Államosítás: a legortodoxabb őrület

2011. december 07. 22:04

A baj az, hogy a bolsevik tempóból előbb-utóbb bolsevik társadalom lesz.

2011. december 07. 22:04
Neocohn
Kapitalizmus.hu

Mivel a kormányzat természetesen nem a saját pénzéből nagyvonalú, ezért csak úgy repkednek a nagyívű elképzelések a gazdasági és társadalmi élet (újra)államosított területeiről. A »köznevelés«, tehát a gyerekek államosítását már folyamatba helyezte a tudását az MSZMP-ből a KDNP-be konvertáló nő, és ezt vélhetően a Pokorni-féle reform-etatisták sem tudják szétmódosítani. Marad az állami fenntartó, a központilag előírt, egységes tankönyvekből tanított egységes tanterv, és persze maradnak az állammal egyre összefonódottabb egyházak iskoláinak előjogai. Az előállítandó, kívánt produktum: nyilvánvalóan egységes gyerekek.

Az "új" - nagyon is hagyományos, Ká-Európában különösen ismerős - kormányzati etatizmus temérdek új adót vezet be, amúgy jól érzi magát a MOL-ban, a MAL-ban, a Rábában, a néhai magánnyugdíjunkban. Államosítják az önkormányzati vagyont, az egészségügyi intézményeket. Állami mobilcéget működtetne a Posta, az MVM és a Fejlesztési Bank hathatós közreműködésével.

Épül az állami telekomhálózat, kizárólagos joggal állami kézben koncentrálják a teljes mobilfizetési piacot, álságos módon a fogyasztók kényelmével érvelve (nem mintha a jelenlegi egyetlen privát cég, az EME valódi versenyt jelentene). Az MFB ad hitelt a CBA-Coop közös cégnek, hogy a különadók által (no meg a plázastop - kösz, LMP!) ellehetetlenített állapotában felvásárolják a Cora-Match-Profi-pakkot. Fideszes javaslatra állami kézben összpontosulna a dohánykereskedelem, ami a Napi gazdaság információja szerint csapást mérne a kisebb boltokra. Mint más területen, itt sem számítana semmit a fogyasztó szempontja, hogy ti. a jövőben az eddigi 40 ezer helyett csak 6 ezer helyen lehetne dohányárut kapni. (...)

A magát nyilván »polgárinak« valló, KDNP-val súlyosbított Fidesz-kormány azzal, hogy államilag akarja irányítani a polgárok gazdasági döntéseit, hogy akár a legprivátabb szférákba is belenyúl, nem egyszerűen a természetes versenynek, a szabadságnak és a kapitalizmusnak üzen hadat, hanem - ezáltal - saját polgárainak is.

A baj az, hogy a bolsevik tempóból előbb-utóbb bolsevik társadalom lesz.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 47 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Elinor Yosef
2011. december 08. 11:37
Amúgy én tudnám támogatni az államosítást, de csak egy feltétellel: az Orbán bánya legyen az első:)
Agricola
2011. december 08. 11:31
A Nobel díjas, híres neoliberális közgazdásztól Milton Friedmantól vett idézet nagyon jól megvilágítja az állam szerepét: „Az állam szükséges, mint egy, a játékszabályokat meghatározó fórum, és mint a bíró, aki elmagyarázza a szabályokat, és megköveteli azok betartását” A kb. 80 éve kezdődött hatalmas világválság idején a demokrata párti Roosevelt elnök és kreatív csapata az USA-ban szerintem reálisan értelmezte az állam szerepét a modern kapitalizmusban és hozta meg a szükséges intézkedéseket a veszélyes helyzet megoldására. Ehhez képest a „legjobb magyarországi tanítványok” az SZDSZ köreiben elég messze elkanyarodtak a szélsőségek irányába, amikor éjjeliőr államról regéltek. Határozottan állították: majd a piaci automatizmusok mindent tökéletesen megoldanak, bármiféle állami beavatkozás csak ronthatja a helyzetet, az állami tulajdonos eleve rossz tulajdonos, a magántulajdonos az élet minden területén eleve felsőbbrendű tulajdonos. Jó példa erre amit az SZDSZ-es Egészségügy Miniszterek sugalltak, akik szerint a magántulajdonos az állami tulajdonoshoz képest felsőbbrendű és az egészségügyben képes megismételni a bibliai csodát, amikor öt kenyérből és két halból ötezer embert vendégeltek meg. A Hospinvest és a Medisys csődjei, akik kezére nyolc hatalmas kórházat passzoltak át, bizonyítja, hogy az SZDSZ-es Egészségügy miniszterek a fantazmagóriák talaján álltak. Az ilyenfajta dogmatikus gondolkodás minősítése esetében nem áll messze a valóságtól a „Neoliberális Bunkó” kifejezés.
sine ira et studio
2011. december 08. 09:10
Szerintem meg nem az államosítás a legortodoxabb őrület, hanem hogy a nyugathoz méricskéljük magunkat. Nekik nincs szükségük az államosításra. Miért is? Azért, mert a gazdaság főszereplői ottani hazai (francia, brit, német) cégek, amelyek nem csak hogy a határokon belül tartják a hasznot, de más országokból is profitot szívnak el. Köztük tőlünk is. Összetesszük a két kezünket, ha egy külföldi cég vagy multi idejön és munkát ad, pedig a haszon javarésze őt és az ő országát illeti majd. Szóval idejön a multi, és mi történik? Beszáll egy pályázatba, megnyeri, és mihez kezd vele? A privatizáció, ami (szerintem) legfőképpen úgy bírna értelemmel, hogy az állami kézben lévő üzemek, cégek magánkézbe mennek át (és, mivel az állam állítólag rossz gazda, fejlődésnek indulnak), valójában arról szól, hogy a multik felvásárolják vetélytársaikat, majd leépítik őket. De ha nem is építik le őket, akkor is ott van az a helyzet, hogy a hazai tőke nem tud versenyezni a külföldivel. Ha mindenhol lehetővé tennénk a privatizációt, akkor abból nem az következne, hogy a magyar emberek jól járnának, mert plusz tulajdonhoz juthatnának, hanem épp ellenkezőleg: még a földet is kivásárolnák alóluk. Régi történet, Etiópia, '90-es évek. Az ország hitelt kap az IMF-től, és a legortodoxabb módon piacai védelmével, az állam bevonásával elkezdi felépíteni a gazdaságát. Mit tesz az IMF? Követeli (a kölcsön jogán) a teljes liberalizációt, aminek mi lesz a következménye? Az erősek elleni versenyben Etiópia fejlődő cégei, vállalatai elsorvadnak. Mindezt azért mondom, mert be kéne fejeznünk a nyugat mindenáron való majmolását, azt a gondolkodást, hogy csak azt kell csinálnunk, amit a nyugatiak csinálnak, és minden szép lesz. Ez kb. a Monarchia alatt jött be, amikor még erősek voltak. Ami ott bejön, itt nem feltétlenül jön be, sőt, ott éppen azért működik, mert sok szempontból belőlünk él. Tetszik, nem tetszik, Magyarországnak saját úton kell járnia, mert a nagyokét nem követheti, kicsiből pedig nem igen láthat (szerintem) követendő példát.
tarackos
2011. december 08. 08:09
Cohn, ez volt a narancsok akarata, erre adtak felhatalmazást. Addig bolsiztak amíg bolsivá nem váltak vagy mindig azok voltak. János bá neveltjei, legjobb tanítványai, és most ezerrel építik a nemzeti szocializmust. Jó mi? Inkább szanalmas...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!