A medve bőrére

2012. június 19. 07:34

Nem elég hangoztatni a jegybanki függetlenséget, azt úgy tűnik a jogszabályban rögzíteni, a gyakorlatban pedig alkalmazni kell.

2012. június 19. 07:34
Szajlai Csaba
Magyar Hírlap

A Reuters nevezett összeállításában kitért arra is, hogy javul Budapest és Brüsszel viszonya. Tudniillik nem pusztán a költségvetési kérdések jöttek össze, hanem úgy tűnik, hogy a jegybanktörvény ügyében is sikerült megállapodásra jutni. Ha ezt nyugati diplomataforrások is így látják, az egy bónusz. Mert Budapesten működő újságíróként is egyre nehezebb volt követni a kormány kommunikációját a jegybanktörvény és az IMF-megállapodás ügyében az elmúlt fél esztendő leforgása alatt. Mindenestre a visszavont törvénymódosító javaslat nyomán írandó, régi-új MNB-s jogállás és az arra adandó válasz – az Európai Központi Banktól – sok mindent eldönthet.

Tegyünk egy kitérőt e témában. Nem elég hangoztatni a jegybanki függetlenséget, azt úgy tűnik a jogszabályban rögzíteni, a gyakorlatban pedig alkalmazni kell. Többi között: ígéret a kormánytól arra, hogy a kormány nem nyúl a devizatartalékhoz, tekintettel arra, hogy az már a nevében is tartalék, nem pusztán funkcióját nézve, vagyis nem áldozható be, mint például a magán-nyugdíjpénztári vagyon. Továbbá garantálni kell magyar részről azt is, hogy a kormány több, úgynevezett döntésbefolyásoló személyt már nem integrál a Magyar Nemzeti Bankba. Miért olyan bonyolult ez? Miért kell hónapokat, heteket várni egy olyan jogszabály-módosításra, amely egy óra alatt simán véghez vihető. 

A nagy kérdés, miszerint a hivatalos IMF-tárgyalások elkezdődhetnek-e még idén nyáron, és megállapodhatunk-e még az ősszel, vagyis ihatunk-e előre a medve bőrére, az nem pusztán a javuló brüsszeli kapcsolatoktól és a szóbeli ígéretektől függ, inkább attól: a Nemzetközi Valutaalap nemcsak Simor András jelenlegi elnök – még egy évig tartó – hivatali ideje alatt fennálló függetlenség miatt aggódik, hanem az intézményi felállás és a hosszú távú függetlenség miatt is. Márpedig a visszamenőleges jogszabályalkotás, a gazdaságot és pénzügyeket érintő kérdésekben az ágazati szereplők kihagyása az egyeztetésből, esetleg pont a megállapodások felrúgása az azt tükrözi: nem teljesen »nyugatiasan« zajlanak errefelé az események.

Egyébként pedig a piaci nyomás – a 300 körüli euró, az államkötvények hozama, a magyar csődkockázati mutató, a recessziós előrejelzések, a befektetők elmaradása, az esetleges banki hitelösszeomlás – minden, korábban kifogásolt döntést »kisajtolt« Magyarországból.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 19 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Zokni
2012. június 19. 10:24
Azt hallottam, hogy a plusz alelnöki delegálást nem veszik ki, csak Orbán MEGÍGÉRI, hogy nem töltik be márciusig. Nos, az érdekes lenne, ha ez elegendő lenne az IMF-nek... Ugyanis egyszer letelik az a néhány év...
nemjoe
2012. június 19. 09:40
EU sajtótájékoztató Európai Krízis - Ki mozgatja a madzagokat? (Daniel Estulin) http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=5IOlIWjtVg0
ördöngös pepecselés
2012. június 19. 09:10
"a Nemzetközi Valutaalap nemcsak Simor András jelenlegi elnök – még egy évig tartó – hivatali ideje alatt fennálló függetlenség miatt aggódik, hanem az intézményi felállás és a hosszú távú függetlenség miatt is. " értsd a Nemzetközi Valutaalap a Simor Andrást követő jegybankelnök magyar kormánytól való függetlensége és a pénzügyi körök korlátlan intézményi befolyásának fennmaradása miatt aggódik. tiszta Pravda kit érdekel Simor arra a kis időre?
bmucsai
2012. június 19. 08:14
Én támogatom a jegybank függetlenségét, de a kamatokat ne a költségvetés fizesse. Ja, és szükség lenne egy jegybanktól független jegybankra. Nem látom be miért jóbb, ha az EKB nyúlja le a tartalékot a kormány helyett. A lakosság független a lenyúlástól, csak a lenyúlók vitetkoznak.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!