Lehet más a jobboldal? 2.

2012. február 04. 18:38

A mérsékelt jobboldali, konzervatív-liberális pozíció akár választási győzelemig is elvihet egy pártot.

2012. február 04. 18:38
Török Gábor
tge

„Tulajdonképpen 1990 óta a »kivel?« és »kivel nem?« kérdése a hazai közéleti diskurzus legfontosabb, a racionális mérlegelésen túli, a politikai szereplők »morális” elhivatottságát bemutató témája. Pártok szakadtak, bomlottak, vesztették el önállóságukat vagy jelentőségüket ezen ügy kapcsán: a KDNP, az MDF, az SZDSZ és most az LMP is sokat tudna mesélni erről. Abban a pillanatban, hogy zászlót bontana egy magát mérsékelt jobboldalinak, esetleg centristának nevező alakulat, az összes nyilvánosság előtti megjelenésüket meghatározná a kérdés: velük vagy ellenük? El lehet persze kenni a kérdést, ideiglenes ki lehet kerülni, de - miként a fenti példák mutatják – megszabadulni nem lehet tőle. Aki nem ad egyenes választ, azt majd mások elhelyezik: ha egy ilyen új párt nem zárná ki az együttműködést a szocialistákkal, a magyar közélet automatikusan balra tolná, az MSZP és társai közé helyezné.

A másik ellenérv, amivel gyakran találkozom, úgy szól, hogy ez a balra zárt, de a középet is megcélzó pozíció valójában megvalósíthatatlan, mert ilyen szavazók – leszámítva a Mandiner és a Konzervatórium olvasóközönségét – nem léteznek. Való igaz, hogy a »közép« a kvázi-kétpártrendszerben kiüresedett, azok, akik hosszabb-rövidebb ideig itt próbálkoztak tábort verni, felmorzsolódtak vagy betagozódtak. Az 1994 és 1998 közötti Fidesz története azonban azt mutatja, hogy a mérsékelt jobboldali, konzervatív-liberális pozíció akár választási győzelemig is elvihet egy pártot: ne feledjük, akkor az ellenzéki térfélen a Fidesz számított – különösen a ciklus első felében – az MSZP-SZDSZ kormányhoz legközelebb álló, de abba az irányba tudatosan le- vagy elhatárolt pártnak. Meggyőződésem, hogy ennek a pozíciónak a felélesztése és megerősítése alapvetően a kvázi-kétpártrendszer sorsától függ: ha a Fidesz és az MSZP nem lesz képes olyan mértékben monopolizálni a politikai piacot, ahogy 1998 és 2010 között tette (márpedig azért vannak erre utaló jelek...), akkor egyre nagyobb számban lehetnek olyan szavazók, akik attól még nem akarnak a baloldali ellenzékhez csatlakozni, hogy közben az 1998 óta elég sokat változott, a polgári Magyarország koncepcióját már többször lecserélő Fidesznél mérsékeltebb, méltányosabb, mértéktartóbb és megbízhatóbb politikai alakulatra vágynak.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 62 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
realista
2012. február 05. 21:47
Az embereknek a mai politikai elitről alkotott véleménye nem abban nyilvánul meg, hogy kire szavaznak, hanem az hogy elmennek-e egyáltalán szavazni. És ez nem azért van, mert a legtöbb embert nem érdekli a politika, hanem ebből a sz@r választékból nem kérnek. Ha a piacon csak rothadt almát, narancsot vagy barackot találok, akkor az nem azt jelenti, hogy nem akarok vásárolni, hanem azt, hogy az igénytelenségnek is van egy minimuma számomra.
kjkj945
2012. február 05. 14:22
Csak akkor tudna kialakulni igazi párt, ha megszüntetnénk a listás választást legalább 3 ciklusra. Meg ha a pártok CSAK a tgdijból élnének meg.
ballada
2012. február 05. 04:11
Ha a sz@art feldíszítik tortának tálalják fel ,az akkor is büdös szär marad ,ennyit a baloldali pártokról.Személyek ismerősek régiek csak a név változik.Választókat már nem könnyű lóvá tenni , baloldal lejáratta magát.
Vizigót
2012. február 04. 23:14
Ha nem vigyázol Gábor, hamarosan te is akkora kinyilatkoztató orákulum leszel, mint Lengyel és Debreczeni. Kb akkora jelentőséggel mint ők. Hát kell az neked?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!