Mi a gond a felsőoktatási törvénnyel?

2012. február 12. 16:34

Olyan helyzetet fog teremteni a felsőoktatásban, ami sem a diákoknak, sem a tanároknak, sem az egyetemeknek nem lesz jó.

2012. február 12. 16:34
Hallgatói Hálózat
HaHa

„A diplomás túlképzés tévhit. Minden kutatás azt mutatja, hogy a diplomások (köztük a pályakezdők) foglalkoztatási aránya jóval nagyobb, munkanélküliségi aránya pedig jóval kisebb, mint a középfokú végzettségűeké. A diplomások bérelőnye a középfokú végzettségűekhez képest nálunk a második legmagasabb az OECD országok között, továbbá a felsőfokú végzettséget igénylő foglalkozások aránya több mint kétszeresére nőtt az elmúlt években. A munkaerő-piac tehát keresi a diplomásokat. Ráadásul Magyarországon jóval alacsonyabb a felsőfokú végzettségűek aránya, mint az EU országok átlagában, és lemaradásunk a fiatalabb korcsoportokban még nagyobb is, mint az idősebbek között.

A NEFMI-nek nincsenek megbízhatóbb információi a munkaerő-piaci igényekről, mint a felsőoktatásba jelentkezőknek. A jelenlegi munkaerő-piaci igényeket a keresetek, a foglalkoztatási arányok, és az álláskeresési idő mutatja meg, a jövőbeli igényeket pedig nem ismerjük. (A vállalatok, munkáltatók sem tudják három évre előre megmondani, mi lesz velük.) Az állami finanszírozású felvételi keretszámokat azokon a képzési területeken korlátozták leginkább, ahol a hallgatók nagyobb aránya jelentkezett költségtérítéses képzésre. Az érettségizők kimutathatóan rendre azokra a területekre jelentkeznek kisebb arányban költségtérítéses képzésre, ahol az átlagosnál rosszabbak a kereseti lehetőségek, kisebb a foglalkoztatási arány, és hosszabb az álláskeresési idő. Azokra a területekre tehát, amelyek iránt kisebb a munkaerő-piaci kereslet.

Mivel e területeken kisebb mértékben csökkentették a férőhelyek számát, ezért ott relatíve javulnak a bekerülési esélyek. Sokan, akik nem tudnak fizetni tanulmányaikért, kényszerhelyettesítésként ezeket a képzési területeket fogják választani, tovább rontva ezzel a képzési ág végzőseinek munkaerő-piaci helyzetét. A nem támogatott ágakban, a keresett szakmákban, pedig lassítják a kínálati alkalmazkodást, vagyis a szabályozás akadályozza, hogy a felsőoktatás kínálata alkalmazkodjon a munkaerő-piaci igényekhez.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 27 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
DFK
2012. február 13. 10:18
Néhány megjegyzés: * de igenis van diplomás túlképzés. Csak a saját szakmámat nézve, az ELTE-n felvettek 250 hallgatót biológia szakra.Ebből 10-20 tanárszakosként végzőnek és 1-2 kutatóként végzőnek lesz állása. mert évente ennyire van szükség. Aki BSc szakaszban fejezi be, az kitörölheti a BSc diplomájával.. * látható, hogy a bolognai rendszer csak ártott * most lesz ösztöndíjas, tandíjmentes képzés, szemben a szocik teljesen tandíjas rendszerével * igen, akinek a köz finanszírozta a tanulását, az adjon valamit a köznek utána * semmi szükség sincs ruhatár-büfé szakokra (a bölcsész képzések jó része, média szakok, jogásszal Dunát lehetne rekeszteni) pláne közpénzből. * az igazán kemény mérnök szakra alig találsz embert. * szakiparos meg alig akad; ki fog dolgozni, ha mindenki vezető akar lenni?
hazug politikusok
2012. február 13. 05:44
Legfeljebb neked te idióta barom. Egy értelmes hozzá szólásod sincs csak nyöszörögsz itt te agyatlan troll.
olvaso9
2012. február 12. 21:36
A cikk szinte minden állítása cáfolható, legalábbis nem ilyen egyszerű a képlet. Van túlképzés. Van diplomás munkanélküliség. Szükség van a keretszámok korlátozására, különösen egy ilyen szegény országban, ilyen gazdasági helyzetben. A keretszámokat azonban sokkal körültekintőbben kellet volna megállapítani, sok szempontot mérlegelve és nem ilyen drasztikusan csökkenteni az állami ösztöndíjakat egyes képzési területeken.
Csigorin
2012. február 12. 20:57
"A diplomás túlképzés tévhit. Minden kutatás azt mutatja, hogy a diplomások (köztük a pályakezdők) foglalkoztatási aránya jóval nagyobb, munkanélküliségi aránya pedig jóval kisebb, mint a középfokú végzettségűeké." csusztatas. AZERT keresik mindenhova a "diplomasokat" mert az irdatlan tulkinalat miatt mar takaritani se vesznek fel ha nincs diplomad. Azt kellene inkabb vizsgalni, hogy valoban SZUKSEGES e egy diploma azon allas betoltesehez, ahova ezt eloirjak...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!