Ki a parkból (2005)

2012. június 04. 08:22

Trianonnal kapcsolatban a teendőnk, hogy görög sorstragédiának lássuk, amelyben a feltartóztathatatlan végzet erői diadalmaskodtak felettünk.

2012. június 04. 08:22

„Sok volt a képmutatás az antant és a nemzetiségek érvelésében, s nem is biztos, hogy a történtekért kárhoztatni kell a magyar nemzetiségi politikát, de a tények ettől tények maradnak. S nyolcvanöt év elteltével szembe tudunk-e nézni saját hibáinkkal? Úgy, ahogy a két világháború között a magyar művelődés legjobbjai meg tudták tenni, Németh Lászlótól Babitsig.

Magyarországot nagyhatalmi szándék osztotta fel, mai határai kompromisszum eredményei. Az utódállamok sokkal többet akartak, a nagyhatalmak - főleg az angolszászok - etnikai alapokon méltányosabb területmegosztást. Végül főleg a vasútvonalak döntöttek. Ám ennek ma már semmiféle jelentősége nincs. Az 1929-es angliai cserkészdzsemborira készülve Teleki Pál óvta a magyar küldöttséget a revíziós propagandától, mert arra a külföld »hamar ráun«. Ma ilyesféle felvetésekkel nem unnának - egyenesen veszedelmes bolondnak tartanának bennünket. De önmagában még ez sem lenne baj. A határhúzogatás, ide-oda csatolás papírról valóságba való transzponálása klasszikus pótcselekvés, haszna nincs, kára annál több. A térség kisebbségi problémáit nem oldaná meg (az erdélyi magyarság fele nem magyar többségű területen él, példának okáért).

Trianon persze velünk van, kettévágott városok, semmibe futó vasútvonalak, nyolc évtizede haldokló kistájak révén. Ezt azonban ma már aligha lehet leverni bárkin. A határokon túli magyar kisebbségek ügyét ideje annak tekinteni, ami: kisebbség- vagy nemzetpolitikai kérdésnek, s nem egy történelmi visszavágó második félidejének. Trianonnal kapcsolatban a teendőnk, hogy görög sorstragédiának lássuk, amelyben a feltartóztathatatlan végzet erői diadalmaskodtak felettünk. A megértésében sokat segíthet Raffay Ernő tizennyolc évvel ezelőtti könyve (Erdély 1918-19-ben), néhány elfeledett esszéista: Cs. Szabó László, Borsody István vagy Peéry Rezső. Szabó Zoltán Szerelmes földrajza mindenesetre kötelező. Nincs többet »trauma«, »szindróma«, »nemzetgyilkossági kísérlet«: legyen örökség és múlt, s akkor lehet nem csak hatvanhárom, hanem hetvenkét vármegyénk megint.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 58 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Csomorkany
2012. június 04. 16:29
A poszthoz: a kor legjobb történetírója, Gräz Gusztáv kérdezi minden önmagát hibáztató magyartól, hogy elvárható-e egy tetszőleges néptől, vagy akár egy tetszőleges uralkodó elittől, hogy önként lemondjon az állama által birtokolt területekről. Márpedig a nemzetiségek ezt akarták. Emiatt a kérdés pusztán annyi volt, hogy pontosan hol fognak a határok húzódni, de hogy az egész kor föltartóztathatatlanul haladt a katasztrófa felé, az nemigen volt kérdés. Nem tudom, belegondoltatok-e, hogy az 1848-49-es szabadságharc tulajdonképpen az I. világháború főpróbája volt, azzal a lényeges különbséggel, hogy akkor Bécs is ellenünk volt. Ezért nem bírtuk 4 évig. De az összes többi ellenségünk: a nemzetiségek és az oroszok stimmeltek, az is stimmelt, hogy háborús konfliktus volt.
holnaPinap
2012. június 04. 14:47
volt egy képem az Abloncziakról, ami most erősen sérült. akkora marhaság ez az iromány, hogy erőt kell vegyek magamon ha a mondanivalómra szeretnék koncentrálni, és nem engedek teret az indulataimnak. talán a legfontosabb a nagy Önfeladós mantrázás ellenpontozásaként az a tény, hogy egy népnek a legfontosabb összetartó ereje a kultúra. kultúrák találkozásánál az erősebb bedarálja lassan a gyengébbet a széleken, vagy akár végleg. a monarchiában a 0 nemzettudattal és a csekény specifikus kulturális hatás következményeként tízezerszám asszimilálódott a szlovákság, vagy pesten lett magyarrá, vagy bécsben németté. pozsonyban nem voltak 10%nyian, a nagyobb városok oktatási és kulturális központ révén felszívta és átasszimilálta a falusi tótokat. Trianon után a tömbmagyar területek a mai napig többé-kevésbé ellenálltak a többségivé vált nemzet hatásinak. Dacára a telepítgetés fellazító hatásainak. És ez a lényeg. Csallóköz és Székelyföld magyarjai identitásukban az anyaországhoz húznak, magyar nyelvű médiából tájékozódnak. A fent leírt önfeladó ponyva alapján ezek az emberek engedjenek az asszimiláziós nyomásnak, és legyenek szerbek, tótok vagy románok. HÁT NEM bazsikám, nem lesznek azok. és ezt szerencsére nem te döntöd el.
Thomas Müller
2012. június 04. 13:25
Frászt kell így szemlélni Trioanont. Akkor is visszaverhettük volna az összes szomszédunkat, ha Linder Béla meg hasonló idegenszívűek nem destruálnak itt. Katonailag a jövőben sokszor képesek leszünk majd a visszafoglalásra, Szlovákiát most is el tudnánk foglalni, ha nem lenne NATO. A nemzetiségi kérdést sem lesz nehéz megoldani, visszatelepítjük ezeket az országrabló népeket oda, ahová valóak. Majd biztos hagyjuk, hogy ott maradjanak ez után a 90 év után...
vizipipa
2012. június 04. 12:35
Szégyen, hogy egy történész, aki könyvet ír Trianonról, olyan baromságot állít, hogy "Végül főleg a vasútvonalak döntöttek."! Még akkor is, ha az illető éppen magyar nagykövet Párizsban. A franciák döntöttek, saját pillanatnyi vélt érdekeik szerint! Ami nyílegyenesen vezetett 20 éven belül a 2. vh.-hoz. Baromi jó döntés volt! Ablonczy Balázs is egy remek példa a Fidesz csodálatos káderpolitikájára!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!