BBC: Megkönnyebbültek a románok – egy csapásra elszállt minden bánatuk
Egyik napról a másikra jobb helyzetbe fog kerülni a keleti szomszédunk.
Ez egy pozitív precedenst állítana, amellyel Magyarországon, illetve az Unión belül erősödhet az az emberi jogok védelme.
„Az Amnesty International üdvözli, hogy az Európa Parlament tegnapi határozatában egyértelműen kiállt az emberi jogok és az alapvető szabadságok védelme mellett.
Az Amnesty International korábban egy levélben hívta fel az Európai Unió bizottságának figyelmét arra, amit most az Unió parlamentjének határozata is javasol: a magyar alaptörvény és a jogszabályok átfogó vizsgálata szükséges abból a szempontból, hogy azok betűje és szelleme összhangban van-e az uniós normákkal és az emberi jogokkal.
Az EP 2012/2511-es határozata felszólítja »a magyar kormányt, hogy tegyen eleget az Európai Bizottság, az Európa Tanács és a Velencei Bizottság...[...]...ajánlásainak, bírálatainak és kéréseinek, és az Európai Unió alapvető értékeinek és normáinak tiszteletben tartása mellett módosítsa ennek megfelelően az érintett jogszabályokat«.
Fontos jelzés az is, hogy a korábban csak bizonyos jogszabályokra kiterjedő uniós figyelmen túl, az EP most már egyértelműen kifejezte aggodalmát »a demokrácia, a jogállamiság, az emberi és szociális jogok, a fékek és ellensúlyok rendszere, az egyenlőség és a megkülönböztetés tilalma terén fennálló magyarországi helyzet miatt.«
Az európai parlament határozata többek között kiemelte a bíróságok, az adatvédelmi hatóság függetlenségének, a média szabadságának és pluralizmusának fontosságát, továbbá javasolta az Alkotmánybíróság jogszabályok felülvizsgálatával kapcsolatos jogkörének visszaállítását, valamint az egyházi törvény összhangba hozását a lelkiismereti szabadság alapelvével. »Az Európai parlament ma felelősségre vonta a magyar kormányt, amiért az támadást indított az alapjogok ellen« - mondta Nicolas Beger, az Európai Intézetek Irodájának igazgatója.
Üdvözöljük azt is, hogy az EP határozatában javasolta – az Amnesty International korábbi ajánlásával egybehangzóan –, hogy kerüljön megfontolásra az EU Szerződés 7. cikkének életbe léptetése, amely lehetővé teszi alapvető emberi jogi problémák alaposabb kivizsgálását. Ez egy pozitív precedenst állítana, amellyel Magyarországon, illetve az Unión belül erősödhet az az emberi jogok védelme. Az emberi jogok és alapvető szabadságok tiszteletben tartásának és védelmének javítása minden magyar és uniós állampolgár érdeke.”