Szuverenitás és nemzeti érdekképviselet

2011. december 23. 14:28

Egy megroppant hitelességű ország sok jóra ne számítson a szövetségesektől sem.

2011. december 23. 14:28
Kerék-Bárczy Szabolcs
ÉS

„A szuverenitás milyenségét demokráciában csak úgy érdemes megítélni, hogy az mennyiben szolgálja a nemzeti érdekek képviseletét. Nyilván ennek mérlegelése a társadalom és vezetőinek a dolga. Mondhatjuk például azt, hogy szívesen átadjuk bizonyos, az ország költségvetésével kapcsolatos döntések jogát Brüsszelnek, ha cserébe több pénzügyi támogatást, a közös döntésekbe való nagyobb beleszólást kapunk az Európai Uniótól. De mérlegelhetünk másként is. A lényeg, hogy vitázzunk ezekről a kérdésekről, minél szélesebb körben és demokratikus keretek között. Vitáink során azonban tartsuk szem előtt, hogy demokratikus közösségben élünk, ahol nem egymás legyőzése, hanem meggyőzése a feladat. Ebben a globalizált világban mindenki lehet győztes: csak akkor válhatunk mi is sikeres országgá, ha partnereink is érdekeltek ebben, mert közben ők is - ha nem is feltétlenül ugyanolyan mértékben - gyarapodhatnak.

A magyar kormány akkor, amikor ostoba és önző kakaskodásból megvétóz egy fontos európai döntést, erodálja tekintélyünket a nyugati világban. Amikor a feszültség élezésére törekszik minden fontos szövetségesünkkel közeli és távolabbi szomszédságunkban, vagy érthetetlen okokból emel a stratégiai szövetséges szintjére diktatúrákat, akkor ezzel ugyanúgy a nemzeti érdekeinket ássa alá, mint amikor leépíti a demokráciát, vagy a fizetőképességünket teszi kockára. És mivel a nemzeti érdekérvényesítő képesség kiemelt módon hat a szuverenitásra, a kör be is zárul. Egy megroppant hitelességű ország sok jóra ne számítson a szövetségesektől sem. Saját magunk legnagyobb ellenségei vagyunk. Nem idegen hatalom, hanem a magyar kormány és annak mai feje is az oka annak, hogy húsz évvel a rendszerváltozás után sokkal gyengébbek vagyunk, mint lehetnénk, és az elmúlt évben nem növeltük, hanem csökkentettük érdekérvényesítő képességünket. Erről és az ebből a helyzetből kivezető útról folytassunk érdemi vitát egymással. Akár részt vesz ebben az uralkodó hatalom, akár nem: velük vagy nélkülük, Magyarország erősítésén és hitelességének visszaszerzésén kell munkálkodnunk.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 59 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
1120
2011. december 24. 02:55
"A magyar kormány akkor, amikor ostoba és önző kakaskodásból megvétóz egy fontos európai döntést, erodálja tekintélyünket a nyugati világban." Melyiket vétózta meg, cuncimókus? Inkább a napi gyógyszeradagodra figyelj oda...neked már csak ennyi feladatod maradt. (A többi butaságodra még reagálni sem érdemes...erre az egyre is csak azért volt szükség, mert hazudtál.)
Faqtya ezredes
2011. december 24. 02:44
Úgy értem, hogy merrefelé? Vizikém. Arrafelé, arrafelé, errefelé, vagy merrefelé Vizi?
istvami
2011. december 23. 21:19
Szabolcs, hálátlan vagy, csúnyán viselkedsz... Annakidején jó volt Orbán és minisztere amikor főkonzulnak neveztek ki téged Kaliforniába... Most meg ellensége vagy, hátba döföd... De Orbánnak is tanulságos lehet az eset... Jóbban válogasd a cimborákat...
1istvan
2011. december 23. 19:46
nem, nem számítunk semmi jóra. köszönhetően neked is
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!