Szuperunió vagy elitklub

2012. június 29. 07:31

Ha az unió következő költségvetése valóban 20-30 százalékkal csökkenti a hátrányosabb régiók, így hazánk támogatását, akkor azt a keserű tanulságot kell levonnunk, hogy ismét rossz klubba léptünk be.

2012. június 29. 07:31
Szabó Anna
MNO

„Tarthatatlan állapot, hogy a gyengébb tagállamokból ezermilliárdos nagyságrendben áramlanak át a megtakarítások és a befektetések a biztosnak vélt országok bankjaihoz. Mindez lassú halálra ítéli a periféria államainak bankjait, leállítja az ottani hitelezést, és önbeteljesítővé válnak a bankcsődöt vizionáló leminősítések. A közös uniós felügyelet ugyanakkor a nemzeti ellenőrzés egy részének feláldozását is megkívánja, cserébe viszont létrejöhet egy közös bankgarancia. Ez önmagában is mérsékelheti az erősebb államok felé irányuló pénzmozgást, így életben tarthatja a perifériára szorult államok bankjait.

Félő azonban, hogy a szuperunió megint a gazdagok érdekeit képviselné, ahogy az euró bevezetéséből is jobbára a versenyképesebb gazdaságok, elsősorban a németek profitáltak. Sőt, a szegényebb tagállamok felzárkózási alapjainak megrövidítése ellenkezik az unió szolidaritást hangoztató alapelveivel, és nyíltan alkalmazza a kettős mércét. Nem lehet olyan döntésre kényszeríteni a gyengébb tagállamokat, hogy válasszanak a nemzeti szuverenitás és a felzárkóztatási források között. Politikailag inkorrekt nyelven ezt hívják zsarolásnak.

Ha az unió következő költségvetése valóban 20-30 százalékkal csökkenti a hátrányosabb régiók, így hazánk támogatását, akkor azt a keserű tanulságot kell levonnunk, hogy ismét rossz klubba léptünk be, és csak kívülállóként, a szuperhatalom perifériájáról követhetjük a fejleményeket.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 13 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
bigyomail
2012. június 29. 10:38
Magyarországról azért távozik a pénz, mert a kormányunk intézkedéseinek ez az egyenes következménye. Nem az unió okozza, hanem a bankadó (árfolyamrögzítés, stb) és most a sárga csekk adó, no meg a nyugdíj-államosítás miatti bizonytalanság, hiszen senki nem akarja a pénzügyeit olyan országban kezelni, ahol egyrészt az állam bemutatta, hogy bármikor elveheti, másrészt veszteségessé teszi a bankjait, harmadrészt megadóztatja a normál átutalásokat. Minket meg még csak nem is érint az, hogy az unió 20%-al kevesebb pénzt küld, mivel eddig sem használtuk fel az összeset (pl.: http://index.hu/gazdasag/magyar/2012/05/18/rosszul_hasznaltuk_fel_az_unios_penzeket/), tehát valójában, ha a felhasznált pénzek mennyiségét tekintjük, nem történik változás.
bookmark
2012. június 29. 10:34
Bár Berlusconi mostanában nem egy kifejezetten népszerű ember, de érdekes volt amit mondott. Lehet, hogy nem a görögöknek, a spanyoloknak kéne kilépni az EURO zónából, hanem a németeknek. Azért a németek is visszavehetnének a nagy arcukból, mert a náluk befolyó többlet az onnan hiányzik, ahonnan a segítség kérés jön. Csökkenteni kell a német bevételeket és helyben hagyni a pénzt. Ja és védővámok kellenek a kínai vacak ellen.
tarackos
2012. június 29. 09:21
"Politikailag inkorrekt nyelven ezt hívják zsarolásnak." Nem rémlik Annácska, hogy a manyup sztorit, ahol 100% és 25% között lehetett választani, zsarolásnak véltes volna. Gondolom nem azért fizettek bogaram...
durrbele
2012. június 29. 08:53
Mi a fa... vártak a hülye politikusaink az uniótól.Beléptettek egy gazdaságilag,politikailag csőd szélén álló országot oszt sírunk hogy még a maradék alsógatyát is elvették.Most meg kuncsorgunk kölcsöngatyáért!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!