„Ameddig mások értékválasztását és szabadságát nem korlátozzuk, a középosztályhoz való tartozásunk szempontjából személyes értékpreferenciánk a többiek számára közömbösek is lehetnek. Egy demokráciában természetesen. Ahol az értékvilágot befolyásoló iskola számára előírják a »világnézeti semlegességet«, mint ahogy azt a 2011. december 31-ig érvényes magyar alkotmány teszi.
A köznevelési törvény viszont világos értékpreferenciákat közvetít. A tananyag tartalmainak központi szabályozásával a kormányzat egy jellegzetesen tradicionalista keresztény értékvilágot kíván az iskolákban elterjeszteni. Ezt sok önkormányzati iskola keresztény felekezeti kézbe juttatása nyilván meg fogja könnyíteni.
Mindebből világos, hogy a Nolte-féle tudatos és autonóm polgárok csoportjaként felfogott középosztályra nem sok jó vár. Nem gyarapodni fog - Matolcsy ígéretével ellentétben -, hanem létszámában és anyagi lehetőségeiben is fogyatkozni. Nő viszont a jelenlegi kormányzathoz az önfeladásig lojális - vagy magát annak mutató - réteg. Ők azok, akik tudják, hogy a közszférába bejutni csak alkalmazkodással lehet. A szolgáltatásokat nyújtó vállalkozók is megtanulják a leckét: ára van annak, hogy éppen az ő szolgáltatásaikat vegyék igénybe. Meg is lesznek szépen egymás között, az »alulról jövők« csak zavarnák őket.
A társadalmi struktúrák lefagyasztását, a jelenlegi kiváltságok családi örökölhetőségét készítik elő napjainkban az Országházban. És éppen azok állítják vissza a Kossuth tér 1944-es történelmi kulisszái között az urambátyámos »úri osztályt«, akik számára a Horthy- korszakban nem vezetett volna út felfelé.”