Hitelért kormányfőt

2012. február 07. 07:30

Romániában a Boc-kabinet már megalakulásakor törékeny többséggel bírt, a miniszterelnök cseréje régóta várható lépés volt Basescu államfőtől.

2012. február 07. 07:30
Pataky István
MNO
„A valutaalap szigorú feltételeket szabott a kölcsön fejében, a közalkalmazottak fizetésének huszonöt százalékos csökkentése, az áfa öt százalékpontos emelése, a befagyasztott nyugdíjemelés, hetven kórház bezárása vagy öregotthonná alakítása, a vizitdíj bevezetése csak ízelítő a kíméletlen listáról. A kormány népszerűsége értelemszerűen zuhanni kezdett, a balliberális ellenzék támogatottsága viszont különösebb aktivitás nélkül erősödött, mára Emil Boc miniszterelnök és Traian Basescu államfő neve szitokszóvá vált a közvélemény számára. Tény, a hatalom nem akarta az IMF-re fogni a megszorításokat, hiszen igyekezett elkerülni, hogy bábkormánynak tűnjön. Pedig a fent említett Jeffrey Franks igazi kormányzóként irányította Romániát a nélkülözhetetlen hitelek fejében.

Nyilván most sokan párhuzamot keresnek, találnak Románia jelene és Magyarország közeljövője között, s máris a valutaalap okozta nagy elszegényedést, kilátástalanságot, az Orbán-kormány bukását vizionálják. Nekik érdemes megemlíteni, hogy Romániában a Boc-kabinet már megalakulásakor törékeny többséggel bírt, a miniszterelnök cseréje régóta várható lépés volt Basescu államfőtől. Utóbbi egyébként második mandátumát tölti, ami azt jelenti, hogy 2014-ben nem indul újra az elnökségért. Ennek tudatában Basescu gyakorlatilag minden népszerűtlen döntés bejelentését magára vállalta, így lenullázta ugyan politikai tőkéjét, de megtartotta a kormányalakításnál befolyásos pozícióját. Másrészt a kétségtelenül fájdalmas megszorítások nyomán most az IMF másfél-két százalékos előrejelzést adott ki Románia idei gazdasági növekedéséről, s továbbra sem zárja ki a GDP két százalék fölötti emelkedésének lehetőségét. Bukarest esetéből lehet tanulni, elrettentő példaként emlegetni azonban hiba lenne.”
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 10 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Soma
2012. február 07. 12:52
Lesz már valaki a baloldalon, aki felismeri, mit jelentenek a "reformok" és az "elvárások". ? Íme egy mondat, amit normális ember sohasem írna le: "Bukarest esetéből lehet tanulni, elrettentő példaként emlegetni azonban hiba lenne.”" ------------ Ez ellen tiltakozni kell, nem helyeselni.
tarackos
2012. február 07. 09:07
Nyilván nem lehet összehasonlítani Ro-t HU-val hiszen nálunk bármilyen aljassághoz tapsol a baromfiudvar, ott meg úgy tűnik van vmi az un. gerincből...
Hőhe
2012. február 07. 08:55
Mit vétettünk mandi ?-) Egy laza görgetésre 5 kétfázisú Wolf Kati. Kegyelem !-)
balbako_
2012. február 07. 08:21
Pontosan erről van szó. A pusztulás stációi.IMF hitel felvétele, ajánlásainak elfogadása. Amikor elért az adósság egy mértéket, akkor az IMF-EU közösen rákényszerít egy gazdasági programot a delikvensekre.Ebből törvényszerűen következik az illetékes kormány bukása. És a végső stádium a "szakértő kormány". Innen csak nálunk volt kiút, mert a nép bölcsessége 2/3 al elzavarta a sírásót, de a többi pusztul.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!