Doktor Schmitt, a tehertétel

2012. március 28. 11:04

A kommunista örökséggel való teljes szakítást hirdető Fidesz állította az ország élére az elmúlt húsz év legkádáristább elnökét.

2012. március 28. 11:04
Balogh Ákos Gergely
Mandiner

Schmitt Pál egyszerre túl kevés és túl sok köztársasági elnöknek – ezzel a nagyon pontos érveléssel igazolta Kövér László, miért ellenezte olyan makacsul a volt MOB-elnök államfővé választását 2010-ben. Az idő őt igazolta: Schmitt köztársasági elnökként a jelölése pillanatától tehertétel a magyar jobboldal számára.

Schmitt a rendszerváltoztatás előtt épp úgy érvényesült, mint utána, így abszurd módon a kommunista örökséggel való teljes szakítást hirdető Fidesz állította az ország élére az elmúlt húsz év legkádáristább elnökét. Az államfő meg is szolgálja a maga módján ezt a bizalmat, szervilizmusba hajló lojalitással szignálja a hozzá érkező törvényeket (az unalmas bezzeg Sólyom helyett egy kis bezzeg Mádl: Mádl Ferenc az első Orbán-kormány idején szűk két év alatt három törvényt küldött az Alkotmánybíróság elé aláírás helyett).

És akkor itt van az elnök doktori disszertációja, ami a bizottság jelentése szerint formailag megfelelt a Testnevelési Egyetem gyakorlatának. Afelől semmi kétségünk, hogy megfelelt a korabeli szokásoknak: Schmittet nem tudományos teljesítménye, hanem (sport)vezetői pozíciója érdemesítette a doktori címre – a jelentkezés és a summa cum laude között eltelt idő, az a bizonyos egy hónap mindent elárul az eljárás komolyságáról. A fontos vezetők tudományos fokozathoz segítése a nyolcvanas években épp úgy teljesen természetes lehetett, mint a kilencvenesekben. (Tartok tőle, ma sem teljesen ismeretlen e jelenség az akadémiai hétköznapokban, de kétségtelen, hogy húsz év alatt sokat javult a helyzet.) 

Talán ez a doktorosítási gyakorlat jelenthette volna a méltó kiutat az államfő számára, ha már a botrány kirobbanásakor lemond a címről. Ezzel elismerte volna, hiába volt ez a fokozatszerzési eljárás megszokott annak idején, egyáltalán nem volt helyes. Most, a bizottság vizsgálata, kínosan maszatoló, mégis egyértelmű jelentése után ez már aligha elegendő: vagy maradék méltóságát megőrizve benyújtja lemondását, vagy marad, egy következmények nélküli ország és a magyar jobboldal tehertételeként – esetleg csak a következő botrányig.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 58 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Dr. Táskás Tóni
2012. március 28. 18:45
Ja, és Orbán viszont az elmúlt 20 év legkádáristább miniszterelnöke.
Dr. Táskás Tóni
2012. március 28. 18:43
A kommunista örökséggel való teljes szakítást hirdető Fidesz állította az ország élére az elmúlt húsz év legkádáristább elnökét. Ez nem igaz. Csak Orbán. De amit Orbán eldönt az úgy van.
durrbele
2012. március 28. 13:43
Schmitt Pál,Pintér Sándor,Pozsgayi Imre,Szili Katalin,Alföldi Róberta,Martonyi János csak az ismertebb nevek.2014 ben emlékezni fogunk erre a Fideszre!Bukta lesz fiuk.
durrbele
2012. március 28. 13:38
Most a becsületes módon doktori címhez jutottaknak kellene a hangjukat hallatni,mert ezzel az összes doktori cím viselője bemocskolódott.Felmerűl a kérdés vajon ők milyen módon doktoráltak?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!