A kétoldalú találkozóra szükség volna, és nemcsak a Nyirő-ügy kapcsán. Interjú.
„Többször utalt rá, hogy rengeteg tisztáznivalója volna a magyar miniszterelnökkel, főleg Kövér László nyilatkozatai miatt. Kezdeményez találkozót e célból?
A kétoldalú találkozóra szükség volna, és nemcsak a Nyirő-ügy kapcsán. Az utóbbi tizenöt-húsz évben Románia és Magyarország között jó szomszédi viszony alakult ki. Ez idő alatt pártom, magyar partnereinkkel együttműködve, jelentős erőfeszítéseket tett ezekért a kapcsolatokért. Ne felejtsük el, hogy 2000 és 2004 között számos fontos közös, az együttműködés irányába mutató kezdeményezés született. Személy szerint ilyen jellegű viszonyt szeretnék, függetlenül attól, hogy ki van kormányon Bukarestben és Budapesten. (...)
Az Országgyűlés elnöke kedd óta ismét Maros megyében tartózkodik, ahol a Magyar Polgári Párt jelöltjeit támogatja a helyhatósági kampányban. Mi a véleménye erről a látogatásról?
Az Európai Unió szavatolja a szabad mozgáshoz való jogot, ennek ellenére nem hiszem, hogy a mostani zaklatott választási időszak a legalkalmasabb Kövér László ittlétére. Mint időközben kiderült, a román kormány álláspontját osztja a román parlament és a hazánkban élő magyarokat képviselő legfontosabb alakulat is. A szenátus és a képviselőház elnökének az álláspontja, akárcsak az RMDSZ elnökéé, üdvözlendő. Mindhárman politikai ellenfeleim, mégis megegyezik a véleményünk, ami szerintem azt bizonyítja, hogy a román hatóságok magatartása nem tekinthető pártpolitikának.
Milyen a viszonya a magyarországi ellenzéki pártokkal?
Nagyon jó a viszonyom a magyar szocialistákkal, és kiváló a személyes kapcsolatom Mesterházy Attilával. Mindketten abba az új generációba tartozunk, amely a jövő felé tekint. Elmondhatom, hogy nem zavarna, ha Mesterházy úr venné át tőlem az Európai Unió legfiatalabb miniszterelnöke címet. Mindazonáltal arra törekszünk, hogy normális együttműködési viszonyt alakítsunk ki minden demokratikus magyar párttal.”