Ha a Fidesznek lenne esélye arra, hogy egy előrehozott választáson valahogy többséget szerezzen, kapna egy teljes ciklust, hogy 2016-ig befussa a szokásos pályát.
„Minden lehetséges: nem csupán a felső-középosztály számára kifejezetten kedvező egykulcsos adó kerülhet veszélybe, de egészen »brutális« megszorításokra is szükség lehet. Mondhat erre a kormány nemet? Alternatíva mindig van a politikában: elméletileg tehát igen. Valójában azonban ez a kérdés szerintem eldőlt: ma a B-terv sem mutathat más irányba. Politikai értelemben mégis van jelentősége annak, hogy még ebben a helyzetben is maradna mozgástere a kormánynak.
Hogy mi lenne az? Többször beszéltem már arról, hogy személyi és közjogi értelemben is van még taktikai muníció. Különösen utóbbinak lehet jelentősége: ha a kormány a megállapodás aláírásához (azaz végső soron a megszorító politika nyílt felvállalásához), vagy annak megerősítéséhez felhatalmazást kérve a néphez fordul, egy kifejezetten nehéz helyzetben lepheti meg politikai ellenfeleit. Az előrehozott választás persze mindig rettenetesen kockázatos, de ha a hátralévő két évre – azaz valójában lassan a kampányra fordulva – egy politikai vesszőfutás az alternatívája, akár értelme is lehet. Az ellenzék nem felkészült, ráadásul a baloldal (ne feledjük, most még közelebb a »nyolcév«, mint 2014-ben lenne) egy ilyen villámkampányban, amikor a kormány az általuk is kívánatosnak tartott megegyezéshez kér felhatalmazást, vajon mivel érvelne? (A megállapodást feltehetően elutasító Jobbiknak persze jutalomjáték lehetne a helyzet, de ki tudja, hogy 2014-ben nem lenne-e még kedvezőbb számukra a klíma.) Ha a Fidesznek lenne esélye arra, hogy – még mielőtt az újabb megszorítások éreztetik a hatásukat – egy ilyen választáson valahogy többséget szerezzen (ha hisznek a Nézőpont számainak, akkor még a feles többségnél nagyobb fölényben is bízhatnak), miután a kurzusépítéshez szükséges alapvető intézményi átalakításokat már elvégezte, kapna egy teljes ciklust, hogy 2016-ig befussa a szokásos pályát: az elejére tegye az igazán nehezét, és reménye legyen arra, hogy a vége jobb legyen.
Nem állítom, hogy ma a Fidesz ezt tervezi, sőt, szerintem minden erővel azon dolgozik, hogy elkerülje azt a helyzetet, amiben ez a terv reálisan előkerülhet. Ha azonban nem tudja, B-tervnek ennél jobbat számára nehéz lenne elképzelni.”