Két választás Európában

2012. május 17. 12:12

A lokális szereplők felől a globális („birodalmi”) szereplők felé történő permanens újraelosztás az, amit megszorításnak szokás nevezni.

2012. május 17. 12:12
Bogár László
Bogár László
Magyar Hírlap

„A közelmúltban két olyan választás is lezajlott Európában, amelynek lehetséges hatásai és következményei messze túlnyúlnak az adott két társadalom keretein, és a földrész jövőjét tekintve, kritikus elágazási pontot jelenthetnek. Az egyik a francia elnökválasztás, a másik a görög parlamenti választás volt. Összekapcsolja őket, hogy mindkettőnél a fennállóval való elégedetlenség és aktív szembefordulás volt a jellemző, s éppen ez az a mozzanat, amelyről azért kell kicsit részletesebben szólnunk, mert mindannyian ismerjük az idevágó régi viccet. Eszerint a pesszimista imigyen fakad ki: »Szörnyű, ennél rosszabb már nem lehet!«; mire az optimista így nyugtatja meg: »Dehogynem!« És aztán lehet mélázni azon, hogy kettejük közül valójában ki is a pesszimista.

Nem először fordulna elő, hogy egy emberi közösség azért igyekszik megváltoztatni a körülményeit, mert úgy érzi, azok olyan rosszak, hogy ez így tovább nem mehet. Aztán kiderül, hogy így valóban nem mehet tovább, de ahogyan majd ezután megy, az nem csak jobb, rosszabb is lehet. Érdemes lenne tehát a mostani változásokkal kapcsolatban is mindezt végiggondolni. Ahhoz ugyanis, hogy egy emberi közösség valóban javítsa az esélyeit arra, hogy méltó életet éljen, arra van szükség, hogy rendelkezzék azokkal a tudásokkal, amelyek kirajzolják az ehhez szükséges teendőket, és rendelkezzék azzal a bátorsággal és kitartással, ami lehetővé teszi az összehangolt cselekvési ív felépítését.

A francia elnökválasztás és a görög parlamenti választás kampányában kialakuló diskurzus értelmezési kerete és fogalomkészlete egyaránt azt jelezte, hogy a megszólalók nem értik azt a teret, amellyel kapcsolatban felelős döntést kellene hozniuk. Mindkét választás központi fogalma a „megszorítás” volt, ezért először azt kellene tisztázni, hogy mi is ez valójában. Hiszen az ellene való fellépés csak akkor lehet sikeres, ha pontosan feltárjuk a lényegét, és ennek alapján meg tudjuk mondani, milyen stratégia lenne a valóságos alternatíva.

A megszorítás az a folyamat, amelyben az állam a belföldi szereplőktől anyagi erőforrásokat csoportosít át a külföldi szereplők felé. Talán érthetőbb a lényeg, ha inkább úgy fogalmazunk, hogy a lokális szereplők felől a globális („birodalmi”) szereplők felé történő permanens újraelosztás az, amit megszorításnak szokás nevezni.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 120 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Korhely
2012. május 19. 05:18
»Szörnyű, ennél rosszabb már nem lehet!«; mire az optimista így nyugtatja meg: »Dehogynem!« Ha a Fidesz nyer 2014-ben!!!
simonvitéz
2012. május 18. 11:20
a problema alapvetoen ket osszetevos: 1. elszallo, megfizethetetlen kamatok, eloskodes a globalis penzhatalom reszerol most mar a sajat allampolgaraival szemben, az atlag nyugati (mindegy hogy gorog,nemet, angol, amerikai!), pazarlo, meggondolatlan, reklamok altal iranyitott eletvezetese. 2. azsiaban es afrikaban(!) mintegy 2 milliard ember hajlando tized-huszadannyiert dolgozni mint europai-amerikai tarsa, ergo a termeles folyamatosan vandorol el a fejlodo vilagba. nyugaton pedig folyik a szar atlapatolasa egyik helyrol a masikra es persze ezzel egyutt a bunbakkereses.
lelánczi
2012. május 17. 23:08
Akkor most Simicska és Demján globális szereplő?
korona
2012. május 17. 18:20
A parlament gonosz konspirációk színhelye. Minden jó ajánlatot leszavazza a "kétharmad". A Fidesz nevű nepotistáknak nincs, és nem is volt semilyen gazdasági terve. Mltóságteljesen ad hoc (a pillanatnyi helyzetnek megfelelően) hoznak törvényeket. Nincs egy önálló elvük sem, csak úgy tesznek, mintha lenne. Megy a színjáték. Így megy a nyalás a külföldi hatalmasok, banmaffiák, a "kiválsztott nép" felé. Talán Katalin király (Zápolya) idején volt ilyen mocsaras ez az ország. Szégyen. Gyalázat!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!