyszerűbben lehetett értelmezni. Egyesek, pl. Gordon Sullivan tábornok és Nick Dowding, a jelenlegi konfliktusok kapcsán máris ennek a mentalitásnak a feltámadásától tartanak. Meglátása szerint mi az amerikai katonai intézmények hozzáállása az elmúlt tíz év irreguláris konfliktusainak tanulságaihoz?

[Walter Pincus]: A választ megtalálják az Obama-kormány új nemzetbiztonsági stratégiájában és az idén februárban benyújtott költségvetésben, melyek tükrözik az elmúlt évtized tapasztalatait. Nem számolnak a jövőben nagy szárazföldi háborúkkal vagy az irakihoz és afganisztánihoz hasonló »stabilizáló műveletekkel«, ugyanakkor kifejeződik bennük, hogy nagyobb hangsúlyt kapnak a kisebb műveletek, melyekre inkább a különleges erők alkalmasak, továbbá hogy az amerikai beavatkozást bizonyos esetekben a más országokkal való együttműködésre ill. légi- és haditengerészeti csapásokra kell korlátozni.      

[KatPol]: Az iraki és afganisztáni háborúkból következő szervezeti-technológiai fejlesztések közül ön szerint melyek bírnak majd nagy fontossággal az elkövetkező tíz év konfliktusaiban?

[W. P.]: Ezek elég egyértelműek, pl. az UAV-k alkalmazása vagy a robottechnológia elterjedése. Ilyen technikával a hírszerzésünk, megfigyelésünk és felderítésünk kulcsfontosságúvá vált, az viszont kérdéses, hogyan szerepelne ellenséges légvédelem mellett. Másrészt nagyobb a hangsúly a szövetségek keretén belüli fellépésen is.

[KatPol]: Egyesek azt mondhatnák, ez lényegében a küldj-lőszert-a-katonák-helyett megközelítés új formája, a különbség csak annyi, hogy immár robotokról beszélünk lőszer helyett. Milyen előnytelen következményei lehetnek ennek? Nem gondolja, hogy ez a robotizáció nemkívánatos módon befolyásolhatja a politikai vezetés hajlandóságát fegyveres konfliktusok kirobbantására? 

[W. P.]: Az amerikai külpolitika egyik állandó törekvése az agresszorok elrettentése a katonai fölény által. A légierő, a haditengerészet és a tengerészgyalogság erőinek összevonása ennek függvényében történik. Ha az UAV-k és a katonai robotok, ill. az általuk jelentett fenyegetés akármelyik felet elrettenti a háborúzástól, annál jobb. Az atomfegyverek is erre szolgálnak.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 14 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
papamaci53
2012. június 18. 18:29
koreát kihagytad.
velemeny2010
2012. június 18. 18:10
Komolyan mondom, a gyomrom kifordul.A hányinger kerülget, amikor az USA agresszióról beszél!: Na akkor felsorolok egy párat, amiben éppen ők töltötték be ezt a szerepet: Öböl-háború,Afganisztán, Irak, Közel-Kelet,Dél-Amerikai beavatkozások, Vietnam, soroljam még???
velemeny2010
2012. június 18. 18:10
Komolyan mondom, a gyomrom kifordul.A hányinger kerülget, amikor az USA agresszióról beszél!: Na akkor felsorolok egy párat, amiben éppen ők töltötték be ezt a szerepet: Öböl-háború,Afganisztán, Irak, Közel-Kelet,Dél-Amerikai beavatkozások, Vietnam, soroljam még???
magnamater
2012. június 18. 17:48
Amerika célja az agresszorok elrettentése. Agresszor pedig az, akire éppen rá akarnak ijeszteni.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!