Az egész világ tudja, hogy egy kormánytagnak annyi szava sincs, mint egy takarítónőnek. Interjú.
„A mai sajtótájékoztatón többször is elhangzott, hogy ebben a válságos időszakban a hitelesség majdnem mindennek az alapja. Ön szerint mennyire fontos, hogy kik képviselik a magyar gazdaságpolitikát? Szükség van személycserére?
A válság idején egyértelművé vált, hogy van hitelességi szentháromság. Három szereplőnek kell hitelesnek lennie. A legjobb, ha a miniszterelnök hiteles, és el tudja hitetni, hogy jó gazdaságpolitikát és demokráciai programot tud nyújtani. Ma csúcstalálkozó-diplomácia van: ha valaki egy csúcstalálkozón nem hiteles, akkor nagyon nagy baj van – nem állnak vele szóba. A második a pénzügyminiszter, akárhogy is hívjuk. A pénzügyminiszternek szakmailag kell hitelesnek lennie – ez a gazadaságpolitika tekintetében talán még fontosabb is, mint a miniszterelnöké. Ha nem hiteles, márpedig nem az, akkor nem fogadják el tárgyalópartnernek. A harmadik: a jegybankelnök. Ebből legalább kettőnek hitelesnek kell lennie.
Az, hogy Magyarországnak se a miniszterelnöke, se a pénzügyminisztere nem hiteles, a jegybankelnök autonómiáját pedig korlátozzák, összeségében azt jelenti, hogy Magyarországon nincs hiteles gazdaságpolitikai szereplő. Mutatja a hitelességi problémát, hogy a Valutaalapnak írt szándéklevelet Orbán Viktornak kellett aláírnia – ez nem szokásos, mindig a pénzügyminiszter írja alá. Őt azonban nem fogadták el. Világossá tették azt is, hogy a tárgyalódelegációt ne Matolcsy György vezesse. Így van egy hatalom nélküli miniszterünk, Fellegi Tamás, akinek az egyetlen feladata, hogy vezessen egy delegációt, tárgyaljon tárgyalási platform, program nélkül. Mindenki tudja, hogy mindenről Orbán Viktor dönt, ezért neki kell kiutazgatnia a fontos tárgyalásokra, hogy ő magyarázza el, miről van szó.
A személyi változásokra kitérve: mindaddig, amíg Orbán Viktor van, mindegy, hogy ki a miniszter, mert az egész világ tudja, hogy egy kormánytagnak annyi szava sincs, mint egy takarítónőnek.
Azt lehet mondani, hogy a kormányban felismerték, Matolcsy György már nem hiteles személy és ezért az utóbbi időben háttérbe szorították?
Úgy néz ki, mint akit háttérbe szorítottak? Nekem nem úgy tűnik. Az világossá vált a kormány számára, hogy Matolcsy György a Valutaalapnál, az Európai Uniónál, vagy a nemzetközi piacok szemében nem számít hitelesnek, de ezt a kormányt a sajátos, unortodox politikája, szabadságharca miatt szeretik. Neki a választóknál, illetve Orbánnál kell »hitelesnek« lennie, nem Brüsszelben és Washingtonban, nem a közgazdászszakma előtt. A Fidesz-választók, akiknek beszél, szeretik az Európa-ellenes, a külföldellenes politikát. Az már más kérdés, hogy ugyanezeket a választókat milyen megfontolásra fogja késztetni, ha csökken a fizetésük és kirúgják őket a munkahelyükről.
Pillanatnyilag az Orbán-kormány azzal stabilizálja belpolitikai helyzetét, hogy Európa-ellenes szövegeket mond. Nem kifelé akar hiteles lenni, hanem befelé – ezért nincs és lehet, hogy nem is lesz megállapodás. Ez persze nagy kockázat, de eddig ez a kockázat bejött. Futnak előre a jégen, sajnos az nemcsak alattuk, de az egész ország alatt szakadhat be.”