Holtomiglan-holtodiglan és Karafiáth különvéleménye

2012. június 20. 12:21

Karafiáth Orsolya az állítás kapcsán a tőle szokott merészséggel a házassággal kapcsolatos bennünk élő ősképet kérdőjelezi meg.

2012. június 20. 12:21
Lotte
Onleány

„Böngészve a neten az nlcafé oldalára kattintottam, ahol egy vezető anyagra lettem figyelmes Az együttélés rontja a jó házasság esélyét? címmel. A leadből hamar kiderült, egy kutatási eredmény adta az extravagáns személyiségéről ismert celeb-költőnőnek, Karafiáth Orsolyának az inspirációt, hogy a házasságról írjon. A kutatások szerint ugyanis »Az eljegyzés előtt összeköltöző párok közül többen válnak el, mint azok közül, akik először házasként élnek együtt«. Karafiáth Orsolya az állítás kapcsán a tőle szokott merészséggel a házassággal kapcsolatos bennünk élő ősképet kérdőjelezi meg: érdemes-e egyáltalán a házasságra, mint a »holtomiglan-holtodiglan kötésre« tekintenünk, egyáltalán, minek erőltetni az örökös együttléttel meghatározható házasságot, mikor »annyi alternatíva létezik«? 

Az írónő saját tapasztalataiból indul ki, melyekből felsejlik, alig lát jó házasságot maga körül. Ahogy írja: »vagy már évek óta döglődik egy kapcsolat, és mindkét fél ilyen-olyan nyitásokkal, kiskapukkal vergődik a kialakult szituációban, vagy éppen válnak, vagy válás után vannak, vagy éppen kötik meg a második-harmadik frigyüket". Nem vitatkozva azzal a sajnálatos és közismert ténnyel, hogy a válások száma valóban nagyon magas, szeretnék ezúton a házasság védelmére kelni. Arról  ugyanis, hogy magas a légszennyezettség nem az éltető levegő tehet, s nem biztos, hogy a házasság holtomiglan-holtodiglan műfajával van baj akkor, amikor sok széteső kapcsolatot látunk magunk körül. (Az állhatatosság és az egymás melletti kiállás, tágabb értelemben véve a hűség egyébként nemcsak a párkapcsolatokat zilálja szét: egyszer érdemes lenne más kapcsolatainkat is górcső alá venni: hogy is állunk a a szülői-rokoni kapcsolatokkal vagy akár a barátságokkal, egyáltalán a felelősségvállalással más frontokon? Vajon rózsásabb lenne a helyzet, mint a válási statisztikák esetén?)

Emberi gyengeségeinket tehát nem érdemes összemosni egy jól bevált, értéket hordozó és igenis, természeténél fogva a véglegesség SZÁNDÉKÁVAL megkötött, tudatosan, nyilvánosság előtt tett fogadalommal/esküvel. A szándék - a dolog természeténél fogva - nem lehet más, mint igenis, végleges kötelék teremtése, hozzátéve, hogy saját vagy a másik fél gyengeségei és tévedései okán nem biztos, hogy meg is valósul majd mindez. Ez már két ember közös felelőssége és közös munkája.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 40 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
gvarga10
2012. június 20. 16:25
Egoizmus kérdése,semmi más!Próbálj meg ötven évet lehúzni-(a háborús évek duplán számitanak)és elhiszed,hogy lehet házasságban élni,annak ellenére,hogy a gyereken (már felnőtt gyerek) kivül még az unokák is nyaggatják az ember fiát! ha csak az anyagi nehézségeket nézed,az állandó! /egyedüli konstans tényező/Ha azt megúszod,akkor akár száz évig is élhettek együtt.Én kibitram!
hunmohikan
2012. június 20. 14:40
képzeljük el azt a gyereket, akit megkérdeznek a testvéreiről, s sorolja: van apukám els házasságábó egy félnővérem, másodikból egy félöcsém, anyuká első házaságából... stb a házasság a család alapja, ott pedig a gyerekek érdeke számít. ennyi
Zokni
2012. június 20. 14:17
Ki az a "Lotte"? És mennyire büszke lenne, ha látná, hogy vitairata milyen dehonesztáló kifejezésekre készteti a hsz-ókat a vitapartnerével szemben... Egyébként meg fordítva van. Ez megint a "magyarellenesség", "meleg-ellenesség" stb. kérdése. Itt most NEM a házasságban élőket kell megvédeni, hanem azokat, akik azon kívül - számos okból - kénytelenek élni. De MINDEN vonatkozásban egyenértékűnek vélik magukat a boldog-boldogtalan összeesküdtekkel. Ahogy a kisebbségek támogatása esetén sem a többséget szokták támadni, hanem olyankor TÉNYLEG a kisebbséget VÉDIK.
Fedor
2012. június 20. 13:57
"A kutatások szerint ugyanis »Az eljegyzés előtt összeköltöző párok közül többen válnak el, mint azok közül, akik először házasként élnek együtt«." Már bocs, de ez baromság. A "lakva ismerszik meg az ember" mondás ordas nagy közhely, de mint ilyen, tapasztalaton alapul... Én a magam részéről kötelezővé tennék min. fél év együttélést minden házasulandónak az esküvő előtt. Nálam bevált :-)
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!