Legyen infláció!

2012. február 15. 12:05

Generáljunk inflációt, tartsuk alacsonyan a kamatokat, és így hosszú évek alatt el lehet tüntetni az adóssághegyeket.

2012. február 15. 12:05
Zsiday Viktor
Mfor

„A feladat adott: generáljunk inflációt, tartsuk alacsonyan a kamatokat, és így hosszú évek alatt el lehet tüntetni az adóssághegyeket. Láthatóan a nagy jegybankok éppen erre törekednek, és mindent meg fognak tenni, hogy legyen infláció (természetesen ne túl nagy, mert az megint csak veszélyes, de a kis infláció sokkal jobb mint a defláció, ami  pedig az adósságválságok sajátja)

Azt gondolom ez az út vár a fejlett világra: inflációs cél (a jegybank nem fog megijedni attól sem ha időlegesen kicsit nagyobb, nem 2, hanem 3, 4 százalékos infláció lesz), tartósan alacsonyan rögzített rövid ÉS hosszú kamatszintek, alacsony növekedés. Így próbálja meg a fejlett világ lépésről lépésre elinflálni a válságot. A japánok egyelőre le vannak ebben a versenyben maradva, mert ők évek óta nem tudnak inflációt »csinálni«, de ha eléggé lelkesen próbálkoznak, akkor azért sikerülni fog - és a fenti bejelentésük is jelzi, hogy beszálltak a játékba.

Mi ebből a tanulság a megtakarítóknak? A biztonságosnak tekintett állampapírok szinte garantáltan negatív REÁLhozamot fognak nyújtani (Magyarország egyelőre kivétel, kérdés, hogy meddig), azaz ha ebben tartjuk pénzünket, akkor megtakarításaink vásárlóértéke csökkenni fog. Az állampapír nem kockázatmentes hozamot, hanem hozammentes kockázatot nyújt. Ezek helyett - amennyiben hosszú távon megtakarításaink reálértékét szeretnénk növelni - sokkal kevésbé kockázatos ingatlanokban, vállalkozásokban, részvényekben tartani a pénzt, mert biztosak lehetünk abban, hogy a fejlett világ gazdaságpolitikusai az infláció segítségével megpróbálják majd elvenni vagyonunk egy részét...”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 37 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
vizesnyolcas
2012. február 15. 15:41
A devizában nyilvántartott külső adósságot (ami a teljes külső adósság 80%-a körül szokott mozogni) mégis hogyan akarja ez a nagyeszű Zsiday fiú a forint inflálásával elolvasztani? Vagy arra gondolt, hogy az euró meg a dollár inflációja tartósan gyorsabb lesz a forinténál?
slomovicz
2012. február 15. 15:31
Infláció, a szegények adója. Mert érthető okokból- nem akarnak éhenhalni, megveszik az élelmiszereket tizszeres - százszoros áron is. (hol van már a három hatvanas kenyér?) Amikor 27 százalék volt az infláció- csak a hülye vállalt el, egy projektet több év átfutással és öt százalék haszonnal , mert a projekt átadásánál, két év múlva, hatalmas vesztesége volt. Ha semmit sem vállalt volna , jobban jár. Az infláció- méreg, egy gazdaság számára.
tarackos
2012. február 15. 15:13
"Legyen infláció!" Már pedig ne legyen infláció! Teszek a megtakarításokra ha bérek reálértéke is csökken. Úgy tűnik két út van, infláció vagy lenyelik a veszteséget. A németek egyiket sem akarják azért megy ez a tökölés...
anticonstitutionnelle
2012. február 15. 14:02
elinflálni adósságot csak a leggazdagabbak országok tudnak-ill tudnának elvileg. Olyanok akik kizárólag a saját pénzükben vesznek fel hitelt a piacról. Magyarország minden szinten tökig el van adósodva valutában, tehát ilyennek még szóba se kéne jönnie.(pénznyomtatás beláthatatlan forint zuhanással járna a devizapiacon) Zsiday már múltkor is nagy marhaságot beszélt, amikor arról írt, hogy minden CHF alapú hitel mögött ott van a CHF fedezet. A PSZAF beszámolójából egyértelműen kiderül, hogy nincs annyi "egyéb deviza" forrása a bankoknak mint amennyi "egyéb deviza" hitelt kiadtak.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!