Kiütés

2011. november 29. 09:00

Ameddig ilyen támogatottságot élvez a kabinet, értelmetlen dolog arról polemizálni, hogy a „diktatórikusnak” bélyegzett Fidesz hogyan „veri szét” a demokratikus intézményrendszert.

2011. november 29. 09:00
Tihanyi Örs
MNO

„A szerencsétlenül megválasztott jelöltek, a mondanivaló hiánya, a gyenge hatékonyságú kampány és az összefogás elmaradása egytől egyig olyan tényezőnek tekinthetők, ami világos magyarázatot ad arra, hogy miért nincs alternatívája az Orbán-kormánynak. Talán még azt sem túlzás kijelenteni, hogy a Fidesz–KDNP jelöltjei a főváros vagy az ország más térségeiben, a kevésbé jobboldalinak számító választókerületek nagy részében is képesek lettek volna nyerni, legfeljebb a végkimenetel lett volna egy kicsit izgalmasabb. Márpedig ameddig ilyen támogatottságot élvez a kabinet, addig valóban értelmetlen dolog arról polemizálni, hogy az ellenfelei által »diktatórikusnak« bélyegzett Fidesz hogyan »veri szét« a demokratikus intézményrendszert.

A fentiek mellett létezik egy másik tanulság is. Bár az átlagosnál jobb módúnak tekinthető budai kerület lakosságának álláspontja aligha reprezentálja a teljes népesség véleményét, elmondható, hogy a megméretés egyfajta bizalmi szavazás is volt az Orbán-kormány és az általa követett gazdaságpolitika mellett. Mostanára nyilvánvalóvá vált, hogy az eddig bevezetett intézkedések nem hoztak átütő eredményt. Ezt maga a kabinet is elismerte, hiszen az IMF-től való segítségkérés félreérthetetlen jele az irányváltásnak. Az urnák előtt megjelent szavazók már tudatában voltak ennek, mégsem módosítottak az eddigi politikai preferenciájukon. Mindez azt jelenti, hogy továbbra sem a kormányt tartják a bajok legfőbb okozójának. A jelenlegi krízishelyzetben ez a bizalom a legfontosabb érték, amit csak egyféleképpen lehet meghálálni: a költségvetés rendbetételével és az eddiginél hatékonyabb válságkezelő politikával.”

Összesen 84 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Kronosz
2011. november 29. 15:38
A Fidesz támogatottsága szerintem közel sem olyan magas, mint ahogy a szerző beállítja. A bizonytalanok tábora viszont rendkívül magas. Választáskor valószínűleg még nem tudják, hogy kire fognak szavazni, de hogy kire nem azt már igen (ez a Fidesz lesz). A protest szavazatok oda fogják küldeni a Fideszt, ahová Orbán mindig is vágyott, vágyik: a történelembe (igaz csak a szemétdombjára).
nana_81
2011. november 29. 12:59
A rend kedvéért még annyit, hogy a "mindig fideszes" "genetikailag jobboldali" második kerületnek 2002-6-ig Horváth Csaba volt a polgármestere (1990-98-ig pedig az SzDSz-es Póta Gyula). Szóval azért ne hasonlítsátok a kerületi ballibek helyzetét a bajor szocialistákéhoz :)
nana_81
2011. november 29. 12:23
Minden választás után ez van :) A győztes megszerzi ebben az esetben a szavazatok 58 (nem 52) százalékát, mire az ellendrukkerek rögtön lefordítják, hogy ez valójában csak 19% támogatottságot jelent, erre pedig ne hivatkozzanak. Könyörgöm, akkor mire? Biztos azért maradtak annyian otthon, mert nem elégedettek a kormánnyal. Vagy elégedettek, és azt gondolták, Láng úgyis nyer. Vagy egyszerűen nem érdekli őket egy időközi választás. Nevetséges azon spekulálni, hogy aki nem ment el szavazni, az mit gondol. Nem ment el, és kész. A maradék az eredmény, aszerint pedig fölényesen támogatottsága van a Fidesznek, kár ilyen görcsösen próbálni kimagyarázni.
pimepime
2011. november 29. 10:23
Abból, hogy egy-egy választókerületben milyen eredmények születtek, totális butaság országos tendenciákat kiolvasni. Arra ott vannak a havi közvélemény-kutatási eredmények (ha jól csinálták). Lásd. http://torokgaborelemez.blog.hu/2011/11/27/414_papirforma Ez az egész hurráoptimizmus persze muszály, mert tartani kell a lelket az egyre fogyatkozó táborban (nem mindenki II. kerületi felső tízezer, de egyre inkább a koldusok millióinak tagja). De ez csak duma, propaganda. Az embereknek jólét kell, ami tovaröppenni látszik a szabadságharccal együtt. Persze lehet itt forradalomról, gazdasági szabadságharcról, újabban gazdasági irányváltásról (eddig szar volt az irány?) beszélni, ha a társadalom minden szempontból alkalmatlan a globális versenyre. A társadalom építménye pedig minden ízében recseg-ropog, egyre több tartóelem roppan meg, vagy hagyja el állását, az egész rövidesen összeomlik, és akkor mi lesz?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!