Hont András az ATV-ben: Ne tagadjuk már el, hogy a 2022-t megelőző tíz évben mérhető reálbér-növekedés volt (VIDEÓ)
Megzavart egy-két fejtegetést a statisztika az ATV péntek esti műsorában.
Generáljunk inflációt, tartsuk alacsonyan a kamatokat, és így hosszú évek alatt el lehet tüntetni az adóssághegyeket.
„A feladat adott: generáljunk inflációt, tartsuk alacsonyan a kamatokat, és így hosszú évek alatt el lehet tüntetni az adóssághegyeket. Láthatóan a nagy jegybankok éppen erre törekednek, és mindent meg fognak tenni, hogy legyen infláció (természetesen ne túl nagy, mert az megint csak veszélyes, de a kis infláció sokkal jobb mint a defláció, ami pedig az adósságválságok sajátja)
Azt gondolom ez az út vár a fejlett világra: inflációs cél (a jegybank nem fog megijedni attól sem ha időlegesen kicsit nagyobb, nem 2, hanem 3, 4 százalékos infláció lesz), tartósan alacsonyan rögzített rövid ÉS hosszú kamatszintek, alacsony növekedés. Így próbálja meg a fejlett világ lépésről lépésre elinflálni a válságot. A japánok egyelőre le vannak ebben a versenyben maradva, mert ők évek óta nem tudnak inflációt »csinálni«, de ha eléggé lelkesen próbálkoznak, akkor azért sikerülni fog - és a fenti bejelentésük is jelzi, hogy beszálltak a játékba.
Mi ebből a tanulság a megtakarítóknak? A biztonságosnak tekintett állampapírok szinte garantáltan negatív REÁLhozamot fognak nyújtani (Magyarország egyelőre kivétel, kérdés, hogy meddig), azaz ha ebben tartjuk pénzünket, akkor megtakarításaink vásárlóértéke csökkenni fog. Az állampapír nem kockázatmentes hozamot, hanem hozammentes kockázatot nyújt. Ezek helyett - amennyiben hosszú távon megtakarításaink reálértékét szeretnénk növelni - sokkal kevésbé kockázatos ingatlanokban, vállalkozásokban, részvényekben tartani a pénzt, mert biztosak lehetünk abban, hogy a fejlett világ gazdaságpolitikusai az infláció segítségével megpróbálják majd elvenni vagyonunk egy részét...”