A mindenható kétharmad

2011. december 19. 08:15

Ha falakba ütköznek, elbontják őket, ha kifutnának az időből, megállítják az órát, ha zavarja őket egy szabály, megváltoztatják.

2011. december 19. 08:15
Török Gábor
tge

„Az elmúlt másfél évben a Fidesz-KDNP kétharmados többsége sok olyan lépést tett, amelyet elegánsnak, önkorlátozónak nem nagyon lehetett gondolni. A minden korábbinál tudatosabb és koncentráltabb hatalmi kormányzás jegyében mind egy szálig elvitték a zsákmányt, ráadásul alkotmányos többségükkel tettek is azért, hogy újabb és újabb zsákmányokra leljenek. Klasszikus kurzusépítés zajlott: hosszú távra bebetonozott szereplőkkel, saját képükre átformált intézményekkel. Ezen döntések többsége – benne az új alkotmánnyal – a határokon belül maradt: a kormánytöbbség élt a kétharmaddal, megtette, amit megtehetett – s amiről a korábbi kormányok az egy kézből irányított kétharmad hiánya miatt nem is álmodhattak. A léc legfeljebb pár alkalommal rezgett: az alkotmánybírósági jogkörök korlátozásánál és a még mandátummal rendelkező bírósági elnök elmozdításakor például egyértelműen a Rubiconon túlra merészkedett a kormány.

De akkor összességében mi a probléma? Miért veszély és nem lehetőség ma - amikor a válság gyors döntéshozatalt igényel - ez a fegyelmezett kétharmados többség? Leginkább a dolog sajátos logikája miatt, ami napról napra egyre élesebben látszik, de amit korábban én - megfontoltabb, kiszámíthatóbb kormányt feltételezve - nem vettem számításba. A kétharmad ugyanis a „mindig van másik” érzetét keltheti abban, aki birtokolja. Ebben a logikában – bármekkora is a baj - állandóan van B-terv, és ezért soha nincs önreflexió. Ha nem megy így, majd megy máshogy. A valóságot kivéve, amelynek a reakcióideje sajnos nem mindig elég gyors, nincs semmi, ami fegyelmezne, ami keretek közé szorítana, ami rákényszerítene a szembenézésre, a korrekcióra. Ha falakba ütköznek, elbontják őket, ha kifutnának az időből, megállítják az órát, ha zavarja őket egy szabály, megváltoztatják. Ráadásul most már egyre gyorsabban szaladnak ebbe az erdőbe, az előttünk álló héten a parlamentben újabb tabuk dőlhetnek meg. (...)

Megint erősen szubjektív leszek: én leginkább a magyar jobboldalt féltem attól, ami történik. Ez a mindenen átgázoló kétharmados rohanás ugyanis leginkább ennek a politikai oldalnak árt. Lehet, hogy a költségvetésnek - és a kormánynak - időlegesen segítenek a nem hagyományos lépések, mégis hajlamos vagyok azt gondolni, hogy talán jót tett volna a Fidesznek, ha van egy alkotmányos gát (például az AB), amely megóvja a pártot mondjuk attól a botrányos eljárástól, ahogy két lépésben, politikai manipulációk sorozatával államosítja a nyugdíjpénztári megtakarításokat (megismétlem újra: nem a rendszer átalakítása a botrányos, ez védhető álláspont lenne, hanem a módszer, amely elvtelen és hazugságokkal indokolt). Egyre világosabban látszik: ha nem következik be valamilyen politikai korrekció, az ehhez hasonló lépések hosszabb távon »gyurcsányi« méretben hitelteleníthetik el a Fideszt. S miután ehhez egyelőre a párt, a tábor minden politikusa asszisztál, ha ez lesz a helyzet, nem marad senki, aki innen sérülésmentesen mászhatna ki a romok alól”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 106 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
várúr
2011. december 19. 13:59
Érdekes lenne megtudni - akár Török Gábortól - ki vezesse az országot szerinte? A szétesett mszp? a DK? A hatszáz fős lmp? A milla? A 4K! ? Visongást, rettegést, demokráciaféltést bőven hallunk, de volt akár egyetlen épeszű javaslata az ellnezéknek az iszonyú államadósság, a devizahitelesek problémái, az euro zuhanásából adódó árfolyamveszteség, stb. megoldására? Éjjel-nappali orbánozáson kívül mi mondanivalója van a sok kis hangoskodónak? Mit ajánl Török politológus, egy kis fatornyos balatonfelvidéki falucska önkormányzati képviselője? Megosztja- e velünk helyben szerzett gazdag politikai tapasztalatát?
balint60
2011. december 19. 12:04
Az utóbbi időben örvendetesen megszaporodtak a jobboldalhoz köthető közgazdászok, újságírók, más értelmiségiek kritikus írásai a második Orbán-kormány csalódást okozó politikája kudarcosságáról és a korrekció igényéről. Tekintettel arra, hogy a kormányzat és frakciója szemlátomást nem rendelkezik önreflexiós készséggel és gyakorlatilag az intézményesített visszacsatolásokat is kiiktatták, ez rendkívül értékelendő. TG viszont elsőként fogalmazott meg egy olyan, magamat is folyamatosan foglalkoztató gondolatot, ami eddig rendre kimaradt a kritikus írásokból: "én leginkább a magyar jobboldalt féltem attól, ami történik. Ez a mindenen átgázoló kétharmados rohanás ugyanis leginkább ennek a politikai oldalnak árt". Az európai mércével mérten is értékelt konzervativizmus természetes fejlődést a világháború, majd a szovjet megszállás lehetetlenné tette. Antall József rövid szereplése csupán Nyugat-Európában a világháború után kiérlelt parlamentáris demokrácia intézményrendszerének megteremtésére volt elegendő, a modern konzervativizmus értékrendjének átvétele már nem sikerült. Ma a társadalom túlnyomó többsége a voluntarista politikát folytató, nemzeti-populista Orbán-kormánnyal azonosítja a jobboldalt. OV nem csupánkormányzata kudarcos ámokfutásáért felelős, hanem a jobboldali világnézet újabb esztendőkre szóló diszkreditálásáért is.
Julismama
2011. december 19. 11:59
Ennek ugyan mit igértek?
Robinzon Kurzor
2011. december 19. 10:46
Viszont a Mandiner továbbra sem rés, hanem erős bástya.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!