Kína: lesz-e új külpolitika?

2012. február 17. 19:29

Másodlagos, hogy ki vezeti Kínát a következő évtizedben, a fontos szempont ugyanis az, hogy az óriási léptékű gazdasági növekedés folytatódik-e.

2012. február 17. 19:29
Golovics József
Leviathán blog

„Hu Csin-tao, a KKP főtitkára az elmúlt évtized során ellenségesnek mutatkozott a Nyugattal szemben. Azt azonban, hogy Kína ténylegesen mit tett - vagy mit nem tett - ez idő alatt, azt nagyrészt nem Hu személye, hanem a nemzetközi rendszer dinamikája határozta meg.

A nemzetközi rendszerben uralkodó anarchia - mely a realista elméletekkiindulópontja - ugyanis nagy mértékben determinálja az államok viselkedését. Ez abiztonsági dilemma létével magyarázható: egy ország csak akkor érezheti magát biztonságban, ha több hatalmat birtokol riválisainál, az azonban, hogy ő erősödik, ellenfeleit is hasonló magatartásra sarkallja.

Másodlagos tehát, hogy ki vezeti Kínát a következő évtizedben, a fontos szempont ugyanis az, hogy az óriási léptékű gazdasági növekedés folytatódik-e. Ez azért lényeges kérdés, mert a katonai hatalom alapját a gazdasági tényezők képezik, s ha Kína ezen a téren tovább erősödik, az szükségszerűen magával hozza a biztonsági dilemma katonai aspektusának élesedését.

Mindezzel persze nem azt akarom állítani, hogy lényegtelen, ki vezeti a Föld legnépesebb országát. Mint azt láttuk, igenis fontos kérdés, hogy Hszi Csin-ping, leendő pártfőtitkár milyen irányba tereli az ázsiai állam gazdaságát. Azt azonban ne várjuk, hogy egy effajta vezetőváltás radikális változást hozzon a nagyhatalmi politika biliárdasztalán is: ott ugyanis a kínai golyó már mozgásban van, s pályáját belülről igen nehezen lehet megváltoztatni.”
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 24 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Senye Péter
2012. február 18. 20:33
Kína ott folytatja, ahol az SzU Lenin új gazdasági politikáját (NEP) a húszas évek második felében abbahagyta. Kíváncsian várom, többre viszik-e?
durrbele
2012. február 18. 10:18
Hogy a francba lehet tarhonyát pálcikával enni? Mi már ezt gyakoroljuk itthon.
Laibach
2012. február 18. 08:16
Anno számomra ez a 2003. 01. 21.-én keltezett hír nagyon beszédes volt. "...Engedélyezte a legnagyobb kínai kereskedelmi bank leánycége, a Bank of China (Hungária) Rt. működését a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) - áll a Magyar Tőkepiac keddi számában. A pénzintézet külső igazgatósági tagja Fekete János lesz..." Hazánk "felvirágoztatójának" Fekete Jánosnak a neve ugye ismerősen "cheng"? http://www.origo.hu/itthon/20030121mukodhet.html Keresd a pénzt!
marós
2012. február 18. 06:37
Lehet, hogy a kinai vezetést előbb-utóbb átveszik azok, akik az USÁ-t, az EU-t uralják, és éppen Magyarország elrablásáért vetnek be minden aljasságot?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!