Kiből lesz demokrata?

2012. április 27. 14:11

Miért nem zavarja az állampolgárok többségét a demokratikus jogállami keretek lebontása?

2012. április 27. 14:11
Sik Domonkos
Szuverén

„Az elmúlt hetek látszólag fontos belpolitikai eseményei nem hoztak lényegi változásokat a kormány év eleje óta követett stratégiájában. Úgy tűnik, továbbra is cél az időhúzás a külföldi partnerekkel való tárgyalás (EU, IMF) és a belföldi reformok tekintetében. Ugyanazok a mintázatok ismétlődnek a kommunikációban is: kettős beszéd itthon és külföldön, az egymástól megkülönböztethetetlen komoly és komolytalan felvetések ad hoc közzététele, az érdemi szakpolitikai egyeztetések és döntések hiánya.

Tekintve, hogy mindezektől nem függetlenül a lakosságot leginkább érintő – élelmiszer, közüzemi és üzemanyag – árak folyamatosan emelkednek, némiképp meglepő, hogy a közvélemény-kutatások tanulsága szerint a politikai pártok népszerűsége az elmúlt hónapokban érdemileg nem változott. Csaknem a választók fele apátiába süllyedt, és elfordult a pártoktól, a fennmaradók pedig hűek választottjaikhoz, függetlenül azok cselekedeteitől. Ennek megfelelően a Fidesz stratégiája – pártpolitikai racionalitás alapján – tökéletesen érthető: nincs tényleges kihívójuk, és az – olyan, ingerküszöböt látványosan elérő események kivételével, mint a köztársasági elnöki plágium ügye – tetteiknek nincs tényleges következménye. Így – legalábbis a pártpolitikai logika szerint – a legbölcsebb, amit tehetnek, az időhúzás, a kivárás.

Ebben a helyzetben a demokráciáért aggódók számára óhatatlanul egyre inkább háttérbe szorulnak a kiüresedő napi politikai kérdések, és helyüket a politikai magatartás szociológiai kérdései veszik át: miért nem zavarja az állampolgárok többségét a demokratikus jogállami keretek lebontása? Más szóval, miért nem azonosul annyira a polgárok többsége a képviseleti demokrácia értékeivel, hogy azok védelmében aktivizálódjon?”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 85 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
gilice
2012. április 29. 09:58
És akkor ide is beírom: Már Krisztus is megmondta: Nem az a rossz, ami az ember száján bemegy, hanem az, ami onnan kijön. :-) Később a tudomány bebizonyította, hogy minden, amit egy ember ír, mond, azt önmagáról mondja, önmagáról vall. A fentiek jegyében - nagyon kevés kivétellel - élmény olvasni az itteni bejegyzéseket, a békétlenséget, a belső feszültségeket, a megnyomorítottságokat, az "okosokásokat"... :-)
Agricola
2012. április 29. 09:32
„Miért nem zavarja az állampolgárok többségét a demokratikus jogállami keretek lebontása?” Azért, mert egy ordas nagy hazugság, nincsen valóságalapja semmi. A Szuverén Sik Domonkos egy „síkhülye” propagandista, aki vihart akar kavarni egy teáscsészében.
Bisque Béla
2012. április 28. 13:08
Szerencsére Gyurcsány plágiumának kiderülésére a Célpont jóvoltából nem kellett 2014-ig várni. Már igazolt, amit eddig is tudtunk. Ostoba ember, ostoba hazugságának, ostoba eltüntetésére tett szánalmas kísérlet zseniális leleplezése. Szellemileg "csak" ennyire vagyunk fölöttetek :)))))))))))))))) Gólya gólya gilice mitől véres a torka?
gilice
2012. április 28. 10:16
Nekem azért mérvadóak az EU "intelmei". (Jegybanktörvény stb.) A demokrácia ugyanis messze nem csak azt jelenti, hogy mindenki az hablatyol, amit akar, hanem sokkal többet. És hogy a "jónép" miként vélekedik az Orbán-féle demokráciáról, az 2014-ben ki fog derülni...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!