Robinson egyetemre megy

2012. február 13. 15:51

Az oktatás is egy befektetés, ami valamekkora hasznot ígér.

2012. február 13. 15:51
Golovics József
Leviathán blog

„Milyen tanulságok szűrhetőek le ebből a felsőoktatásra nézve? Elsősorban az, hogy a hálóhoz hasonlóan az oktatás is egy befektetés, ami valamekkora hasznot ígér. Ugyanakkor persze vannak költségei is, s ezáltal a középiskolában végző fiatal egy döntési szituáció elé kerül: mérlegelnie kell, hogy a diploma várható hasznai meghaladják-e majd annak költségeit.

Azzal, hogy a jövőben sokkal kevesebb államilag finanszírozott hely lesz a felsőoktatásban, rengetegen kényszerülnek majd arra, hogy az eddig láthatatlan költségeket is számításba vegyék. S azáltal, hogy ezentúl nem más pénzével kell gavallér módon bánni, kétségkívül rákényszerülnek majd a felelősebb döntéshozásra is, ami ahhoz fog vezetni, hogy sokkal kevesebb képzést, »befektetéscsomagot« ítélnek majd jövedelmezőnek.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 6 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
tommybravo
2012. február 13. 20:55
Bár alapvetően tandíjpárti vagyok, azért látni kell azt is, hogy az oktatás az állam szempontjából is befektetés, aminek jól számszerűsíthető bevételei és ráfordításai vannak a legtöbb szakma esetében. Ha csak azt nézed, hogy mennyivel kisebb a diplomás munkanélküliség a teljes rátánál, mennyivel könnyebben tudsz elhelyezkedni a legbénább bölcsész diplomával, máris látható, hogy az államnak is érdeke a minél több kiművelt emberfő, akik adót, járulékot fizetnek, de legalábbis nem kell nekik szociális segélyt fizetni. Ezzel szemben áll az oktatás költsége nyilvánvalóan, de a diplomások magasabb átlagos jövedelme, alacsonyabb munkanélkülisége akár arra is billentheti a mérleg nyelvét, hogy érdemes a felsőoktatást ingyenessé tenné, ezáltal minél több diplomást kinevelni. Ebben az esetben is érdemes persze elgondolkodni, hogy melyik szak irányába kell orientálni a továbbtanulókat. Ismétlem, én alapvetően támogatom a tandíjat, csak arra akarom felhívni a figyelmet, hogy vannak észérvek mindkét álláspont mellett is.
lionheart
2012. február 13. 17:59
mindig is tandij-parti voltam... Es az osztondijak is kizarolag a teljesitmenyen alapuljanak, en azt partolnam. Nem szabad szocialis alapon osztondijjat osztogatni, kizarolag tanulmanyi vagy mas teljesitmeny alapjan.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!