Rögeszmém a keresztény, családos fiatalok életpéldája

2012. április 10. 09:42

Kell a világos tanítás, de legalább olyan fontos a hiteles családi életpélda is. Interjú.

2012. április 10. 09:42
Beer Miklós
Családháló

- Nagyon sok szó esik mostanában az értékválságról, a fiatalok célnélküliségéről. Hogyan tud irányt mutatni ma a katolikus egyház az embereknek?

- Az értékválság, a céltalan sodródás, amit tapasztalunk a társadalmunkban és főképpen a fiatalság körében azt a képet idézi bennem, amit a Verne-regények nyomán képzeltem el a tengeren sodródó hajók vonatkozásában. Szükség van a Sarkcsillagra vagy a »Dél Keresztjére«,  de legalább egy világítótoronyra, hogy a hajós tájékozódni tudjon. Még megnyugtatóbb, ha van egy révkalauz is, aki jól ismeri a körülményeket. A családi élet vonatkozásában azt a bibliai utalást szoktam elővenni, amikor Józsue az Ígéret Földjének határán a nép előtt felvázolja az éle vagy halál lehetőségét, de hozzáteszi: »Én és családom az Urat választjuk.«  /Józsue 24.15/ Meggyőződésem, hogy minden történelmi-társadalmi környezetben újra kell kezdeni a jövő építését az isteni törvény szerint. Kell a világos tanítás, de legalább olyan fontos a hiteles családi életpélda is. Egyházunk feladata, felelőssége, hogy az isteni törvényt újra és újra elmondja és a szép élet példáját a vallásos családok vállalják.

- Szeptembertől bekerül a tantervbe a családi életre nevelés, mint tantárgy. Ön szerint a magyar családokat érintő válság, a gyakori válások, a csonka családok, az érték nélküli nevelés mennyire változtatható meg az iskolai oktatással? Lehet-e szembe menni azokkal a (negatív) sémákkal, amelyek a gyerekekben rögzülnek az otthon tapasztaltak alapján?

- Örömmel és reménységgel tekintek az új köznevelési törvény elé, amelyben iskolai keretek között hangsúlyt kap a családi életre nevelés. Persze nincsenek illúzióim, a törvény nem automatikusan fogja megváltoztatni a közgondolkodást, de esélyt teremt arra. Természetesen erre a »tantárgyra« is érvényes a jól ismert tapasztalat: ha jó a tanár, akkor hatékonyabb lesz az oktatás is. Ha jó az irodalom-tanár, akkor a diákok szeretni fogják a könyveket, az olvasást. Ha a tanár »hiteles«, mert szép családi háttere van, akkor a diákokra is nagyobb hatása lesz. Az is rögeszmém, hogy az elméleti családmodell mellett sokkal döntőbb a sokgyerekes, fiatal, keresztény családok életpéldája. Mivel a nemzet jövője a tét, minden jószándékú közösségnek össze kell fognia: iskoláknak, önkormányzatoknak, egyházközségeknek, családközösségeknek, »baba-mama kluboknak«, Szentjánosbogár-közösségeknek.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 8 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
duzur
2012. április 29. 16:36
Minden mindennel összefügg. A modern világ olyan változásokat hozott (függetlenül a kommunista vagy kapitalista múlttól) amik erösen megváltoztatták az egész társadalom strukturáját. Már az iparositás azzal a nagy változással járt, hogy az otthon és a munkahely különvált. A jómódú családoknál minden kellemetlen és kemény munka a cselédségre hárult mig a szegény családokban halomra szülte az asszony a gyerekeket, legfeljebb egyikbe bele is halt... A múlt valós arcát legjobban komoly iróink mutatták be, akik sok képmutatást le is lepleztek. Lehet, hogy léteztek annak idején ideális családok is de olyanok ma is vannak, nagyjából ugyanolyan arányban mint akkor. Ma sem kötelezö az aranyborjú körül táncolni. Van aki ma is inkább az "arany szabály" körül táncol inkább...
bendeguz
2012. április 28. 11:35
Dadogó papagáj.
koronaszepe
2012. április 28. 11:35
" Rögeszmém ..." Úgy nézem, rögeszméd neked is van, nem gyengén.
smogger
2012. április 28. 11:34
Mindenért a vörösfasiszták a felelősök!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!