„Végre jó hír jött Brüsszelből: az uniós pénzügyminiszterek (Ecofin) érvénytelenítették a Magyarországnak jövőre járó kohéziós támogatás egy részét befagyasztó korábbi döntésüket. Miután ezt már több sajtóértesülés is előre vetítette, sőt az Európai Bizottság is a szóban forgó határozatot javasolta, a szenzáció elmaradt, ám az Ecofin verdiktje egyértelműen alátámasztja, hogy az Orbán-kormány költségvetési politikáját, elsősorban az államháztartási hiány terén tett »visszavágásokat« nagyra értékelik az Európai Unió fő fináncai.
Tegyük azért hozzá: ha Brüsszel a szankciót életbe léptette volna, annak szimbolikus – esetünkben természetesen negatív – hatása lett volna a közösségen belül is a piacokon, miután a ránk eső uniós pénzek zömét sajnos egyébként sem tudjuk lehívni. Ez is példátlan! Nem pusztán a kilátásba helyezett pénzcsapelzárás.
Ugyanakkor – és ez is jó hír – Magyarország karnyújtásnyira került ahhoz is, hogy nyolc év után végre lekerüljön az Európai Unió szégyenpadjáról, vagyis megszűnjön a 2004 óta folyó túlzottdeficit-eljárás. Alapesetben jövő tavasszal kerülhetünk le a listáról, hamarabb aligha, mert hazánk kapcsán jelentősek a kockázatok, ráadásul a múltbeli tapasztalatok sem indokolják a túlzott derűlátást. Gyakorlatilag az Európai Unió – költségvetési hiányra vonatkozó – elvárásait Magyarország uniós csatlakozása óta nem tudja teljesíteni.
Egy kommunikációs tipp: ha én a kormány helyében lennék, erre a témára fókuszálnám a makrogazdasági »sikerességet«, mert itt bizony tényleg felmerül »az elmúlt nyolc év« eredménytelen produkciója. Továbbá ezen a téren az európai élmezőnybe is juthat hazánk, miután drasztikus költségvetési szigorra, vagyis megszorításokra, a tagállamok többsége momentán képtelen.”