A klerikális reakció leleplezése?

2012. március 08. 10:49

A magyarok hiába házasság- és gyermekpártiak, a családbarát intézkedések ebből a szempontból nem bizonyultak eredményesnek.

2012. március 08. 10:49
Mizsei Eszter
Jobbklikk
„1963-ban az úgynevezett Ratkó-korszakot követő születésszám-csökkenés indokot adott a népi-urbánus vita újrakezdésére. A demográfiai helyzet miatti aggodalom és a bevezetett intézkedések sikertelensége miatt indult polémia újra és újra fellángolt, majd a kezdetben még a szocialista értékrend védelmében újrafogalmazott népi gondolat a nyolcvanas évekre nyílt hatalom- és rendszerkritikává érett. Az urbánus értékrendet védő íróknak, újságíróknak, társadalomkutatóknak azonban sohasem sikerült egységes álláspontot kialakítaniuk a kérdésben. A baloldal népies szárnyának folyamatos háttérbe szorulása miatt a népesedéspolitika az ellenzéki, az évtized végére pedig a formálódó jobboldali konzervatív tábor egyik kiemelt témájává vált. A rendszerváltozás idején meg- és újjáalakuló konzervatív és kereszténydemokrata pártok egyaránt zászlajukra tűzték a népesedési probléma ügyét. A nemzeti tematikától ekkora már jellemzően idegenkedő baloldali és liberális erők viszont továbbra sem fordítottak különösebb figyelmet a kérdésre, jellemzően inkább megmosolyogták, vagy kigúnyolták a magyarság fogyásáért aggódó idős hölgyeket, urakat. Igen, az a Fidesz is, amely néhány évre rá a családokat állította kormányzása középpontjába.

A kereszténydemokraták - mint látjuk - hűek önmagukhoz. Sokan közülük ugyanilyen következetességgel valláserkölcsi alapon ítélnek meg jónéhány kérdést, amit mások liberálisabb szemlélettel magánügynek tartanak. Számukra nem az. Keresztény politikusokon és közéleti szereplőkön tehát nem a világnézeti semlegességet kellene számon kérni, hanem azt, hogy ezekkel a sokak nemtetszését kiváltó intézkedésekkel közelebb kerültek-e a kívánt célhoz? Egyelőre úgy tűnik, hogy nem. A magyarok hiába házasság- és gyermekpártiak, a családbarát intézkedések ebből a szempontból nem bizonyultak eredményesnek.

A parlamenti ciklus félidejéhez érkeztünk. A kormánynak lassan döntenie kell, hogy az eddigi politikát folytatva újra és újra konfliktust vállal ezekben az ügyekben az emberek többségével, vagy a realitásokkal számolva változtat társadalompolitikai eszköztárán?”
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 19 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Zokni
2012. március 09. 09:00
Ezzel semmi baj nincs, ugyanis tök mindegy, hogy mit "akar" a kormányzat, a társadalmi (demográfiai) változásokra nagy hatással nincsen, legfeljebb több boldogtalan ember születik... Egyébként fentiek hiábavalóságát illusztrálva megjegyzem, hogyha a "családvédelem" abban merül ki, hogy a családi szexet propagálja, és az azon kívüliről szót sem szól - például a védekezés módozatairól -, akkor ez ÖNMAGÁBAN a népesedés növekedéséhez vezet... Akkor most mi is van? DE tényleg az baj, hogy éppen eme cikk révén is a nemzetmentő mozgalom valahogy az egyház családmentő mozgalmával azonosul, és végeredményben tudati szinten elterjed, hogy a KDNP az, mely igazán a nemzet érdekeit szolgálja. Ami ÖSSZESSÉGÉBEN nem igaz. Sőt, inkább az ellenkezője igaz...
nyoooc
2012. március 08. 13:31
"A kormánynak lassan döntenie kell, hogy az eddigi politikát folytatva újra és újra konfliktust vállal ezekben az ügyekben az emberek többségével, vagy a realitásokkal számolva változtat társadalompolitikai eszköztárán?" A hiba nem biztos, hogy az eszköztárban van. Lehet, hogy az eszköztár a kiszámíthatóság hiánya miatt nem eredményes. Hiába folytat ugyanis családbarát(abb) politikát a jelenlegi kormány, ha az ellenzéki kritikákból világosan látszik, hogy hatalomra kerülve nem fogják folytatni. Érdemes lenne olyan felmérést készíteni, hogy a családbarát politika a választók mekkora részének lenne szimpatikus. Mert ha a többség - politikai nézettől függetlenül - jónak tartaná, akkor az ellenzéknek kellene megfontolnia, hogy ebben kiegyezzen a mai kormánypártokkal. Ha meg a többségre nem hat, kár erőltetni. Sajnos, ez a kérdés nem döntő jellegű a választásokon, így a az ellenzék jelentős kisebbségét képviselő elit nem érdekelt ennek végiggondolásában, helyette mindenképpen a szembenállásra törekszik ezen a területen is.
füst
2012. március 08. 12:50
A (felelős) gyermekvállalás támogatása, minden eszközzel történő erősítése, elvárt a Fidesz részéről. A ballibek közönye nem érdekel.
Senye Péter
2012. március 08. 12:47
Valamikor mindenki tud(hat)ta, hogy saját gyerekei jelentik a nyugdíját. Ha legalább részben visszatérünk ehhez az állapothoz, javulni fog népesedési helyzetünk.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!